مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم

مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم

واژه پولشويي براي توصيف فرآيندي مورد استفاده قرار مي گيرد که در آن پول غيرقانوني يا کثيفي که حاصل فعاليت هاي مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذي، کلاهبرداري و ... است، در چرخه اي از فعاليت ها و معاملات مالي و‌ با گذر از مراحلي، شسته شده و به عنوان پولي قانوني، موجه و مشروع جلوه داده مي شود.
پولشویی دارای آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است. آثار و تبعاتی همچون گسترش فساد و ارتشا در سطح جامعه، تضعیف بخش خصوصی،‌ کاهش اعتماد به بازارهای مالی، کاهش درآمد دولت، تقویت منابع و شبکه مالی مجرمین. تبعات منفی این پدیده شوم موجب شده است تا حاکمیت کشورها ـ همگام با مراجع بین المللی ـ در صدد مبارزه با آن برآیند و با تصویب قوانین و مقررات لازم و اجرایی کردن آن ها، از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری نموده و یا در صورت وقوع، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.
جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تصویب قانون مبارزه با پولشویی و آیین نامه اجرایی آن، در صدد مقابله با این پدیده مذموم برآمده است. در این راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرجع نظارت بر بانک ها، موسسات اعتباری و دیگر نهادهای فعال در بازار پولی کشور وظیفه دارد تا علاوه بر فراهم ساختن
زیر ساخت های لازم برای پیشگیری از پولشویی در بازار پولی کشور و مقابله با آن، بر حسن اجرای قوانین و مقررات ذیربط در این بازار نظارت نماید.
به منظور تحقق این هدف، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام به اختصاص بخشی از پایگاه اطلاع رسانی خود به این امر نموده است. این بخش مشتمل بر زیرمجموعه های« قوانین» ، «آیین نامه ها» ، « دستورالعمل ها» ،
« بخشنامه ها» ، « ترجمه اسنادی در زمینه مبارزه با پولشویی» و « گزیده پژوهش ها در زمینه مبارزه با پولشویی» است و علاقمندان می توانند با مراجعه به هر زیرمجموعه، از مطالب آن استفاده نمایند.

در يک نگاه

 • قوانین
  قوانین

  در این قسمت شما می توانید قانون مبارزه با پولشویی و دیگر قوانین مرتبط را ملاحظه بفرمایید.

 • آیین نامه ها
  آیین نامه ها

  در این قسمت می توانید آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی، آیین نامه مستند سازی جریان وجوه در کشور، آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی و دیگر آیین نامه های مرتبط با مبارزه با پولشویی در کشور را ملاحظه بفرمایید.

 • دستورالعمل ها
  دستورالعمل ها

  در اجرای تکالیف مقرردر آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی، دستورالعمل های متعددی برای نظام بانکی و دیگر نهادهای فعال در بازار پولی کشور تدوین شد که پس از تصویب، به سازمان ها و موسسات ذی ربط ابلاغ شد. دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان ایرانی موسسات اعتباری، دستورالعمل نحوه ارسال اسناد و مدارک مشتریان موسسات اعتباری به نشانی پستی آن ها، دستورالعمل نحوه تعیین سطح فعالیت مورد انتظار مشتری در موسسات اعتباری و ... از جمله این دستورالعمل ها هستند که شما می توانید متن کامل آن ها را در این بخش ملاحظه نمایید.

 • ترجمه اسنادی در زمینه مبارزه با پولشویی
  ترجمه اسنادی در زمینه مبارزه با پولشویی

  به منظور توسعه و تعمیق ادبیات موجود در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سال ها پیش اقدام به ترجمه برخی اسناد مهم بین المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نموده است. ترجمه برخی از این اسناد در این قسمت ارایه شده است.تعداد بازديدها:   344,663