در دور جدید پرداخت یارانه ها ؛

‌حجم تراکنش های ناموفق شبکه شتاب از 15 درصد به 3/1 درصد کاهش یافت

در تراکنش‌های خرید فروشگاهی، عملکرد بهبود یافته ای را شاهد خواهیم بود.
ناصر حکیمی ، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ضمن اعلام مطلب فوق و با اشاره به این‌ که طرح شاپرک از شش ماه پیش آغاز به کار نموده است، افزود: با توجه به بار ترافیکی شبکه شتاب در مقاطعی همچون پرداخت یارانه ها ، اختلالاتی مشاهده گردید که بانک مرکزی با ابلاغیه ای از بانکها خواست حجم تراکنش ها مدیریت شود .
وی ابلاغیه جدید را جایگزینی تسویه تراکنش بانکها با فروشگاهها در هفت مقطع زمانی به جای تسویه آنی به حساب فروشندگان عنوان و خاطرنشان کرد : براین اساس ؛ تجمیع تراکنش ها در هر 2 یا3 ساعت به صورت تجمعی و در مقاطع مشخصی صورت می پذیرد .
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ، حجم بالای تراکنش با توجه به زمان تقریبی 30 الی 40 ثانیه را موجد بروز تراکنش های ناموفق در سطح بالا خواند و افزود : به دلیل عدم ظرفیت سازی در مدت زمان کوتاه برای جواب دهی و نزدیک شدن به ایام پرتراکم پایانی سال و همچنین پرداخت یارانه ها ، بانک مرکزی تصمیم به تمرکز تراکنش ها گرفت .
حکیمی با بیان این مطلب که در زمان پرداخت یارانه‌ها ، شبکه شتاب با 15 درصد تراکنش ناموفق مواجه بود ، اظهارداشت : در دور جدید پرداخت یارانه‌ها حجم تراکنش های ناموفق با کاهشی محسوس به 3/1 درصد رسیده است و این امر بیانگر موفقیت بیش از 98 درصدی تراکنش ها در شبکه شتاب می باشد .
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ، ضمن اعلام افزایش هشت برابری حجم ریالی تراکنش‌ها در فاصله فروردین 90 تا مهر 91 افزود : با مدیریت ترافیک در روزهای پایانی سال امیدواریم در تراکنش‌های خرید فروشگاهی،عملکرد بهبود یافته ای را شاهد باشیم . 
وی تاخیر زمانی تسویه آنی حسابها در حالت عادی را بسیار بیشتر از طرح تجمیع واریزها خواند و افزود : با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده در تلاش هستیم ، امکان استعلام برخط یا مستقیم از حسابها برای فروشندگان ایجاد شود .
   حکیمی با عذرخواهی از شهروندان به دلیل بروز برخی مشکلات طی روزهای اخیر در شبکه شتاب با اعلام شماره تلفن 29911 خاطرنشان کرد :‌ هموطنان می توانند مشکلات مربوط به مغایرتهای حساب و سایر عملیات بانکی درخصوص شبکه شتاب را طی تماس با تلفن گویای میز امداد شتاب اعلام و از خدمات این میز بهره مند شوند . 

تعداد بازديدها:   3,498