در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی؛

صدور مجوز صرافی ها به صورت الکترونيکي انجام می شود

وقوع بحران مالي در مؤسسه‌ها  و افزايش مخاطره هاي امنيتي و اجتماعي، استفاده از اهرم‌هاي ضد رقابتي براي رشد و توسعه ، عدم شفافيت در نحوه تجهيز و تخصيص وجوه به صورت شفاف و افزايش احتمال پول‌شويي و كاهش ثبات پولي در كشور از جمله مهم‌ترين پيامدهاي نامطلوب رشد مؤسسه‌هاي پولي بازار غيرمتشكل هستند.
بر این اساس، بانک مرکزی  جمهوری اسلامی ایران  در راستای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی  با تمرکز بر موسسات پولی و اعتباری، تعاونی های اعتباری ، صندوق های قرض الحسنه و صرافی ها اقدام به بررسی وضعیت ، صدور مجوز و برخورد با متخلفان در این بازار نموده و با صدور اطلاعیه های مکرر از صرافی های سراسر کشور درخواست نموده است اطلاعات  صرافی های خویش را در این سامانه به ثبت برسانند.
 بر این اساس ،کليه اشخاص حقيقي و حقوقي (صرفاً بانکها و مؤسسات اعتباري داراي مجوز از بانک مرکزي )به منظور ثبت تقاضاي تأسيس صرافي مي‌بايستي پس از مراجعه به پايگاه اينترنتي سامانه بازار غير متشکل پولي به آدرس NBFI.CBI.IR ، بخش صرافيها و انتخاب گزينه ثبت تقاضاي تأسيس صرافي ضمن تکميل اطلاعات درخواستي نسبت به ثبت تقاضاي خود و دريافت کد رهگيري اقدام نمايند.
 شايان ذکر است در حال حاضر ، صرفاً ارائه تقاضا به صورت اينترنتي امکان پذير مي‌باشد و ساير مراحل رسيدگي به تقاضاهاي صرافي به صورت الکترونيکي و در مرحله تست نهايي مي‌باشد که با توجه به بهره‌برداري کامل از سامانه مذکور در آينده ،کليه مراحل از دريافت تقاضا تا صدور مجوز به صورت الکترونيکي انجام خواهد گرفت.
همچنین با توجه به راه‌اندازي سامانه مذکور علاوه بر ثبت تقاضاي تأسيس صرافي، کليه مراحل رسيدگي به پرونده ‌شرکتهاي صرافي موجود نيز به صورت الکترونيکي انجام خواهد گرفت، لذا مراجعه حضوري متقاضيان تأسيس صرافي و نيز شرکتهاي صرافي موجود منتفي گرديده و نياز به مراجعه حضوري و يا حتي تماس تلفني نخواهد بود.
گفتنی است به دنبال راه‌اندازي سامانه مذکور در تاريخ ششم آذرماه تا پايان نهم دی ماه سال جاری ،بالغ بر 2127 تقاضاي تأسيس صرافي در سامانه ثبت گرديده است. علاوه بر اين در حال حاضر بالغ بر 601 شرکت صرافي با مجوز اين بانک (به شرح فهرست مندرج در پايگاه اطلاع رساني بانک) در سطح کشورمجاز به فعاليت مي‌باشند .

تعداد بازديدها:   10,520