سخنگوی مرکز مبادلات ارزی؛

واردات طلا مشمول دریافت ارز مبــادله‌ای نیست

  براساس قانون پولی و بانکی کشور و قانون عملیات بانکداری بدون ربا، مدیریت بازار طلا از اختیارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده ، از این رو واردات  طلا کماکان با ارز متقاضی ( به نرخ شبکه صرافی های مجاز ) صورت گرفته ، به طوری که طلا مشمول دریافت ارز مبادله ای نمی باشد .
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران«صمد کریمی» سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با اعلام مطلب فوق خاطرنشان  کرد: این امر در راستای سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی و با هدف حفظ ثبات در بازار طلای کشور صورت می گیرد .
کریمی با بیان اینکه گروه کالایی 9 ( به جز طلا و فلزات گرانبها ) مشمول دریافت ارز مبادله ای خواهد بود تاکید کرد: براین اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گروههای کالایی 1 و 2 ( کالاهای اساسی و دارو ) را به نرخ مرجع تامین ارز نموده و گروههای کالایی 3 تا 9 ، گروه 2 ( اقلام غیردارویی و تجهیزات پزشکی ) و اولویتهای مصارف خدماتی19 گانه را به نرخ مبادله ای تامین ارز می نماید .
به عبارت دیگر، کلیه تقاضاهای رسمی کالا و خدمات به سیستم بانکی هدایت شده و سهم بازار بین بانکی در تامین نیازهای ارزی کشور به حداکثر ممکن خود خواهد رسید .

 
تعداد بازديدها:   3,786