با حضور خبرنگاران رسانه های جمعی بررسی شد ؛

تمهیدات بانک مرکزی در آستانه روزهای پایانی سال

نشست خبری «تمهیدات بانک مرکزی در ایام پایانی سال» با حضور مجید صنیعی،مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک ، بهزاد قیاسوند مدیرکل ریالی و نشر و ناصر حکیمی مدیرکل فن آوری اطلاعات و ارتباطات در بانک مرکزی برگزار شد.
قیاسوند، مدیرکل ریالی و نشر با بیان این که موضوع اسکناس و توزيع آن، مسئله‌ ای نيست که در ايام به خصوصي از سال مدنظر باشد بلکه براساس ماده 11 قانون پولي و بانکي کشور در زمره وظایف اصلی بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران قرار دارد، تاکید کرد: اين موضوع از اوايل فروردين تا پايان اسفندماه در شکل جمع‌آوري اسکناس هاي فرسوده و امحاي آنها و انتشار براساس پشتوانه مطرح و به عنوان فعاليتي مستمر مورد توجه است.
قیاسوند با اشاره به این‌ که در ايام اسفندماه معمولا" رشد قابل توجهي هم در بعد پرداخت‌ هاي نقدی و هم در پرداخت هاي الکترونيکي شاهد هستيم ، خاطرنشان کرد: بانک مرکزي که در تمامی ایام سال از طریق حضور ناظران پولی استانها در جریان گردش نقدینگی هر استان قرار می‌گیرد، در ایام پایانی سال و افزایش مبادلات نقدی در هر استان، تدابیر لازم را با توجه به اطلاعات دریافتی از ایشان معمول می نماید.
مدیرکل ریالی و ‌نشر ‌در خصوص توزیع پول نو بیان کرد: در روزهاي پاياني سال به دليل پرداخت هايي همچون عيدي، تقاضا براي اسکناس نو افزايش مي يابد به همين دليل، امسال نيز مانند سال‌هاي قبل در مجموع،‌50 شعبه بانک های ملي و تجارت براي پرداخت پول نو درنظر گرفته شده است که در روزهاي آتي از طريق بانک هاي عامل و بانک مرکزي اطلاع رساني لازم انجام خواهد شد.
وی با بیان این نکته که امسال علیرغم افزایش مبادلات پولی ناشی از پرداخت یارانه و عیدی دولت؛ پرداخت ها به صورت عادي درحال انجام است و خوشبختانه هیچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد ، افزود: اميدواريم در اين ايام خدمات رساني مطلوبی به هموطنان داشته باشيم و از لحاظ نقدينگي مشکل خاصي به وجود نيايد.
صنيعي مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک  نیز با اشاره به این که در 29 آبان سال گذشته پيش‌فروش سکه با دوره هاي 4، 6، 8 و 9ماهه انجام گرفت، اضافه نمود: بر این اساس، تعداد 9ميليون و 600 هزار قطعه سکه پيش فروش شد و سازمان توليد اسکناس و مسکوک‌ بانک مرکزی اين تعداد سکه را ضرب و براي انجام تعهد در اختیار بانک عامل (بانک ملي ایران) قرار داد.
وی ضمن اعلام  ضرب سکه هاي رايج سال گذشته  در انواع سکه‌هاي5000 ريالي، 1000 ريالي، 2000 ريالي تصریح نمود: سکه 2000 ريالي با طرح جديد به مناسبت سند چشم انداز ايران 1404 با تیراژ 15ميليون قطعه به عنوان سکه یادبود و سکه 1000ريالي با آلياژ جديد و مزين به بارگاه حضرت شاهچراغ (ع)  هم به عنوان سکه رايج در سال جاری ضرب شد.
صنیعی تجهیز دستگاه‌ های‌ خودپرداز به اسکناس 100 هزار ریالی در سال اول چاپ را از درخواست های مشتریان بانک ها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال 91 کليه خودپردازها مجهز به اسکناس هاي 100هزار ريالي هستند.
مدیرکل سازمان تولید‌ اسکناس و‌‌ مسکوک از‌ آماده شدن طرح های پیشنهادی برای اسکناس‌200هزار ‌ریالی و ‌500 هزار ریالی با ابعاد و رنگ‌ های مشخص خبر داد و افزود: درصورت تصویب‌ طرح های پیشنهادی بانک مرکزی و اخذ مجوز از وزارت امور اقتصادی و دارایی، این اسکناس‌ ها چاپ و منتشر خواهد شد.
  حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات اسفندماه‌ را به دليل روند طبيعي و نيازهاي ايام پاياني سال به نقدينگي، «ماه پرتراکم شبکه پرداخت» برشمرد و تصریح کرد :به همين جهت، بهمن ماه امسال تغييرات وسيعي در سيستم هاي شبکه هاي پرداخت انجام شد و گرچه در پاره اي موارد اختلالات موقتی نیز بروز کرد ولی خوشبختانه برآیند تغييرات مثبت بوده و دستاوردهاي مهمي را به دنبال داشته است.
حکيمي با اشاره به این که متوسط تعداد تراکنش ها تا زمان کنوني نسبت به سال گذشته 70 تا 75 درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: بخش عمده اين ترافيک مربوط به پرداخت کمک جبراني دولت به خانوارها در بهمن ماه است.
مدیرکل فن آوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به این که پرداخت کمک جبراني دولت موجب شد در مرکز شتاب بيش از 34ميليون تراکنش و در مرکز شاپرک بالغ بر28ميليون تراکنش پردازش داشته  باشیم، خاطرنشان کرد:‌ به لحاظ حجم، 40٪  اين تراکنش ها مربوط به خود پردازها مي باشد که نیمي از آن شامل برداشت وجه و نیم ديگر به خدماتي همچون انتقال وجه، پرداخت قبوض، خريد شارژ و سایر خدمات مرتبط است.
وی افزود: به لحاظ ارزش مبادلات، روند کاملا سمت و سوي ديگري را نشان مي‌دهد در حال حاضر، کمتر از 2 تا 3 درصد تراکنش‌ها مربوط به برداشت وجه نقد است و مابقي بين 2 خدمت خريد و انتقال وجه تقسيم مي‌‌شود.
حکیمی در پایان تاکید کرد: روند طي شده در سال گذشته به لحاظ تعميق پرداخت الکترونيک و پايانه‌هاي فروش با عنوان اولويت اول ارائه کالا و خدمات رشد قابل توجهي را نشان مي دهد .
گفتنی است بانک مرکزی پیش از این با ارسال بخشنامه ای به شبکه بانکی ضمن توصیه به انجام پیش بینی های لازم در روزهای پایانی سال ، مبنی بر تأمين نقدينگي مورد نیاز مردم  در هر يک از استان‌ها و در‌نظر گرفتن کليه پارامترهاي مربوطه و تجارب سال‌هاي گذشته ، بر مواردی همچون : تجهیز و پشتيباني فني لازم از کليه دستگاه‌هاي خودپرداز جهت تأمين نقدينگي و رفع خرابي‌هاي احتمالي ؛ در دسترس بودن دائمي خدمات بانکداري الکترونيک و رفع نقص‌هاي فني و همچنين پاسخگويي مناسب به مشتريان در اسرع وقت ؛ داير نمودن شعب کشيک حتي‌المقدور در تمام نقاط کشور و اطلاع‌رساني کافي در اين ارتباط از طريق پایگاه اطلاع رسانی بانکها و ساير رسانه‌هاي جمعی نیز تاکید کرده بود .

تعداد بازديدها:   4,079