طی بخشنامه ای به بانک های قرض الحسنه «مهر ايران» ‌و‌«رسالت» صورت گرفت؛

بانک‌های قرض الحسنه‌ مشمول آيين‌نامه ايجاد واحدهاي بانکي شدند

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای «آيين‌نامه ايجاد يا تعطيل واحدهاي بانکي در داخل کشور» را ‌با هدف ساماندهي به فرآيند ايجاد يا تعطيلي شعبه يا باجه  به بانک های قرض الحسنه «مهر ايران» ‌و«رسالت» ابلاغ کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ؛ با توجه به تغييرات چشمگير و روزافزون صنعت بانکداري از جمله ظهور و گسترش بانکداري الکترونيک، بازنگري در آيين‌نامه مذکور مطابق با شرايط کنوني امري لازم و ضروري بود و براین اساس بانک مرکزی آیین نامه جدید را تهیه و به شبکه بانکی ابلاغ نمود و در این مرحله بانک های قرض الحسنه نیز مشمول مفاد آیین نامه مذکور خواهند بود.
   بر اساس این بخشنامه و به موجب تبصره (1) ماده 29 «دستورالعمل تأسيس و فعاليت بانک‌های قرض‌الحسنه و نظارت بر آنها»، خريد اموال غيرمنقول حداکثر تا 1310% سرمايه بانك قرض‌الحسنه مجاز است.
  ضمناً بر اساس مصوبه مجمع عمومي سال 1390 بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران که طي بخشنامه ای در سیزدهم اسفندماه سال جاری به شبکه بانکي کشور ابلاغ گرديده است، بانک‌ها و مؤسسات اعتباري ملزم هستند، نسبت به کاهش تعداد شعب خود به نسبت 20٪ تعداد آنها اقدام نمايند. بنابراين در سال 1392 به جز بانک‌ها و مؤسسات اعتباري جديدالتأسيس فاقد شعب دراستان‌ها، هيچ‌گونه تقاضايي جهت توسعه شعب پذيرفته نخواهد شد.
گفتنی است پیش از این بانک مرکزی«آيين‌نامه ايجاد يا تعطيل واحدهاي بانکي در داخل کشور» را به شبکه بانکی به استثناء بانک های قرض الحسنه «مهر ايران»‌و «رسالت» ابلاغ کرده بود.
  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پایان این بخشنامه بر حسن اجراي آیین نامه ابلاغی تاکید نموده است.

 
تعداد بازديدها:   5,117