اسکناس 5‌هزار ریالی با طرح جدید چاپ می شود

اسکناس 5‌هزار ریالی با طرح جدید چاپ می شود

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده 3 قانون پولی و بانکی کشور امتیاز انتشار پول رایج کشور را بر عهده دارد، بر این اساس و به مناسبت مبعث پیامبرگرامی اسلام(ص) اسکناس 5 هزار ریالی با طرح جدید چاپ می‌شود.
جهت آگاهی هموطنان گرامی از ویژگی های این اسکناس جدید روابط عمومی بانک مرکزی گفتگویی با مجید صنیعی مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک  انجام داده است که در ادامه از نظر می گذرانید:

* اخبار حاکی از این است که به مناسبت عید مبعث پیامبر گرامی اسلام(ص)اسکناس 5 هزار ریالی با طرح جدید در پشت این اسکناس توسط بانک مرکزی چاپ خواهد شد. لطفا سابقه ای از طرح اولیه این اسکناس تا طرح فعلی ارایه فرمایید.
اسکناس 5 هزار ریالی برای اولین بار در سال 1372 با پرتره حضرت امام خمینی (ره) و با طرح گل و مرغ در پشت آن چاپ و منتشر شد و تاکنون نیز 2 میلیارد قطعه از این اسکناس چاپ و منتشر شده است.
همان گونه که می دانید گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است . این اسکناس با ابعاد 75*154 میلیمتر و با نخ امنیتی در بافت کاغذ آن با عرض 2/1 میلیمتر است که عبارت 5 هزار ریال به صورت فارسی و لاتین بر روی آن نوشته شده است.
جنس کاغذ 100 درصد پنبه است و موارد امنیتی که در آن به کار رفته و اکنون نیز در اسکناس جدید تغییر نیافته است متشکل از الیاف نامرئی فلورسنتی در خمیره کاغذ به رنگ های آبی، زرد و قرمز بر رو  و پشت اسکناس است که در مقابل تابش اشعه ماوراءبنفش قابل رویت می باشد.
تمامی رو و پشت اسکناس  به صورت خطی  طراحی شده است. در چاپ شماره سریال از مرکب فلورسنت استفاده شده که در مقابل اشعه ماوراءبنفش به رنگ طلایی نمایان خواهد شد . ضمن آن که در سمت چپ گوشه پایین یک خط و دو نقطه در زیر آن به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشندل در نظر گرفته شده است.
پس از چاپ و انتشار مرحله اول این اسکناس و استفاده مردم در مبادلات روزمره خود از آن به صورت گسترده  از یک سو و از سوی دیگر، پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره ایرانی با نام«امید» که یکی از مهمترین دستاوردهای بزرگ کشور در زمینه فناوریهای خاص به شمار می‌رود ، فرآیند طراحی برای اسکناس 5 هزار ریالی با موضوع ماهواره امید آغاز شد و پس از طی شدن مطالعات اولیه و تهیه تصاویر مناسب از مراجع مورد تایید ، کار طراحی در سازمان تولید اسکناس و مسکوک آغاز و نهایتاً در بیستم مردادماه سال 1388 اسکناس5 هزار ریالی با طرح ماهواره امید به میزان 72 میلیون قطعه چاپ و منتشر شد.
در سال 1390 با توجه به مطرح شدن موضوع توجه به میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران، فرآیند طراحی بر این اساس آغاز و پس از ارایه و بررسی طرح های گوناگون در نهایت طرح پشت اسکناس 5 هزار ریالی از ماهواره امید به ظروف سفالی مربوط به قرن هشتم هجری تغییر یافت.

* لطفاٌ در خصوص طرح پشت اسکناس و دلیل انتخاب این تصویر توضیحاتی ارایه فرمایید.
طرح پشت اسکناس متشکل از ظروف سفالی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد که از منطقه سلطان آباد یا همان اراک امروزی کشف شده است و از نمونه های ارزشمند و زیبای سفالگری به شمار می رود و در حال حاضر در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
دلیل انتخاب آن نیز همانطور که اشاره شد توجه ویژه به موضوع میراث فرهنگی و صنایع دستی است،برمبنای آخرین تحقیقات و کشفیات باستان شناسی فن و هنر سفالگری در ایران سابقه ای دیرینه دارد و  به حدود هزاره هشتم پیش از میلاد باز می گردد. این سفال ها به دلیل تاثیر جنبه های مذهبی، اقتصادی کشاورزی و اجتماعی به خوبی بیانگر فرهنگ غنی ایرانیان است.

*شما آماری ارایه دادید که حدود 2 میلیارد قطعه اسکناس 5 هزار ریالی  با طرح های ماهواره امید و گل و مرغ منتشر گردیده است . اکنون برای طرح جدید چه میزان چاپ  خواهد شد؟
در برنامه سال جاری، چاپ بیش از100 میلیون قطعه از این اسکناس با طرح جدید پیش بینی شده است که از نظر ریالی به میزان 600 میلیارد ریال می باشد.

*آیا در شیوه ی چاپ این اسکناس تغییراتی صورت گرفته است. لطفا در این خصوص توضیحاتی ارایه فرمایید.
در ابتدای سال 1391 تصمیم گرفته شد تغییراتی در طراحی اسکناس ها داده شود ، براین  اساس اسکناس 5 هزار ریالی به عنوان اولین اسکناس انتخاب شد .
این تصمیم موجب گردید  چاپ اسکناس ها از «دو رو»  برجسته  به « یک رو برجسته » با حفظ امنیت لازم تغییر یابد که این امر شیوه‌ای متداول در سطح جهان است.

*با توجه به تغییراتی که بیان فرمودید آیا امنیت اسکناس جدید به میزان اسکناس های قبلی است ؟
موارد و مشخصات  امنیتی این اسکناس همانند اسکناس 5 هزار ریالی قبلی است ، قطع این اسکناس همچون اسکناس قبلی 75*154 است و در آن نکات امنیتی مانند واتر مارک ، نخ امنیتی ، کاغذ با الیاف پنبه ، چاپ افست خشک ، چاپ برجسته ، میکرو پرینت و سیترو استفاده شده است.تعداد بازديدها:   10,416