معاون اقتصادی در همایش آمارگیران بیان کرد:

استناد مجامع بین‌المللی به آمارهای بانک مرکزی

استناد مجامع بین‌المللی به آمارهای بانک مرکزی

سي ‌و پنجمين هم‌انديشی آموزشی آمارهاي اقتصادي، ‌با حضور معاون اقتصادی بانک، مدیرکل آمارهای اقتصادی و آمارگیران بانک مرکزی در مجتمع آموزشی - رفاهی نوشهر آغاز به کار کرد .

دکتر ابوالحسني معاون اقتصادی با تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت امام زمان(عج) و ضمن تشکر از کارکنان مديريت کل آمارهای اقتصادی و سایر برگزارکنندگان هم‌اندیشی خاطرنشان کرد: آمار ابزاری برای بررسی گذشته است که بدون آن نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد.

وی ضمن توضیح مبسوط پيرامون اهمیت آمار در حکمرانی مطلوب اسلامی و لزوم همکاري و هماهنگي با دستگاه‌هاي توليدکننده آمار به‌ويژه مرکز آمار (شوراي عالي آمار و کميته‌هاي آمارهاي بخشي آن)، دقت در جمع‌آوری داده‌ها را از مهم‌ترین اصول این علم برشمرد.

معاون اقتصادی هدف هم‌اندیشی آمارهای اقتصادی را به‌روزکردن اطلاعات و هماهنگ‌ساختن کارکنان با آخرین دستاوردهای آماری دانست و تأکيد کرد: در اين هم‌انديشي مي‌بايستي آخرين دستاوردها در زمينة آمارهاي اقتصادي و جمع‌آوری اطلاعات آن براي پرسنل شاغل در این حوزه ارائه شود.

ابوالحسنی ضمن اشاره به این موضوع که با وجود آنکه سازمان‌ها و مراکز مختلفی به تهیه و تولید آمارهای اقتصادی می‌پردازند، تصریح کرد: بیشتر مجامع بین‌المللی، مثل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، همواره به آمارهای بانک مرکزی استناد کرده و این امر، به خاطر سابقة بانک، دقت و صحت آمارهای بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران است.

دکتر ابوالحسنی همچنین از انجام به‌موقع تجدید نظر در سال پايه شاخص تورم، و انجام طرحICP  توسط مديريت کل آمارهای اقتصادی، تقدیر کرد.
مدیر کل آمارهای اقتصادی نیز در این مراسم ضمن اشاره به سابقة برگزاری هم‌اندیشی‌های آمار اقتصادی به ارائة گزارشی از فعالیت‌های مربوط به طرح تجدید نظر در سال پایة آماری پرداخت و گفت: طرح‌های بررسی بودجة خانوار، شاخص‌ بهای کالاها و خدمات مصرفی، مسکن اجاری، آمار فعالیت‌های ساختمانی، طرح اشتغال و بیکاری در قالب کمیته‌های کارشناسی پایه‌ای و سایر کمیته‌های طرح‌های تجدید نظر سال 1390 انجام شده است.

مقتدایی، پیشبرد طرح CIP را یکی از اقدمات اساسی ادارة کل آمارهای اقتصادی دانست و افزود: این اقدام باعث شده است جمع‌آوری اطلاعات از مبادی تولّد آن‌ها با سهولت بیشتری انجام شود و خطاهای غیرنمونه‌گیری کاهش یابد.

 مدیر کل آمارهای اقتصادی با اعلام اینکه هر یک از پرسنل در ادارة آمار اقتصادی،در سال 1391 به طور متوسط یک پیشنهاد به نظام پیشنهادها ارائه کرده اند که از آن میان 115 پیشنهاد مورد تصویب قرار گرفته است،افزود: همکاری با طرح ICP و عضويت در کمیتة ایروینگ فیشر از جمله فعالیت‌های بین‌المللی مديريت کل آمارهای اقتصادی است ضمن آنکه این حوزه در سال گذشته، با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و کمیسیون‌های تخصصی مختلف همکاری داشته است.

مدیر کل آمارهای اقتصادی با بیان اینکه تدارک و برنامه‌ریزی هم‌اندیشی سی‌وپنجم آمارهای اقتصادی از آبان‌ماهِ سال قبل آغاز شد،خاطرنشان کرد: در این همایش، دو سخنرانی، شانزده نشست تخصصی، سمینارهای یک‌روزة «آمارهای اقتصادی» و«ارتباط مؤثر»، کارگاه‌های مختلف آموزشی و همچنين برنامه‌های مذهبی و فرهنگی گوناگوني، برگزار خواهد شد.

گفتنی است که سی‌وپنجمین هم‌اندیشی آمارهای اقتصادی تا روز پنجشنبه، ششم تیرماه، ادامه خواهد داشت.

 


تعداد بازديدها:   4,438