از سوی رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد:

اولویت کاری بانک مرکزی، بازنگری در مقررات و رویه‌ها

سیف، صبح امروز با حضور در جمع فعالان اقتصادی، بازنگری در مقررات و قوانین را با هدف تسهیل در رویه‌ها به عنوان اولویت کاری بانک مرکزی معرفی کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی اله سیف، با اشاره به این که وجود ابهامات و فقدان شفافیت در قوانین و رویه‌های بانکی موجب کاهش اعتماد فعالان اقتصادی و مشتریان بانکی می‌شود ، گفت: کارگروهی به منظور شفاف سازی و رفع ابهامات موجود در قوانین در بخش‌های نظارتی، اعتباری و ارزی تشکیل داده‌ایم تا آئین‌نامه‌ها برای همه قابل فهم باشد.
ایشان همچنین با ابزار خرسندی از این که روی کار آمدن دولت یازدهم، با ایجاد امید و نشاط جدیدی در بین مردم و بخش‌های اقتصادی همراه بوده است، اعلام کرد: توجه ویژه ما به فعالان اقتصادی و بخش صادرات و واردات موجب شد تا نخستین جلسه را در اتاق بازرگانی ایران برگزار و سعی ‌کنیم تا مشکلات موجود را شناسایی و در جهت رفع آنها گام برداریم.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت بانک مرکزی اظهار داشت: وظیفه اصلی بانک مرکزی کنترل  نقدینگی به منظور ایجاد ثبات در عرصه اقتصادی است و ما در همین راستا ‌باید با اتخاذ تدابیر صحیح و کارشناسانه، اقتصاد را از تصمیمات لحظه‌ای و شوک‌آور مصون بداریم، به نحوی که اوضاع پیش‌بینی پذیر شود.
وی در ادامه تاکید کرد: در یک برنامه دوماهه یکسری وظایف را انجام خواهیم داد که از جمله‌آن‌ها اصلاح پیش‌پرداخت اعتبارات اسنادی و موضوع ممنوع الخروجی  بدهکاران بانکی بود که با این اقدام، حدود دوهزار نفر از این لیست خارج شدند.
رییس شورای پول و اعتبار اخذ ضمانت‌های کافی و معتبر را راهکار معوقات بانکی دانست و گفت: به جای این که افراد را ممنوع الخروج کنیم باید از قبل ضمانت‌های کافی در این زمینه گرفته شود تا در صورت لزوم به آن‌ها مراجعه شود. از سوی دیگر، با رتبه بندی بخش تولید، می‌توان به شرکت‌های فعال و معتبرتر اطمینان بیشتری کرد‌.
در ابتدای این جلسه، جلالی پور؛ نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی ایران نیز با بیان این که یکی از اصلی‌ترین مشکلات بازرگانان مسائل بانکی است، عنوان کرد: اعتبار بانک مرکزی به میزان اعتماد مردم و فعالان اقتصادی بستگی دارد و مهمترین نماد این اعتماد هم  استقلال بانک مرکزی است.
در ادامه این جلسه ، بیست نفر از فعالان اقتصادی به نمایند‌گی از سایرین به ذکر مشکلات و موانع بانکی پرداختند و رییس کل بانک مرکزی در مقام پاسخگویی توضیحات لازم را ارائه نمود .

 تعداد بازديدها:   6,026