رییس کل بانک مرکزی در جمع مدیران بانک صادرات ؛

تعیین نرخ دستوری ارز مشکلی را حل نخواهد کرد

همایش سراسری مدیران  بانک صادرات ایران با حضور ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی با عنوان «ضرورت تحقق EPS، تعدیل نسبت دارایی های ثابت بانک به حد مجاز وصول مطالبات، اجرای بخشنامه ارزی بانک مرکزی به ویژه LC و فروش املاک مازاد و واگذاری شرکت ها» در آن بانک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این که مردم به تلاش منتخبان خود چشم امید بسته‌اند ، خاطرنشان کرد: امیدواریم اقتصاد، جایگاه  واقعی خود را پیدا نماید و شور و اشتیاق ایجاد شده در فضای جامعه  همچنان تقویت شود.
سیف، بانک صادرات را یک بانک حائز  اهمیت خواند و افزود: شرایطی که بر بانک صادرات گذشته موجب رشد بدنه اجرایی این بانک گردید. عبور از شرایط سخت توسط پرسنل بانک صادرات، تجربه‌ی ارزشمندی است که باید چراغ راه آینده قرار گیرد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به حماسه سیاسی و حضور مردم در انتخابات - که زمینه ساز انتخاب دولت تدبیر و امید گردید - اضافه نمود: دستاورد بزرگ این حماسه، انقلاب در روحیه مردم است. همین  امر نیز موجب سر تعظیم فرود آوردن دنیا در مقابل دولت و ملت ایران شد. بر این اساس ، حفظ این دستاورد مسئولیت بزرگی است و همگان باید در جهت استمرار آن، تلاش کنند
سیف صدور بخشنامه‌های متعدد و اضافه برداشت از حساب بانکها را دو رویداد منفی سال‌های اخیر برشمرد و افزود:عدم توجه به ضوابط منطقی در صدور بخشنامه‌ها ، بدبینی فعالان اقتصادی به نظام بانکی را به دنبال آورد. همچنین برداشت از حساب بانک ها نیز نمونه دیگری از تصمیمات غیرقانونی و غیر حرفه ای بود.
وی با بیان این که در نظام بانکی نیازمند مدیران حرفه‌ای هستیم تا در تصمیماتشان اصول حرفه‌ای را دخیل نمایند ، تاکید کرد: بانک یک بنگاه اقتصادی است و سپرده های جمع آوری شده در آن متعلق به مردم است لذا اعطای بدون منطق تسهیلات از این منابع، جفا به مردم است.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای سامان‌دهی اوضاع افزود: نمونه این موضوع در بحث ال سی قابل رویت است. در گذشته برای گشایش اعتبار تا 135 درصد معادل ریالی از مشتری دریافت می شد ، خوشبختانه اکنون الزام 100  درصد معادل ریالی قبل از گشایش به 30درصد  تقلیل یافته است .
وی در ادامه گفت: رابطه بانک و مشتری الزاماً در چارچوب بخشنامه قابل تعریف نیست. گاهی اوقات مشکلات از درون سیستم است و همین موضوع زمینه ایجاد شکایت خواهد شد.
سیف ضمن تاکید بر این نکته که در شعب باید با منطق اقناعی با مشتری برخورد شود، تصریح کرد: انسجام در نظام بانکی یعنی این که وحدت رویه داشته باشیم و اعتماد بین نظام بانکی و بانک مرکزی احیا شود. هر جا  که مدیران نظام بانکی حرفه‌ای عمل کردند، بازتاب و نتایج مفیدی حاصل شده است و این موضوع می بایست همچنان تداوم یابد.
رییس شورای پول و اعتبار بخشنامه های بانک مرکزی را لازم الاجرا خواند و افزود: البته این به معنای عدم توجه به نظرات مسئولین نظام بانکی نیست و توجه به نظرات، به رفع ابهامات کمک خواهد کرد.
سیف همچنین از فعالیتهای غیرمجاز در بازار غیرمتشکل پولی انتقاد کرد و خواستار رفع این معضل شد. وی افزود: براساس گزارش‌های دریافتی، 25 درصد بازار پول در شبکه غیرمجاز در حال فعالیت است. ناتوانی این موسسات در ایفای تعهداتشان لطمه شدیدی به اعتماد مردم و نظام بانکی وارد کرد و موجب شد نرخ سود سپرده های بانکی تحت الشعاع این موسسات قرار گیرد. 
وی با بیان این که نظام بانکی باید اصول و اقتدار خویش را داشته باشد ، اضافه نمود: بانک مرکزی نمی تواند در مقابل اقدامات خلاف و غیرقانونی بی‌تفاوت باشد .
سیف در بخش دیگری از سخنان خویش ضمن ابراز خشنودی از افزایش سرمایه در بانک صادرات تاکید کرد: هر چقدر نظام بانکی تقویت شود در واقع پشتوانه‌ی نظام اقتصادی تقویت شده است و کشور در مسیر شکوفایی اقتصادی، به بانک‌های قدرتمند نیاز دارد.
رییس کل بانک مرکزی نسبت بالای مطالبات معوق بانکی را یکی از مشکلات اساسی نظام بانکی برشمرد و تاکید نمود: کاهش مطالبات معوق یکی از شاخص های تدبیر مدیریتی است و  باید برخورد نظام بانکی با این معضل؛ منطقی، حرفه ای و به دور از شعارزدگی باشد.  ضمن آن که بانک ها نیز باید در این زمینه با بانک مرکزی همکاری نمایند.
سیف ضمن اشاره به فاصله گرفتن از تجربه بانکداری روز دنیا و تاکید بر اصلاح و روزآمد شدن نظام بانکی افزود: بانک صادرات با توجه به برخورداری از شعب متعدد خارج از کشور، می تواند از تجربیات روز دنیا استفاده نماید ضمن این که ساختار بانک را با استانداردهای بین المللی منطبق سازد.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به وظایف بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این بانک به دنبال ثبات،تعادل اقتصادی و جلوگیری از ایجاد زمینه بروز شوک های احتمالی آینده است. بر این اساس، جهت گیری هایی را مشخص می نماید مثلا" کنترل تورم که تحقق آن به کنترل نقدینگی و دیگر شاخص ها بستگی دارد.
سیف با بیان این که بانک مرکزی در رابطه با نرخ ارز به دنبال نرخ تعادلی در بازار است ،تاکید کرد: همان گونه که تجربه سالیان گذشته نشان داده است، با تعیین نرخ دستوری مشکل حل نخواهد شد و مشکل  قطعاً در جاهای دیگری نمود پیدا خواهد کرد.
وی دوره  کنونی را به دلیل همزمانی تورم و رکود، برهه‌ای بسیار دشوار عنوان و تصریح کرد: برای کنترل تورم ، قفل کردن خزانه می تواند مفید باشد لیکن در حالت رکود تورمی این راه حل، پاسخ مناسبی نخواهد داد.
سیف اولویت اول نظام بانکی را تامین نقدینگی مورد نیاز برای استفاده از ظرفیت صد ردصد واحدهای تولیدی اعلام کرد و  افزود: اولویت دوم، اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاری های تولیدی نیمه تمام است .
رییس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر تناسب نرخ سود بانکی با واقعیات بازار اضافه کرد: ابزارهای موجود در بازار سرمایه و پول باید متعادل باشد. بر این اساس، نرخ اوراق مشارکت در حال بازنگری است و بازخرید اوراق مشارکت توسط بانک ها ممنوع اعلام گردید.
گفتنی است همایش مدیران شبکه بانک صادرات ایران با حضور مدیران و معاونین امور، روسای ادارت کل ، بازرسین ویژه ، مدیریت های شعب استانها و تهران و مشاورین مدیرعامل در برج سپهر بانک صادرات برگزار شد.تعداد بازديدها:   3,959