مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی تشریح کرد؛

سیاست های پولی و برنامه های آتی بانک مرکزی

پیمان قربانی مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های جمعی به تشریح «سیاست های پولی  و برنامه های آتی بانک مرکزی» پرداخت.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی با اشاره به قول مساعد معاون اقتصادی بانک مرکزی مبنی بر به روزرسانی انتشار آمارهای بانک مرکزی خاطر نشان کرد: طی ماه های اخیر وقفه‌ای که در انتشار برخی از آمارها به وجود آمده بود، رفع شده است. در این راستا می‌توان به انتشار آمارهای 3 ماهه اول سال جاری در قالب نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی و همچنین نماگرهای 3 ماهه چهارم سال 91 اشاره کرد که در حال حاضر به‌ روز شده و برروی پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی نیز قرار گرفته است.

انتشار آمارهای روشن و به موقع
وی با بیان اینکه انتشار آمار و اطلاعات، نقش موثری در شکل‌گیری انتظارات و افزایش آگاهی کارشناسان و سیاستگذاران اقتصادی نسبت به برنامه های اقتصادی کشور دارد، افزود: بانک مرکزی معتقد و ملتزم به انتشار آمارهای‌های روشن ، شفاف و به موقع‌ است و این امر باعث می شود تا فعالان اقتصادی و عموم مردم با اطلاعات بهتری تصمیم‌گیری کنند.
قربانی در مقوله ی سیاستگذاری سه وقفه تشخیص ، تصمیم و اجرا را برشمرد و تصریح کرد: هرچه قدر این وقفه‌ها کاهش پیدا کنند، سیاستگذاری‌ها نیز بهتر خواهد شد. بر این اساس طی هفته های اخیر 3 گزارش جامع در روزهای هفتم، چهاردهم و بیست و یکم آبان‌ماه به شورای پول و اعتبار درباره وضعیت اقتصادی کشور ارائه شد.
 
سالم سازی شیوه ی تامین مالی مسکن مهر
قربانی با اشاره به اینکه بانک مرکزی با پروژه ی مسکن مهر فی نفسه هیچگونه مخالفتی ندارد بلکه تنها با شیوه تامین مالی ناسالم آن که در گذشته از منابع پرقدرت و تورم زای بانک مرکزی صورت می پذیرفته ، مخالف است، تاکید کرد: از این پس با تاکیدات رئیس جمهور محترم و عزم جدی ریاست کل محترم بانک مرکزی ، شیوه تامین مالی مسکن مهر تغییر خواهد یافت. امروزه بحث آثار نامطلوب شیوه تامین مالی از منابع پرقدرت بانک مرکزی در جامعه روشن گردیده و این نوع شیوه تامین مالی موجب شده  است حدود 43 درصد پایه پولی کشور مربوط به بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت تامین مالی طرح مسکن مهر باشد .
وی افزود: در آینده شیوه تامین مالی ناسالم کنونی برای مسکن مهر ادامه نخواهد یافت .در همین زمینه نیز بانک مرکزی با همکاری وزارت راه شهرسازی و بانک مسکن کارگروهی برای شناسایی و طراحی شیوه جدید تامین مالی مسکن مهر تشکیل داده اند و در حال بررسی موضوع جهت یافتن راه کارهای سالم تامین مالی طرح مذکور بدون استفاده از منابع بانک مرکزی می باشند.

عدم تغییر نرخ سود بانکی
مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به این که تبعیت صرف از برخی الزامات و قواعد سیاستگذاری پولی در شرایط فعلی لزوما" راهگشا نخواهد بود، اضافه کرد : در جلسات شورای پول و اعتبار ، این نتیجه حاصل شد که فعلا" در چارچوب موجود سیاست های پولی و نرخ سود بانکی تغییری حاصل نشود و با توجه به تحولات مثبت اخیر و روند کاهش نرخ تورم ، تصمیمات به افق آتی موکول شود.

پیش بینی نرخ تورم 35 درصدی تا پایان سال
قربانی با بیان اینکه نرخ تورم از 40.4 درصد در مهرماه  به 40 درصد در آبان ماه و تورم نقطه به نقطه از 45.1 درصد در خرداد ماه با یک روند کاهشی به 31.9 درصد در مهرماه کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: این امر به دلیل ثبات نرخ ارز طی ماه های اخیر و همچنین رعایت انضباط پولی از سوی بانک مرکزی و هم زمان بهبود انضباط مالی دولت به وقوع پیوسته است و امیدواریم با استمرار این شرایط و کاهش تورم شاهد بهبود و تقویت رشد اقتصادی در کشور نیز باشیم.
این مقام مسئول بانک مرکزی با بیان این که با فرض ثبات سایر شرایط پیش بینی می شود نرخ تورم تا پایان سال به محدوده 35 درصد نزدیک ‌شود، تصریح کرد: کاهش انتظارات تورمی، هزینه های جانبی تورم‌زدایی و اجرای سیاست های مربوط به کاهش تورم را به میزان زیادی کاهش می دهد.

حذف بسته سیاستی و نظارتی
قربانی نگاه کنونی بانک مرکزی به سیاست‌های پولی را با سال‌های گذشته متفاوت خواند و افزود: در گذشته بانک مرکزی مجموعه های سیاستی تحت عنوان بسته‌های سیاستی ـ نظارتی را به فعالین بازار پول و اعتبار کشور ارائه می‌نمود اما در دوره جدید، بانک مرکزی ضمن این که اهداف سیاستی خود در سایر حوزه ها نظیر حوزه های اعتباری ، نظارتی و بانکداری الکترونیک را از طریق بخشنامه های موردی دنبال خواهد نمود .بر این اساس متناسب با تحولات اقتصادی و شرایط روز سیاست‌های پولی خود را بازنگری خواهد نمود و با رصد تحولات اقتصاد کلان هر زمان احساس کند نیاز به تعیین سیاست جدید است آن را در قالب طرحی تازه به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد داد.تعداد بازديدها:   5,472