در پی تشریح اقدامات صد روزه دولت صورت گرفت؛

اقدامات بانک مرکزی در حوزه مقررات، مجوزهاي بانكي و مبارزه با پولشويي

مدیر کل مقررات، مجوزهاي بانكي و مبارزه با پولشويي بانک مرکزی طی گفت‌وگویی به بیان اقدامات این بانک در حوزه مقررات، مبارزه با پولشویی و صدور مجوز‌ها پرداخت.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالمهدي ارجمندنژاد، مدير کل مقررات، مجوزهاي بانكي و مبارزه با پولشويي ، اقدامات بانک مرکزی را طی دوره 100 روزه آغازین فعالیت دولت یازدهم در حوزه تحت مسئولیت خویش تشریح کرد.
وی در خصوص  عملکرد بخش مقررات بانکی گفت: در اين حوزه، همگام با سياست‌ها و راهبردهاي دولت تدبير و اميد و در اجراي تکاليف مقرر در مصوبات هيأت وزيران مبني بر بهبود فضاي کسب و کار و رفع موانع توليد و سرمايه‌گذاري در کشور از طريق روان‌سازي امور مربوط به دريافت تسهيلات، "آيين‌نامه تسهيلات و تعهدات کلان" مورد بازنگري قرار گرفت.
 ارجمندنژاد با اشاره به آيين‌نامه جدید تسهيلات و تعهدات کلان افزود: در آيين‌نامه جديد، مبناي محاسبه تسهيلات و تعهدات کلان از شاخص "مجموع سرمايه پرداخت شده و اندوخته" به شاخص "سرمايه پايه" تغيير يافته و همچنين سقف جمعي تسهيلات و تعهدات کلان از 5 برابر مجموع سرمايه و اندوخته به 8 برابر سرمايه پايه افزايش یافته است.
این مقام مسئول در بانک مرکزی از ديگر موارد اصلاحي این بخشنامه به امکان يافتن مجدد ضرايب تبديل در مورد تعهدات مطابق آيين‌نامه کفايت سرمايه اشاره و اظهار داشت: تمامی این اصلاحات، با هدف افزايش ظرفيت اعتباري شبکه بانکي کشور اعمال گرديده است.
علاوه بر اين، اصلاحاتی در "آيين‌نامه وصول مطالبات سررسيد گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول مؤسسات اعتباري" که مشکلاتي را براي فعالان اقتصادي به ويژه دست‌اندرکاران بخش صنعت و توليد کشور فراهم ساخته بود، نیز اعمال شد و اصلاحيه پيشنهادي اين بانک با رويکرد تسهيل تسويه بدهي‌هاي غيرجاري بدهکاران شبکه بانکي به ويژه مساعدت به آنانی که به بخش صنعت کشور تعلق دارند، از طريق اتخاذ تدابيري چون امکان تقسيط مجدد، استمهال و بخشش جرايم تنظيم و براي وزارت امور اقتصادي و دارايي ارسال شد تا نهايتاً در قالب پيشنهادي مشترک در هيأت وزيران مطرح و تصويب گردد.
وی در ادامه به بیان اقدامات بخش مبارزه با پولشویی از آغاز فعالیت دولت یازدهم پرداخت و عنوان کرد: در این خصوص، با هدف افزايش آگاهي و تسلط مديران و مسئولين شبکه بانکي کشور براي اجراي هرچه صحيح‌تر قانون مبارزه با پولشويي، دو دوره آموزشی مختص مدیران شبکه بانکی تحت عنوان «دوره تربيت مدرس مبارزه با پولشويي» برگزار شد.
ارجمندنژاد همچنین در خصوص اقدامات بخش صدور مجوزها طی دوره 100 روزه دولت تدبیر و امیدگفت: در این دوره زمانی فرآیند ساماندهي و صدور مجوز برای مؤسسات اعتباري 14 گانه فعال در بازار غیرمتشکل پولی تسریع شد و در فرآیند بررسي و تأييد صلاحيت اعضاي هيأت مديره و مديرعامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباري هم تسریع به عمل آمد.تعداد بازديدها:   4,923