نشست مشترک بانک مرکزی و شبکه بانکی

وصول مطالبات معوق، راهبرد جدی بانک مرکزی و بانکها در اقتصاد مقاومتی

وصول مطالبات معوق، راهبرد جدی بانک مرکزی و بانکها در اقتصاد مقاومتی
 
جلسه همفکری موضوعات اقتصاد مقاومتی و بررسی مشکلات بانک‌های خصوصی و دولتی با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکترولی‌اله سیف، در جلسه‌ی عصر امروز که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد،  با تاکید بر اهمیت مجموعه سیاستهای اقتصاد مقاومتی که در شرایط حساس کنونی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده است ، اظهار داشت این اصول به بهترین شکل تدوین شده و همکاران ما تلاش می کنند در کوتاهترین زمان نحوه تحقق اهداف مورد نظر را بررسی و عملیاتی نمایند. تشکیل کارگروه مسئول درنظام بانکی تحقق اهداف مورد نظر را سرعت می بخشد .
دکتر سیف با اشاره به ضرورت حفظ آرامش در بازار اظهار داشت: بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده و خوشبختانه انتقادات نسبت به گذشته منطقی ‌تر شده و ما نیز سعی می‌کنیم این انتقادات را با انجام کارشناسی های لازم مورد توجه و استفاده قرار دهیم .
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص انتقادات مطرح شده در رابطه با نرخ سود سپرده‌های بانکی عنوان داشت: توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقاء خدمت رسانی به مشتریان متمرکز کنند. وی از انتشار رتبه‌بندی بانک‌ها توسط پژوهشکده پولی و بانکی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بیان داشت: البته در ابتدا اساس رتبه‌بندی، موضوعاتی از قبیل میزان سرمایه و سود‌آوری بانک‌ها خواهد بود.
وی در ادامه اظهار داشت: بررسی‌ها عمیق‌تر شده و بانک‌ها بر اساس اصول اساسی‌تری مقایسه می‌شوند.
دکترسیف با مهم دانستن موضوع معوقات بانکی و توجه به وصول آن‌ها افزود:مدیران نظام بانکی باید تمرکز بر وصول و کاهش مطالبات را وجهه ی اصلی همت خویش قرار داده و با یک برنامه ریزی دقیق و استفاده از همه امکانات نسبت به این امر بسیار مهم اهتمام ورزند. خوشبختانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در این زمینه حمایت خواهد کرد تا این معضل نظام بانکی هر چه زودتر به سرانجام مناسبی برسد.
وی همچنین خاطرنشان ساخت:موضوع مطالبات معوق همواره جزو دغدغه های اصلی مدیران نظام بانکی بوده و قاعدتا بایستی با یک نگاه حرفه ای در صدد یافتن بهترین راهکارها در جهت سرعت بخشیدن به وصول این گونه اقلام باشند و در این زمینه لازم است همکاریهای نزدیکتری بین تک تک بانکها و کارگروه مسئول در بانک مرکزی ایحاد شود .
 رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به نقش بانک مرکزی در وصول مطالبات معوق اظهار داشت: بانک مرکزی در این موضوع  وارد عمل شده است. در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی این وظیفه برعهده بانک مرکزی قرارگرفت و البته ستاد مذکور حمایت های لازم را از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور بعمل خواهد آورد اما دراین راه بانک‌ها نیز باید با کارگروه مذکور در بانک مرکزی همکاری بیشتری داشته و با دراختیار قراردادن اطلاعات مورد نیازسرعت عمل و چابکی بیشتری نشان دهند.
وی در ادامه با توصیه به مدیران عامل بانک‌ها ، مواردی از قبیل ایجاد و افزایش وتقویت کنترلهای داخلی و ایجاد واحد حسابرسی داخلی، توجه به شفافیت هر چه بیشتر ، تکمیل اطلاعات درخواستی، رعایت تناسب در منابع و مصارف وعدم عدول از بخشنامه‌های بانک مرکزی را مورد تاکید جدی قرار داد .
رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص وضعیت منابع صندوق‌های قرض الحسنه گفت: با توجه به اهمیت تسهیلات قرض الحسنه ، از جمله ازدواج، مدیران بانک‌ها باید راهکارهایی را در جهت افزایش این منابع بیندیشند.
مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی نیز در ادامه جلسه با تقدیر از عملکرد ماه‌های اخیر بانک مرکزی در بازنگری و رفع ابهامات موجود در بخشنامه‌ها، مشکلات خود را به منظور بررسی و رسیدگی مطرح کردند.تعداد بازديدها:   7,494