صنیعی:

برای تامین نقدینگی روزهای پایانی سال مشکلی نداریم

اقدامات سازمان تولید اسکناس و مسکوک برای ماههای پرتراکم آخر سال و پیش بینی های لازم برای تعطیلات نوروز تشریح شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی، مجید صنیعی، رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در نشست مطبوعاتی در خصوص تمهیدات لازم و اتخاذ شده در ماههای پرتراکم آخر سال و پیش بینی های لازم برای تعطیلات نوروز گفت: فعالیت سازمان تولید اسکناس و مسکوک ، دوره ای نیست و این سازمان در طول مدت یک سال اسکناس های مورد نیاز را تامین می کند.
صنیعی با اشاره به این که صنعت چاپ اسکناس و ضرب سکه در تمام دنیا با اهداف و ماموریت های تعیین شده بانک مرکزی‌فعالیت می نماید، افزود: بانک مرکزی برای جلوگیری از نوسانات احتمالی در تولید اسکناس و سکه دو مرکز را ایجاد و راه اندازی کرده است؛ یکی از این مراکز کارخانه تولید کاغذ است که در سال 1382 تاسیس شده و اکنون توانسته است تمامی کاغذهای مورد نیاز بانک مرکزی را تامین کند. مرکز دیگری که از سال 1362 تاسیس شده، چاپخانه  بانک مرکزی است که از آن زمان تاکنون توانسته ایم صددرصد مراحل تولید اسکناس و مسکوک را به صورت بومی و مستقل انجام دهیم و از این رو؛ دغدغه ای در خصوص تامین اسکناس نداریم.
رئیس سازمان اسکناس و مسکوک با تاکید بر این که ما در واردات برخی از کالاها دچار محدودیت بودیم ونمی توانستیم آن را از کشورهای دیگر وارد کنیم، عنوان داشت: ما برای وارد کردن مطلس با محدودیت مواجه بودیم، از همین رو این صنعت را به مدد صنایع داخلی تقویت کردیم ایجاد و از تولیدات آن در حال حاضر از آن بهره می بریم و سالیانه تولید این محصول در حال افزایش می‌باشد.

افزایش 50درصدی تولید اسکناس و مسکوک
صنیعی با اشاره به افزایش تولید سکه طی سالیان گذشته اظهار داشت: ما در سال 92 نیز  50درصد بیش از سال گذشته انواع مسکوک را تولید کرده‌ایم و پیش بینی می کنیم در سال 93 نیز همین رشد 50 درصدی را داشته باشیم.
وی با مهم دانستن موضوع نگهداری اسکناس توسط مردم عنوان داشت: ما سالیانه در حدود 500 الی 600 میلیون قطعه اسکناس را امحاء  میکنیم و در سال جاری نیز  550 میلیون قطعه اسکناس امحا شده است.
طرحهای سال جدید
رئیس سازمان اسکناس و مسکوک در خصوص طرحهای سال آینده این سازمان بیان داشت: بانک مرکزی موظف است درخصوص طراحی اسکناس های جدید و درشت، همواره طرح هایی را در دست اجرا داشته باشد که پیشنهاد ما ادامه روند استفاده از تصویر و آثار مشاهیر و مفاخر ایران است.
طرح های جدیدی برای ایران چک های 500 هزار ریالی نیز در دست داریم که به تصویب رسیده است؛ از موارد تفاوت آن می توان به ابعادشان اشاره کرد که از 160*75 به ابعاد 142*71  میلی‌متر تبدیل خواهد شد و نقش و رنگ آن نیز متفاوت خواهد بود و المان‌های امنیتی آن نیز افزایش و ارتقاء یافته‌اند.

ضرب سکه طلا، بدون تاریخ
صنیعی همچنین از ضرب سکه های طلای جدید، بدون درج تاریخ خبرداد و گفت: ضرب سکه های جدید طلا با بسته بندی جدید را در سال آینده در دستور کار داریم و مشخصات آن شبیه سکه های گرمی فعلی است که بدون تاریخ، منقش به تمثال حضرت امام و همراه با کاغذ و مشخصات امنیتی است.
این مقام بانک مرکزی در ادامه از کامل شدن طرح چکاوک در سال آینده خبرداد و اظهار داشت: پروژه نظام مندکردن چک در سیستم بانکی و انتقال تصویر چک، موضوع ابلاغیه ای است که به بانکها ارسال شده است و می بایست این موضوع در سال 93 نهایی شود که طی آن فرم، طرح و رنگ چک ها نیز یکسان خواهد شد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر ، طرح برگ چک های یکسان تهیه و مشخصات آن تعیین شده است و بانک‌ها برای سفارش چاپ آن به تدریج به این سازمان مراجعه و پس از دریافت مجوز‌های لازم، نسبت به عقد قرارداد اقدام می‌کنند.تعداد بازديدها:   3,190