دیدارهیات ایتالیایی با مقامات بانک مرکزی

دیدارهیات ایتالیایی با مقامات بانک مرکزی


 قائم مقام بانک‌مرکزی در ملاقات با هیات اقتصادی ایتالیایی در بانک مرکزی به ارایه سه پیشنهاد‌ در زمینه «تشکیل کارگروه ایفای تعهدات» ،« گسترش روابط بانکی » و « تقویت همکاری های اقتصادی » پرداخت .
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی در این ملاقات اکبر کمیجانی ضمن ابراز خوشحالی از دیدار هیات ایتالیایی تصریح کرد: حضورهیات ایتالیایی در کمتر از دو هفته بعد از توافق هسته ای مهم و ارزشمند است و خوشبختانه با تغییرات و اصلاحات دولت یازدهم، زمینه ها به منظور گسترش روابط بانکی فراهم شده است.
قائم مقام بانک مرکزي، ضمن خوشامدگويي به هيات ايتاليايي و اظهار اميدواري نسبت به اثرگذاري حضور اين هيات بر تقويت روابط اقتصادي ميان دو کشور، توضيحاتي را در خصوص تحولات اخير اقتصاد ايران ارايه کرد.
قائم مقام بانک مرکزي در اين زمينه به توفيق چشمگير سياستگذاران اقتصادي ايران در زمينه کنترل نرخ تورم و کاهش آن از نرخ‌هاي بالاي 40 درصد در اوايل تصدي دولت يازدهم به سطح15.6درصد در تيرماه سال 1394، حصول به رشد اقتصادي مثبت 3.0 درصدي در سال 1393 پس از يک دوره رکود اقتصادي در سالهاي 1391 و 1392، ثبات مناسب بازار ارز و همچنين بهبود روند سرمايه‌گذاري در کشور و به طور کلي بازگشت ثبات به فضاي اقتصادي و بهبود فضاي کسب و کار کشور اشاره داشت.
قائم مقام بانک مرکزي در راستاي بهره ‌برداري از فرصت‌هاي پيش‌آمده در نتيجه توافقات و مذاکرات ايران با گروه کشورهاي 1+5، پيشنهادات سه گانه‌اي به شرح زير را به هيات ايتاليايي ارايه کرد:
پيشنهاد اول: با توجه به اختلال به وجودآمده از محل اعمال تحريم‌ هاي بين‌المللي بر فرايند تسويه تعهدات خارجي بانکهاي ايراني، کميته‌اي متشکل از بانک‌هاي مرکزي ايران و ايتاليا و شرکت بيمه ساچه به منظور فراهم‌سازي شرايط لازم براي ايفاي تعهدات بانکهاي ايراني به بانکهاي ايتاليايي و ايجاد شرايط مناسب به منظور تداوم همکاري‌هاي بين بانکي در اين زمينه، تشکيل گردد.
پيشنهاد دوم: با توجه به اهميت روابط بانکي براي گسترش روابط تجاري، همکاري‌هاي ميان دو کشور در زمينه تقويت روابط بانکي تسريع و تقويت شود. دکتر کميجاني در اين زمينه مشخصاً به ايجاد شرايط مناسب براي ايجاد شعب بانکهاي ايراني در ايتاليا به ويژه بانکهاي خصوصي، اشاره داشت. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها بانک سپه در شهر رُم شعبه دارد. در همين زمينه بر فعال‌تر شدن شعبه بانک سپه در ايتاليا نيز تاکيد شد.
پيشنهاد سوم: تقويت همکاري‌هاي اقتصادي در زمينه سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک به ويژه در زمينه‌هايي که مي‌تواند به افزايش توان صادراتي ايران منجر گردد.‌
خانم فدريکو گوييدي،سرپرست هيات ايتاليايي، نيز ضمن ابراز خوشحالي از حضور در ايران و اهميت بالاي برگزاري جلسه اعضاي هيات مزبور با بانک مرکزي، به سابقه تاريخي طولاني و روشن همکاري‌هاي اقتصادي ميان دو کشور ايران و ايتاليا اشاره و بر لزوم تداوم همکاري‌هاي گذشته و تسريع در زمينه‌سازي براي بهره‌برداري از فرصت هاي آتي پس از اجرايي شدن نتايج مذاکرات اخير، تاکيد کرد.
در ادامه جلسه نمايندگاني از شرکت بيمه ساچه، بانک ملي ايتاليا و اتحاديه بانکي ايتاليا نيز ضمن اشاره به تجارت مثبت در زمينه همکاري‌هاي گذشته ميان دو کشور و اهميت استراتژيک اقتصاد ايران براي فعالين اقتصادي کشور ايتاليا، به ظرفيت ها و شرايط مناسب نظام بانکي و بيمه‌اي و به طور کلي شرايط کسب کار در اين کشور براي تقويت همکاري‌هاي متقابل اقتصادي با ايران تاکيد کردند.
در پايان جلسه، دکتر کميجاني ضمن اشاره به ظرفيت هاي خالي و جذّاب اقتصاد ايران براي سرمايه‌گذاران خارجي، نسبت به تشکيل هر چه سريع‌تر کميته‌هاي کاري مشترک ميان دو کشور در زمينه‌هاي مختلف تجاري، بانکي و بيمه‌اي ابراز اميدواري کرد و بر تشريک مساعي بانک مرکزي براي بهره‌برداري از ظرفيت هاي موجود تاکيد کرد.
گفتنی است ،هيات اقتصادي ايتاليا که از روز سه‌شنبه مورخ 13/5/1394 وارد ايران شده‌اند، در صبح روز چهارشنبه مورخ 14/5/1394 جلسه مشترکي ميان هيات مزبور به سرپرستي خانم فدريکو گوييدي، وزير توسعه اقتصادي ايتاليا، قائم مقام و معاون ارزي بانک مرکزي و همچنين تعدادي از مديران و کارشناسان ارزي اين بانک برگزار شد. در اين جلسه، نمايندگاني از شرکتها، صنايع، سرمايه‌گذاران، بانکها، اتحاديه بانکي ايتاليا و همچنين شرکت بيمه ساچه، به عنوان يکي از معتبرترين شرکتهاي بيمه صادراتي دنيا، خانم فدريکو گوييدي را همراهي مي‌کردند که حاکي از علاقه فعالين اقتصادي ايتاليا براي ورود مجدد به اقتصاد ايران پس از حصول به توافقات اخير در زمينه مذاکرات هسته‌اي است.تعداد بازديدها:   5,348