طرح ضربتی بانک مرکزی برای وام ازدواج / مناطق محروم در اولویت دریافت هستند

طرح ضربتی بانک مرکزی برای وام ازدواج / مناطق محروم در اولویت دریافت هستند

بانک مرکزی با هدف کاهش صف دریافت کنندگان وام ازدواج با همکاری 11 بانک، طرح  ضربتی اعطای این وام را از ابتدای مردادماه تا پایان شهریورماه در دست اجرا دارد. با اجرای این طرح تعداد افراد در صف به حداقل ممکن کاهش می یابد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مدیرکل اعتبارات این بانک، صبح امروز در نشست خبری خود ضمن اعلام این مطلب افزود: بانک مرکزی در این طرح می کوشد با کمک بانک های ملی ایران، صادرات ایران، تجارت، ملت، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان و با ابلاغ سهمیه های مربوط به هر بانک، صف دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به کمتر از 50 هزار نفر برساند.
سید علی اصغر میرمحمد صادقی با تاکید بر اجرای قطعی تفاهم نامه بین بانک مرکزی و بانک های عامل این طرح و تسهیل در امر پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج گفت: بانک های عامل این طرح برای هر فقره وام ازدواج صرفا باید یک نفر ضامن معتبر اخذ کنند.
این مقام مسئول بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک های عامل این طرح، باید اعطای وام ازدواج به مناطق محروم را در اولویت قرار دهند، تصریح کرد: این طرح با اولویت پرداخت وام به مناطق محروم و افرادی که زمان بیشتری را در صف انتظار سپری کردند، انجام می شود.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در راستای اجرای بند (ج) تبصره 16 قانون بودجه سال 1396 موضوع اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تلاش می کند در پایان شهریورماه، متقاضیان در صف دریافت وام ازدواج به حداقل ممکن کاهش دهد.
وی افزود: در حال حاضر صف نیم میلونی برای دریافت وام ازدواج داریم و بانک مرکزی از یک ماه گذشته بررسی کارشناسی را برای از بین بردن این صف آغاز کرده است.
میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه ماهانه بین 70 تا 100 هزار نفر در سامانه قرض الحسنه ازدواج ثبت نام می کنند، تصریح کرد: تعداد وام های پرداختی بانک ها بین 70 تا 80 هزار فقره در ماه است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درخصوص زمان اجرای طرح گفت: این طرح از اول مرداد ماه همزمان با میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) آغاز می شود و به مدت 9 هفته ادامه دارد. همچنین برای این طرح نظارت عالیه در نظر گرفته شده و بانک ها باید ابلاغیه خود را به قید فوریت به واحدهای اجرایی ذی ربط ارسال کنند.
مسئول اعتباری بانک مرکزی تصریح کرد: در این طرح بانک ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ بانک های عامل مشارکت کننده در طرح که برای این بانک ها سهمیه ای بیش از 500 هزار فقره تعیین شده است. دسته دیگر بانک های خصوصی و تخصصی دولتی هستند که بانک مرکزی به این بانک ها ابلاغ کرده حداقل وام پرداختی آنها در طول دو ماه اجرای طرح باید دو برابر حداکثر پرداختی آنها در ماه های اخیر باشد. در واقع این تعداد نیز به سهمیه 500 هزار تایی اضافه می شود.

 

میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا تیرماه بیش از 310 هزار فقره وام ازدواج اعطا شده است، گفت: متقاضیان دریافت وام ازدواج از زمان عقد تا دو سال فرصت دارند برای این موضوع اقدام کنند. همچنین زمان مطلوب ثبت نام تا پرداخت وام ازدواج از نظر بانک مرکزی حدود یک ماه است.
به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از زمان آغاز به کار سامانه قرض الحسنه ازدواج از سال 1387 تا 25 تیرماه سال جاری 8 میلیون و 931 هزار و 600 نفر، موفق به دریافت 33 هزار و 600 میلیارد تومان وام ازدواج شدند. در این میان، بیشترین تعداد دریافت کنندگان در سال 1390 با بیش از یک میلیون و 348 هزار نفر و بیشترین رقم مربوط به سال 1395 با حدود 9 هزار و 900 میلیارد تومان است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: این طرح با منابع قرض الحسنه پس انداز و جاری بانک ها به میزان بیش از 5 هزار میلیارد تومان انجام می شود و ریالی از منابع بانک مرکزی تزریق نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح، کمبودی در سایر تسهیلات قرض الحسنه اتفاق نمی افتد، گفت: برای اجرای طرح، بانک هایی انتخاب شدند که علاوه بر اینکه اضافه برداشت ندارند بلکه مازاد منابع دارند.
میرمحمد صادقی گفت: بانک های عامل، در طول اجرای طرح، باید آمار عملکرد خود را در پایان هر هفته برای بررسی به بانک مرکزی ارسال کنند. متقاضیان نیز می توانند سوالات و اشکالات خود را با شماره تلفن های 29954260، 29954270، 29954283 و 29954256 مطرح کنند.تعداد بازديدها:   14,310