تحقق گام بلند نظام بانکی

بیش از 520 هزار فقره تسهیلات در طرح ضربتی اعطای وام ازدواج پرداخت شد

 بیش از 520 هزار فقره تسهیلات در طرح ضربتی اعطای وام ازدواج پرداخت شد

با اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج و با مساعدت 11 بانک عامل، بیش از 520 هزار فقره وام به مبلغ بیش از 54 هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سیدعلی اصغرمیرمحمد صادقی که در مراسم تقدیر از شبکه بانکی کشوردر طرح ضربتی اعطای وام ازدواج سخن می گفت، درخصوص سیاست بخش اعتبارات بانک مرکزی درباره اعطای تهسیلات قرض الحسنه بانک مرکزی گفت: نظام بانکی کشور در راستاي حمايت از ازدواج و کمک به امر ازدواج جوانان عزيز کشورمان، اعطای وام ازدواج را از سال هاي گذشته در دستور کار قرار داده است.
وی در خصوص راه اندازی سامانه ازدواج تصریح کرد: از سال 1388 به منظور ساماندهي، مديريت و نظارت بر حسن اجراي عملکرد نظام بانکي برای اعطاي وام ازدواج به متقاضيان، سامانه اينترنتي قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزي راه‌اندازي شد. براین اساس متقاضيان از طريق ثبت نام در اين سامانه در صف بانک هاي عامل قرار گرفته و ساير مراحل اعطاي وام را يکي پس از ديگري طي کرده و تسهيلات خود را دريافت مي کنند.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه در ابتدای راه‌اندازي سامانه اينترنتي قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزي، 11 بانک دولتي در این سامانه حضور داشتند، گفت: طي سال‌هاي اخير با ترغيب و جلب مشارکت ساير بانک‌ها و موسسات و صندوق ها از سوي بانک مرکزي براي پيوستن به سامانه، اين تعداد به 32 بانک، موسسه مالي و صندوق در سال 1396 افزايش يافت.
این مقام مسئول با اشاره به افزایش رقم وام ازدواج  به 10 میلیون تومان اظهار کرد: در سال 1395 و به موجب مفاد تبصره 29 قانون بودجه،  وام ازدواج حدود 3.5 برابر افزايش يافته و از 30 ميليون ريال به 100 ميليون ريال رسيد. که براین اساس دوره باز پرداخت وام از سه سال به چهارسال (48 ماهه) افزايش يافت و نرخ کارمزد به 4 درصد رسید.

میرمحمدصادقی از پرداخت 1.026.000 فقره تسهیلات قرض الحسه ازدواج در سال 1395 خبر داد و گفت: علي‌رغم کمبود منابع قرض الحسنه بانک‌ها، با پيگيري و تعيين سهميه از سوي بانک مرکزي، و همکاري و مساعدت بانک‌ها، موسسات و صندوق‌هاي عضو سامانه ازدواج، تعداد تسهیلات پرداختی در سال 1395، 26.2 درصد نسبت به سال 1394 افزايش داشته است. به لحاظ مبلغي نيز 98.740ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است که این رقم 400 درصد افزايش داشته است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اقدامات این بانک درزمینه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال جاری گفت: در سال 1396 به موجب بند ”ج“ تبصره 16 قانون بودجه سال کل کشور مقرر شد به منظور حمايت از ازدواج جوانان، بانک مرکزي تمام بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور را ملزم کند که به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختيار پس انداز، جاري و سپرده قرض‌الحسنه بانک ها در پرداخت تسهيلات قرض الحسنه مشارکت  کنند و پرداخت این تسهيلات را در اولويت نخست قرار دهند. از این رو طي سه ماهه اول سال 1396 تمام پرونده هاي تعيين تکليف نشده سال قبل در اولويت تسهيلات مورد اشاره قرار گرفتند.
وی با برشمردن مشکلات پيش روي نظام  بانکی درزمینه اعطاي وام ازدواج در سال 1396 گفت: از جمله این مشکلات می‌توان به تعداد بيش از 500 هزار نفر افراد در صف در سامانه،  افزايش روز افزون تعداد متقاضيان وام ازدواج به دليل افزايش سقف تسهيلات از 30به 100ميليون ريال، کمبود منابع قرض الحسنه بانک ها و کثرت تکاليف قرض الحسنه ابلاغي به بانک ها و سخت‌گيري برخي بانک ها برای اخذ ضامن معتبر براي اعطاي وام ازدواج اشاره کرد.
 وی در ادامه افزود: عدم تعيين شعبه متقاضيان از سوي بانک ها بعضاً به مدت 3 ماه تا يک سال، تخصيص وام ازدواج کمتر به متقاضيان استان هاي کم برخوردار و محروم به دليل عدم وجود منابع قرض‌الحسنه در استان ها، مشکلات موجود در تامين ضامن معتبر و به ويژه عدم اطلاع متقاضيان از نحوه دريافت تسهيلات از طريق مراجعه به سامانه از دیگر مشکلات در این باره بوده است.
میرمحمد صادقی طرح ضربتی اعطای وام ازدواج را چاره ای برای برطرف کردن اين مشکل عنوان کرد و گفت: این مشکلات، بانک مرکزي و در رأس آن بخش اعتباري این بانک را برآن داشت که نسبت به حل مشکلات چاره اي بينديشد. پس از بررسي جوانب امر، در نهايت و در اواسط تيرماه سال جاري، بانک مرکزی به منظور بهره مندي تمام متقاضيان در صف از تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و نیز کاهش تعداد 500 هزار نفري متقاضيان در صف سامانه، تصمیم به اجرای طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج گرفت.
به گفته میرمحمدصادقی طي جلساتي با اعضاي هيات مديره و مديران اعتباري بانک های ملي ايران، صادرات ايران،کشاورزی، تجارت، سپه، ملت، رفاه کارگران، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسيان تفاهم شد تا حداقل تعداد 500 هزار فقره تسهيلات در مدت زمان اجرای طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج از ابتدای مرداد تا پایان شهريور سال 1396 مورد اجرا قرارگيرد.

خاظرنشان می شود به منظور مساعدت به  متقاضيانی که نسبت به تکميل پرونده خويش اقدام نکرده بودند  طرح ياد شده تا تاريخ 15 مهر 1396 تمديد شد.
میرمحمدصادقی با اشاره به رسانه‌اي شدن اجراي طرح ضربتي ازدواج در سطح ملي و افزایش تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات وام ازدواج به تبع آن، گفت: با اعلام خبر طرح ضربتی اعطای وام ازدواج در شبکه خبر صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، علي رغم اينکه تعداد متقاضيان در اواخر تيرماه تعداد 494.720 نفر بود، بسياري از متقاضيان که از دريافت تسهيلات دلسرد شده بودند،  نسبت به ثبت نام در هفته اول مردادماه  اقدام کرده و صف متقاضيان  به بيش از 510 هزار نفر افزايش يافت.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اقدامات تسهيل کننده و تسريع کننده در اجراي طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج از سوي بانک مرکزي گفت: با توجه به ضربتي بودن طرح و سرعت بخشيدن به فرايند اجرايي اعطاي وام ازدواج، مهلت تکميل مدارک از سوي متقاضيان از دو ماه به يک ماه کاهش يافت؛‌ همچنین به منظور تسهيل در اخذ ضامن به ويژه در استان هاي کم برخوردار و محروم، 8 جايگزين براي اخذ ضمانت ارایه و ابلاغ شد. علاوه بر این و به منظور بالا بردن صحت اطلاعات متقاضيان و جلوگيري از تضييع حقوق مشمولين دريافت وام، سامانه وام ازدواج به سامانه سازمان ثبت اسناد کشور متصل و از اين طريق امکان کنترل تاريخ عقد متقاضيان فراهم شد.
به گفته این مقام مسئول بانک مرکزی، پيگيري مستمر و روزانه از سرپرستي هاي استان ها و بعضاً شعب بانک های عامل به صورت تلفنی و ارتقای سامانه قرض الحسنه ازدواج  از نظر نرم افزاري و گزارش دهي از دیگر اقدامات تسهیل کننده بانک مرکزی در این زمینه بوده است.
وی با مقایسه عملکرد بانک های عامل در سامانه ازدواج در طرح ضربتي، با ارقام پیش از اجرایی شدن این طرح گفت: از ابتدای سال تا تاریخ 31 تیرماه سال جاری، 494.720 نفر در صف دریافت این تسهیلات بودند، از این تعداد 226.209 نفر تعیین شعبه نشده بودند. در این زمان متوسط پرداخت روزانه 2611 و متوسط پرداخت هفتگی 19.231 فقره بود. اما با اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج و در تاریخ 15 مهر ماه تعداد افراد در صف به 130.258 نفر کاهش  یافت که از این تعداد 46.376 در انتظار تعیین شعبه هستند. در طی این مدت و در پایان طرح به طور متوسط روزانه 7.700 فقره و به صورت هفتگی 46.200 فقره وام ازدواج پرداخت شده است. شايان ذکر است تعدادی از این 130هزار نفر نيز در مرحله تکميل مدارک هستند، که چنانچه نسبت به تکميل مدارک خود طي اين مدت اقدام مي کردند، اين صف به کمتر از يک چهارم افراد فعلي کاهش مي يافت. 
میرمحمدصادقی درباره تعداد تسهيلات پرداخت شده در مناطق کم برخوردار در این دو بازه زمانی تصریح کرد: تا پیش از اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج تا 31 تیرماه سال جاری در این مناطق 76.709 فقره تسهیلات و در طی مدت طرح ضربتی اعطای وام ازدواج 116.406 فقره تسهیلات پرداخت شده است.
به گفته این مقام مسئول در مناطق کم برخوردار، خوزستان با 35 هزار نفر، لرستان با 12.400 نفر و سيستان و بلوچستان با 11.900 نفر بیشترین تعداد پرداخت هایی را در استان های کم برخوردار داشته اند. همچنین در مجموع 520.448 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده است که از این میان، استان تهران با 55.072، استان خراسان رضوی با 55.001 فقره تسهیلات، بیشترین پرداختی ها را داشته‌اند.
میرمحمدصادقی با اشاره به استقبال بسيار زياد آحاد مردم از طرح ضربتی اعطای وام ازدواج اظهار کرد: این استقابل به نحوی بود که در طی 11 هفته اجرای طرح، تعداد 173.277 نفر برای اولين بار در سامانه ازدواج ثبت نام کردند. به طوري‌که متوسط روزانه ثبت نام کنندگان در سامانه طی انجام طرح 2.795 نفر بود که حدود 90 درصد اين افراد در 11 بانک تفاهم شده  در طرح ضربتی ازدواج ثبت نام کرده اند. این در حالي است که ميانگين ثبت نام افراد در 4 ماهه اول امسال به طور متوسط 834 نفر بوده است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از اعطای 885.304 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: در طی این مدت در مجموع 92.567 میلیارد ریال وام ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین تعداد 40.916 فقره وام ازدواج به مبلغ 8.183 میلیارد ریال به ایثارگران پرداخت شده است.
این مقام مسئول بانک مرکزی از کاهش صف متقاضيان تعيين تکليف نشده از حدود 500 هزار نفر در ابتدای شروع طرح ضربتی به تعداد 47,598 نفر در پايان اجرای آن خبر داد و گفت: اين تعداد غالبا ثبت نام ‌کنندگان 3 ماهه دوم سال جاری هستند. لازم به ذکر است اين مهم در حالی اتفاق افتاده که در سنوات گذشته همواره تعداد 500 هزار تا يک ميليون نفر در صف سامانه قرار داشته اند. براین اساس و با اجرایی شدن این طرح تمام متقاضيان ثبت نامی در سنوات گذشته و ثبت نام کنندگان سال جاری تا تاريخ 31 تیرماه 1396 در تمامی بانکها تعیین تکلیف شدند.
وی در پایان درخصوص پراکندگی جمیعنی وام گیرندگان تصریح کرد:53.6 درصد از وام گيرندگان را آقايان  و 46.4 درصد را خانم ها تشکيل می دهند. بيشترين دريافت کنندگان تسهيلات ازدواج در بازه سنی 25 تا 30 سال با 31 درصد و پس از آن بازه سنی 20 تا 25 سال با 30 درصد حجم را شامل می شود. گفتنی است تسهيلات گيرندگان بالای50 سال،   0.5 درصد و افراد کمتر از 15 سال،  0.9 درصد از تسهيلات گيرندگان را شامل می شوند.
میرمحمدصادقی در پایان از تمام دست اندرکارانی که به سهم خود در عملیاتی شدن این دستاورد بزرک نقش داشتند قدردانی کرد.

 تعداد بازديدها:   7,247