شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات نهادهای غیرمجاز تشکیل می شود

در جلسه امروز شورای پول و اعتبار، به پیشنهاد دادستان کل کشور مقرر شد شعبه ویژه در یکی از دادسراهای تهران برای رسیدگی به تخلفات مدیران و سهامداران نهادهای پولی غیرمجاز با درخواست بانک مرکزی، تشکیل شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در یک هزار و دویست و چهل و یکمین جلسه شورای پول و اعتبار، گزارش اقدامات انجام‌شده توسط این بانک بر اساس مصوبه سران محترم و نمايندگان منتخب محترم سه قوه درخصوص آخرين وضعيت تعاوني‌هاي غيرمجاز فرشتگان، افضل توس، وحدت، البرز ايرانيان و ثامن‌الحجج ارائه شد و شورا ضمن قدرداني از عملکرد بانک مرکزي، به پيگيري شناسایی دارایی هایی که در این تعاونی ها از محل منابع سپرده گذاران تهیه شده یا مورد سوءاستفاده قرار گرفته، با هدف تامین حداکثری منافع سپرده گذاران تا ساماندهي نهايي موضوع تأکيد کرد.همچنین براساس مصوبات این جلسه، حادثه‌ديدگان آتش‌سوزي ساختمان پلاسکو دارای چک برگشتي به مدت دو سال از محدوديت‌هاي دستورالعمل حساب جاري برای دريافت دسته چک جديد، مستثنی شدند. این افراد توسط اتاق اصناف ايران به شوراي هماهنگي بانک‌ها و در نهايت به بانک‌هاي عامل مربوط معرفي خواهند شد. بديهي است چک‌هاي برگشتي مربوط به دسته‌چک‌هاي جديد صادره مشمول اين حکم نمی‌باشد.

شوراي پول و اعتبار در مصوبه دیگر خود مقرر کرد؛ ورود و صدور پول رايج کشور توسط هر مسافر - اعم از اتباع ايراني و يا اتباع خارجي- حداکثر تا مبلغ پنجاه ميليون ريال بلامانع است و در صورت عدم رعايت این سقف، با متخلفين وفق ماده 42 قانون پولي و بانکي کشور و همچنين ساير مقررات موضوعه رفتار خواهد شد.تعداد بازديدها:   7,041