رییس کل بانک مرکزی خبر داد

مشارکت فعالانه بانک ها در نوسازی ناوگان حمل و نقل

مشارکت فعالانه بانک ها در نوسازی ناوگان  حمل و نقل
رییس کل بانک مرکزی صبح امروز در «همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغال‌زایی»، از مشارکت بانک ها در نوسازی ناوگان های حمل و نقل و کمک به ایجاد اشتغال با اجرایی شدن این طرح خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، ولی اله سیف صبح امروز با حضور در «همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای درون شهری و اشتغال زایی»، ضمن تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی در خصوص مشاركت نظام بانكی در اعطای تسهیلات به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل گفت: خوشبختانه نظام بانكی علی‌رغم محدودیت های پیش رو تلاش كرده است در ایجاد اشتغال و نیز حمایت از تولید و تحرک بخشی به فعالیت های تولید، نقش مهمی را ایفا کند.

وی در خصوص مدل تامین مالی به کار رفته در نوسازی ناوگان حمل و نقل عنوان كرد: مدل تأمین مالی در نظر گرفته شده برای این طرح، نیمی به واسطه منابع ریالی و نیمی از محل منابع ارزی است. در بخش ریالی خریدار كامیون با دریافت تسهیلات از شبکه بانکی، اقساط مرتبط با قیمت تمام شده را پرداخت می‌كند؛ همچنین در بخش ارزی نیز، پرداخت ها مستقیماً از سوی وزارت نفت و از محل صرفه جویی ها انجام می شود.

به گفته سیف در بخش ارزی نیز از خطوط فاینانس اعتباری استفاده خواهد شد و در حال حاضر با هماهنگی‌های به عمل آمده میان نظام بانكی و بانك مركزی این طرح آماده اجراست.

رییس شورای پول و اعتبار درخصوص میزان نیاز ارزی برای هر دستگاه اتوبوس درون شهری با هدف نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل کشور اظهار كرد: برای هر دستگاه اتوبوس درون شهری حدود 1915 هزار یورو نیاز ارزی وجود دارد؛ براین اساس 1510 درصد از قیمت تمام شده و پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده، در قالب اقساط ارزی توسط وزارت نفت در وجه شركت فروشنده پرداخت می شود. در خصوص تأمین مالی مرتبط با سهم ریالی نیز 30 درصد آن از طریق دریافت تسهیلات از نظام بانکی و 20 درصد نیز به عنوان پیش پرداخت از سوی خریدار انجام می شود. همچنین دوره بازپرداخت تسهیلات برای خریدار 60 ماهه با نرخ سود 18 درصد و اقساط ماهیانه حدود 2.5 میلیون تومان است.

وی در ادامه افزود: نیاز ارزی برای خرید هر دستگاه اتوبوس برون شهری هم حدوداً همان، حدود 95 هزار یورو و با قیمت تمام شده 9010 میلیون تومان است که دوره بازپرداخت تسهیلات 1610 ماهه با نرخ سود 1118 درصد و اقساط ماهیانه 16.15 میلیون تومان برای این وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است. همچنین نیاز ارزی برای خرید هر دستگاه كامیونت 1115 هزار و 151010 یورو و قیمت تمام شده آن 111210 میلیون تومان است که از این میان 1610 درصد به صورت ارزی، 1215 درصد آن در قالب تسهیلات از سوی نظام بانکی و 1115 درصد نیز به صورت پیش پرداخت از سوی خریدار تامین می شود. علاوه بر این بازپرداخت اقساط تسهیلات برای کامیونت 36 ماهه با نرخ سود 1118 درصد و با اقساط ماهیانه 11 میلیون و111010 هزار تومان خواهد بود. لازم به ذکر است نیاز ارزی برای خرید مینی بوس ، 18 هزار یورو و قیمت تمام شده 140 میلیون تومان است. که البته 15 درصد قیمت تمام شده به صورت پیش پرداخت توسط خریدار و 30 درصد از قیمت کل از طریق تسهیلات بانکی تامین می شود. همچنین دوره بازپرداخت برای تسهیلات بانکی 36 ماه با نرخ سود 18 درصد و قسط ماهیانه 1 میلیون و 400 هزار تومان خواهد بود.
تعداد بازديدها:   1,558