صرافی بانک ها با نحوه کارکرد سامانه نیما آشنا شدند

صرافی بانک ها با نحوه کارکرد سامانه نیما آشنا شدند

جلسه آموزشی آشنایی با سامانه نیما «نظام یکپارچه معاملات ارزی» به منظور تشریح جزییات این سامانه برای صرافی  بانک ها و تبادل نظر در این خصوص، در بانک مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تامین الکترونیکی نیاز های ارزی بازرگانان از بازار آزاد توسط صرافی های مجاز هدف اصلی سامانه نیما است و امکان مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار، تسهیل در فرآیند تامین ارز و فعالیت شفاف برای متقاضیان ارز از طریق آن فراهم می شود.

نیاز های ارزی بازرگانان تحت عنوان درخواست تامین ارز، شامل اطلاعاتی اعم از مشخصات کلی درخواست خرید ارز، اطلاعات ارز درخواستی، مشخصات حساب مقصد برای حواله، مشخصات متقاضی و ... در این سامانه ثبت و به تامین کنندگان مجاز نمایش داده می شود و آنها پس از مشاهده درخواست ها می توانند پیشنهاد خود را در مورد آنها ثبت کنند. در صورت انتخاب پیشنهاد توسط بازرگان و تکمیل فرآیند مربوطه، معامله انجام و ارز موردنیاز تامین می گردد.

بانک مرکزی بر اساس آیین ‏نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موظف به تهیه، اجرا و بهره ‏برداری از سامانه ارزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت  است. بدین ترتیب تمام درخواست ها از سامانه جامع تجارت از بازرگانان دریافت و در اختیار سامانه نیما قرار می گیرد.

لازم به ذکر است در حال حاضر اجرای این طرح با صرافی بانك ها كلید خورده و با فراهم شدن شرایط لازم، صرافی های غیربانكی نیز به زودی به این سامانه اضافه خواهند شد.تعداد بازديدها:   3,766