نسبت به مدت مشابه سال گذشته

تعداد و متوسط ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی افزایش یافت

تعداد و متوسط ارزش روزانه کل معاملات انجام شده بازار بین بانکی ریالی در یازده ماهه ابتدایی سال 1396، به ترتيب با 19.8 و 88.2 درصد افزايش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 34859 فقره با متوسط ارزش روزانه 207 هزار ميليارد ريال رسيد.
 
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، خلاصه عملکرد بازار بين‌بانکی کشور در یازده ماهه ابتدایی سال 1396 در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، حاکی از آن است که در اين دوره، تعداد اعضای فعال بازار با يک واحد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 30 بانک و موسسه اعتباری رسيد است.
 

نرخ سود موزون بازار در یازده ماهه ابتدایی سال 1396 با 0.1 واحد درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 18.7 درصد رسيد که با تداوم سياست‌های تسهيل اعتباری، اين نرخ به 18.1 درصد در بهمن‌ماه سال جاری کاهش يافته است. بررسي معاملات بازار به تفکيک سررسيد نيز بيانگر آن است که در يازده‌ماهه اول سال 1396، 98.4 درصد از ارزش معاملات مربوط به معاملات يک‌شبه است که با فلسفه تأمين مالی کوتاه‌مدت بازار بين‌بانکی سازگار است. (سهم ارزشی معاملات دوروزه و بيشتر، 1.6 درصد).

 تحليل نرخ سود موزون ماهانه بازار بين‌بانکي در مقاطع ماهانه بيانگر آن است که روند افزايشی نرخ سود موزون - که (به‌خصوص) از ماه‌های پايانی سال گذشته آغاز شده بود؛ از مردادماه معکوس شده و با روند نزولي اين نرخ به 18.1 درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسيده است. مضاف‌براين‌که از شهريورماه سال 1396 به ميزان قابل توجهی از پراکندگی نرخ‌های سود بازار کاسته شده است.
 


تعداد بازديدها:   2,848