رئیس جمهور در جمع مدیران بانکی کشور در مجمع عمومی بانک مرکزی:

گزارش سالانه بانک مرکزی امیدوارکننده است

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه آمریکا امروز همه توان خود را در مسأله تحریم علیه سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه‌های اقتصادی به کار گرفته است، تصریح کرد:‌ وزارتخانه های امور خارجه و نفت و بانک مرکزی، خط مقدم ما در مبارزه و مقابله با آمریکا هستند و من از آقایان ظریف، زنگنه و همتی به عنوان کسانی که در این خط مقدم مبارزه ایستاده و تحت فشارند، قدردانی می‌کنم.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی صبح امروز در پنجاه و هشتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی و در جمع مدیران بانکی کشور، با اشاره به گزارش ارایه شده از سوی رئیس بانک مرکزی در جلسه مجمع عمومی، این گزارش را به رغم همه سختی ها و مشکلات کنونی، امیدوارکننده خواند.
 
122464
 

رئیس جمهور گفت: به رغم سختی‌ها و شرایط بحرانی موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم، ضمن اینکه مردم هم انتظارات و توقعات کاملاً درستی دارند که باید برای حل آن اقدام کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت، نماینده مردم هستند، گفت: دولت در کل منتخب مردم است و تلاش‌ها، تلاش ملت است. هر کدام از ما به میزان مسئولیت، بار سنگینی بر دوش داریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: قاعدتاً در شرایط امروز تحریم، ما نباید تراز تجاری مطلوبی می‌داشتیم، اما آمارها نشان می‌دهد که به رغم همه این سختی‌ها، 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 38.5 میلیارد واردات داشته‌ایم که نشان دهنده تراز مثبت 1.5 میلیارد دلاری است.

دکتر روحانی افزود: البته در کالاهای اساسی واردات کمی بیشتر شده، اما در بخش‌هایی هم با کاهش واردات روبرو بوده‌ایم که این نکته بسیار مهمی است.

رئیس جمهور در ادامه به موفقیت‌های حقوقی و بانکی در برابر آمریکا اشاره کرد و گفت: به رغم فشارهای دولت آمریکا 3 بار در دادگاه بین‌المللی موفق به شکست آمریکایی‌ها شدیم.

دکتر روحانی افزود: دادگاه یکبار در بحث تایید صلاحیت رسیدگی، بار دیگر در صدور قرار موقت و مرتبه سوم در صلاحیت دادگاه بین‌المللی در مورد پول‌های ضبط شده بانک مرکزی ایران، به رغم خواست و فشارهای آمریکا به نفع ایران رای داده است.

رئیس جمهور اظهارداشت: در برخی رسانه‌ها این موضوع عنوان می‌شود که دولت در مورد افزایش نقدینگی کاری نکرده، اما آمارهای ارایه شده در مجمع امروز، نشان می‌دهد قبل از فعالیت دولت یازدهم، رشد نقدینگی به طور متوسط 27.4 دهم درصد بوده، اما از ابتدای دولت یازدهم تا امروز این رقم به 23.8 دهم درصد کاهش یافته است و اینکه نقدینگی را در پایه پولی کنترل کردیم، کار بسیار مهمی است.

دکتر روحانی افزود: پیش از این دولت، بخش زیادی از پایه پولی بر مبنای استقراض و بدهی‌های دولت به بانک مرکزی بود، اما الان اگر پایه پولی افزایش یابد، بخاطر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است که بانک‌ها تلاش کنند از این پایه پولی استفاده نکرده و به اقتصاد فشار نیاورند.

رئیس جمهور ادامه داد: نکته دیگر آمارهای امروز در مجمع در مورد مطالبه پول از طرف بانک‌ها از بانک مرکزی است که در ماه‌های اخیر کاهش داشته است و این خوب است که بانک‌ها هم کمک کرده‌اند.

دکتر روحانی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد وضع بانک‌های دولتی از این نظر بهتر از بانک‌های خصوصی و اصل 44 بوده است. بانک‌ها باید کمک کنند و اضافه برداشت از بانک مرکزی را کنترل نمایند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود یکی از موفقیت‌های خوب بانک مرکزی که با کمک دولت و قوای دیگر حاصل شده است را رسیدگی به وضعیت موسسات اعتباری غیرمجاز عنوان کرد و گفت: موسسات اعتباری غیرمجاز بلای بزرگی برای کشور و مردم بود و حل این مشکل کار آسانی نبود. وقتی آقای سیف برای مبارزه با این وضع آمد، فشارهای سختی را تحمل کرد، نامه‌های مختلفی با حدود یکصد امضا برایش ارسال می‌شد، اما این کار بزرگ انجام شد و هنوز هم ادامه دارد، همین مؤسسات بانکی غیرمجاز بودند که پایه پولی را افزایش دادند و حل این مشکل، مشکلات زیادی برای دولت ایجاد کرد البته این مؤسسات ربطی به دولت نداشت و مربوط به دولت قبل بود، که بار آن بر دوش ما افتاد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در جلسات شورای هماهنگی سه قوه نیازهای بانک مرکزی در مدت کوتاهی مصوب و حل و فصل شده است، گفت: بسیار مهم است که بانک مرکزی نظارت خود را بر بانک‌ها افزایش دهد و اگر لازم است در مورد بانکی تصمیماتی گرفته شود، با قدرت انجام دهد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مردم باید توجه داشته باشند که در حین فشارهای اقتصادی بسیار، اصلاح بانک‌ها هم همزمان در حال انجام است که این اقدام برای اقتصاد و سالم‌سازی فعالیت بانک‌ها ضروری است.

دکتر روحانی همچنین اعلام کرد: به زودی چند بانک نیروی مسلح در هم ادغام می‌شوند که این ادغام به روند اصلاح امور بانک‌ها کمک می‌کند که امیدواریم این کارها تا پایان امسال انجام شود.
 
465465

رئیس جمهور همچنین با اشاره به تلاش برای کشیدن دیوار دور بانک‌ها، اظهار داشت: اگر بانک های ما با بانک‌های دنیا رابطه سهل و راحتی نداشته باشند، چگونه می‌توانند سالم و راحت فعالیت کنند.
دکتر روحانی گفت: در مجامع بانکی و پولی دنیا شرکت می‌کنیم تا از تحولات بانکی و سیستمی جهان عقب نمانیم چرا که بدون ارتباط بانکی و مالی با دنیا نمی‌توان نفت و کالای خود را بفروشیم و پول آن را وارد کشور کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: این موضوع که پول حاصل از صادرات را به صورت چمدانی منتقل کنیم، امکان‌پذیر نیست و بانک‌ها باید در این زمینه فعال باشند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اگر رابطه کشورمان با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی‌مان در سطح دنیا با مشکل مواجه می‌شود، گفت: اگر در کشور یک نفر مخالف این سخن من است و معتقد است که تصویب یا رد دو لایحه باقیمانده از لوایح 4 گانه تأثیری در رابطه کشورمان با بانک‌های جهان ندارد، همین امروز مصاحبه کرده و آن را رد کند.

رئیس جمهور افزود: باید ذره‌ای هم برای دنیا عقل و تدبیر را بپذیریم. همه کشورهای دنیا در یک نهاد و گروهی شرکت دارند. یعنی اگر همه کشورهای دنیا در یک گروه و نهادی شرکت دارند، هیچ‌کدام تدبیر و عقل ندارند؟ و اگر چنانچه دولت در این زمینه لایحه داده و مجلس آن را تصویب کرده و شورای نگهبان آن را امضاء کرده است، هیچ‌کدام تدبیر نداشته‌اند؟

دکتر روحانی تصریح کرد: نمی‌شود کشور را به 10، 20 نفر داده و بگوییم که هر تصمیمی آنها بگیرند، ما نیز تابع هستیم؛ چنین نیست و صاحب این کشور، ملت بزرگ ایران هستند و حتماً مردم و بانک مرکزی و بانک‌ها نیز در این زمینه حرف خواهند زد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تلاش بانک مرکزی در حوزه تولید و اشتغال را مورد تأکید قرار داد و گفت: بدون تردید اگر فعالیت و مشارکت بانک‌ها وجود نداشته باشد، تولید و اشتغال با مشکل مواجه خواهد بود. لذا در این زمینه اقدامات و تصمیمات خوبی در راستای تأمین اعتبار و حمایت از مؤسسات اقتصادی انجام شده است و این روند باید با نظارت دقیق ادامه یابد.

دکتر روحانی با اشاره به لزوم افزایش اشتغال، گفت: بخش تولید، صنعت، کشاورزی، خدمات و مسکن زمینه فراوانی برای اشتغال‌زایی دارند، لذا دولت در همه این زمینه‌ها بویژه مسکن مصمم است، تحولی بوجود بیاورد تا ضمن تأمین مسکن مناسب برای مردم، شاهد اشتغال نیز باشیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و سایر بانک‌ها باید برای سال آینده تلاش مضاعفی در زمینه افزایش اشتغال، رونق تولید و صادرات داشته باشند و معتقدیم رقم 40 میلیارد صادرات غیرنفتی با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشورمان اندک است و لازم است ساز و کارهای صادرات را بیابیم و با تسهیل روند صادرات، رقم آن را افزایش دهیم.

دکتر روحانی گفت: دولت از فعالیت بانک مرکزی و بخش اقتصادی کشور در شرایط مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، راضی است.

رئیس جمهور وظیفه اصلی بانک مرکزی را مهار تورم و ایجاد شرایط مناسب برای رشد اقتصادی دانست و گفت: شاخص‌ها و روند اقتصادی کشور در 4 سال گذشته بهتر شده است و افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که سال 95 و 96، تورم بعد از 26 سال تک رقمی شد و امسال نیز با توجه به مشکلات بوجود آمده تورم به حدود 23 درصد رسیده است، لذا امسال امتیاز تک رقمی را از دست داده‌ایم، اما سال آینده، سال مهار تورم و کاهش آن است و با آنچه در چند ماه گذشته اتفاق افتاده، این کار امکان‌پذیر است.

دکتر روحانی گفت: وظیفه بانک مرکزی افزایش نظارت بر بانک‌ها است و هیچ بانکی نباید از نظارت بانک مرکزی مستثنی باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: رشد اقتصادی در 2 سال گذشته خوب بوده است و باید برای سال آینده نیز در زمینه رشد اقتصادی گام‌های بلندی برداریم.

دکتر روحانی همچنین ایجاد تعادل قیمت ارز در بازار را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: همه باید در این راه به بانک مرکزی کمک کنند تا نرخ ارز به قیمت منطقی، متعادل و قابل قبول برسد.

 
تعداد بازديدها:   3,076