رئیس کل بانک مرکزی درمصاحبه ای با بلومبرگ عنوان کرد:

آخرین وضعیت وام از صندوق بین المللی پول

آخرین وضعیت وام از صندوق بین المللی پول
 
 
سوال: آیا می توانید آخرین پیشرفت های درخواست خود را برای تأمین مالی از صندوق بین المللی پول را ارائه دهید؟
 
پاسخ: ما جزو اولین کشورهایی بودیم که بیش از 40 روز پیش، از طریق ابزار سریع تأمین مالی (RFI) درخواست کمک کردیم. به یاد داشته باشید، ما جزء پنج کشور اولی بودیم که به سختی تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفتیم و زمانی که رئیس صندوق بین المللی پول اعلام کرد صندوق بین المللی پول آماده کمک به کشورها از طریق ابزار تأمین مالی سریع (RFI) است، ما نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو درخواست خود را برای دسترسی به این امکان ثبت کردیم.
ما تمام اطلاعات و داده های مورد نیاز صندوق بین المللی پول را برای ارزیابی صلاحیت مان ارائه داده ایم. این اطلاعات و آخرین اطلاعات اقتصادی در وب سایت بانک مرکزی ایران موجود است. من همچنین نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول ارسال کرده ام و از اینکه صندوق بین المللی پول میخواهد در سرتاسر جهان کمک کند، قدردانی کرده ام و از او خواسته ام سریعا درخواست ما را به هیئت عامل صندوق بین المللی پول ارائه دهد.
 
س: ایالات متحده گفته است كه مانع درخواست می شود و با آن مخالف است. پاسخ شما به موضع دولت آمریكا چیست؟
 
پاسخ: ما از ایالات متحده آمریکا  درخواست کمک نکرده ایم! ما از صندوق بین المللی پول تقاضا کردیم که یک نهاد بین المللی غیرسیاسی ، وابسته به سازمان ملل متحد که ما در طول 75 سال گذشته یکی از اعضای بنیانگذار و شرکت کننده در آن بودیم. ایالات متحده آمریکا به مانند 190 کشور، عضو صندوق بین المللی پول است. آخرین باری که من بررسی کردم، ایالات متحده آمریکا صندوق بین المللی پول را اداره نمی کند ، و این رئیس صندوق و هیئت مدیره آن هستند که بر کارها نظارت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که صندوق بین المللی پول تعهدات و وظایف خود را انجام می دهند. اما می خواهم تکرار کنم که همه نهادهای مرتبط با سازمان ملل، صندوق بین المللی پول یا سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، باید از سیاست دور بمانند و به تعهدات نهادی خود عمل کنند.
 
س: ایالات متحده استدلال می کند که ایران از منابع خود به اندازه کافی برخوردار است و این کشور دارایی های زیادی دارد که می تواند در داخل کشور از آن برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا کمک بگیرد و ایالات متحده می گوید که ایران از این پول برای اهداف و نیازهای بشردوستانه استفاده نمی کند، بلکه برای فعالیت های دیگری مانند سیاست های منطقه ای از آنها بهره می گیرد، پاسخ شما به این موضع چیست؟
 
پاسخ: بگذارید با نگاهی به شرایط واجد شرایط بودن RFI به سؤال شما پاسخ دهم و سپس به نگرانیهای شما بپردازم. طبق گفته صندوق بین المللی پول، RFI به منظور کمک به یک کشور عضو با حمایت فوری مالی پس از مواجه شدن آن کشور با شوک برون زا طراحی شده است که شکاف تأمین مالی در ترازپرداخت ها را آشکار می کند. پس از آن، صندوق بین المللی پول می خواهد اطمینان حاصل کند كه آن كشور قادر به بازپرداخت وام به صندوق است و بدهی عمومی كشور پایدار است، اینها همه خوب و صحیح است. هنگامی که از ویروس کرونا دچار آسیب شدیم، با شوک منفی برون زا روبرو شدیم. برآوردهای ما نشان می دهد که برای مهار شیوع ویروس، تقویت نظام مراقبت های بهداشتی و محافظت از پرسنل خط مقدم در بیمارستان ها و جاهای دیگر و کمک به افرادی که شغل خود را از دست داده اند، ما نیاز به 10 میلیارد یورو اضافه تر در تأمین اعتبار خارجی خود داریم، این حدود 2 درصد از تولید ناخالص داخلی ماست. این یک واقعیت است و ما این اطلاعات را با صندوق بین المللی پول به اشتراک گذاشته ایم.
بدیهی است، ما بیش از حد کفایت ذخایر خارجی برای تأمین این کمبود را داریم، اما تحریم های یکجانبه ایالات متحده دسترسی ما را محدود کرده است. اگر آنها می خواهند از منابع خودمان بجای امکانات صندوق بین المللی پول استفاده كنیم، چرا آنها در كنگره آمریكا به بسیاری از صداها گوش نمی دهند و تحریم ها را تسهیل نمی کنند؟
در مورد دوم، ما ذخایر کافی برای بازپرداخت صندوق بین المللی پول، از طریق کانال هایی که قبلاً در این سالها از پرداخت کمک های خود به صندوق بین المللی پول استفاده می کردیم، را داریم و آخر اینکه، بدهی عمومی ما نیز بسیار پایین تر از آستانه ای است که برای اقتصادهای نوظهور شرایط پایدار تلقی می شود، است. اینها واقعیت هایی هستند و من اطمینان دارم که کارمندان صندوق بین المللی پول به خوبی می دانند. با توجه به نحوه استفاده این وام، من قبلاً به رئیس صندوق بین المللی پول اطلاع داده ام كه INSTEX و SHTA ابزارهایی هستند كه به راحتی در دسترسند. اینها بطور خاص برای کمک به ما در واردات غذا و دارو طراحی شده اند. این کانال ها دارای مکانیزم های ایمنی و محافظتی مناسب برای رفع هرگونه نگرانی های موجود هستند. علاوه بر این، این فرصت خوبی برای فعال کردن این کانال هاست زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا در تلاشند تا این کانال ها فعال شوند.
 
س:درباره دریافت وام چقدر واقع بین هستید؟ اگر صندوق بین المللی پول درخواست را رد کند، چه خواهید کرد؟
 
پاسخ: من بسیار امیدوار هستم که آنها در این بحران غیرعادی که همه کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داده است و ما نیز شامل آن هستیم، از مردم ایران حمایت كنند. ما زندگی های بسیاری را ، به مانند آمریکایی ها و اروپایی ها از دست داده ایم و در رابطه با جان باختگان امریکایی واروپایی  نیز ابراز همدردی می کنم  . به من اطلاع داده شده كه كشورهاي اروپايي از تلاشهاي ما حمايت مي كنند، من مطمئن هستم كه ساير كشورهاي جهان نيز از درخواست ايران حمايت مي كنند. یک بار دیگر، شخصاً از رئیس صندوق بین المللی پول خانم جورجیووا می خواهم که این موضوع را جدی بگیرند. ما می خواهیم ریاست صندوق بین المللی پول درخواست RFI ما را به هیئت اجرایی خود برساند. این تنها چیزی است که ما می خواهیم. خانم جورجیووا باید سیاست را کنار گذاشته و وظایف حرفه ای خود را به طور کامل انجام دهد. صندوق بین المللی پول بسیار شبیه آتش نشانی در محله است، به محض اینکه خانه ای آتش بگیرد باید به نجاتش بشتابد و به دنبال بزرگترین صاحب خانه در این محله نگردد که از وی اجازه عمل بخواهد. اکنون زمان عمل است، تاریخ درمورد اعمال همه ما قضاوت می کند و آن داوری به آسانی که فکر می کنیم نخواهد بود.
 
س: شما اشاره می کنید که ایران دارای منابع خارجی برای تأمین کمبودهاست. آیا این همان پولی است که به دلیل تحریم در خارج از کشور منجمد می شود؟ آیا شما از ایالات متحده می خواهید اجازه دهد که این ذخایر به وسیله کانال مالی سوئیس و INSTEX منتقل شوند؟
 
پاسخ: بله، همانطور که شما به خوبی می دانید، ذخایر بانک مرکزی تحت تحریم ایالات متحده آمریکا در خارج از کشور است که غیرقانونی و یک جانبه است و من می خواهم در این باره صریح و واضح باشم. آنچه ما می گوییم این است که باید تحریم ها به طور کلی برداشته شود، اما متأسفانه، بازیگرانی در دولت ایالات متحده هستند که احترام چندانی به قوانین و نظم بین المللی ندارند. خزانه داری آمریكا، کانال سوئیس را به عنوان ابزار و کانالی برای اهداف بشردوستانه اعلام كرده است، INSTEX نیز برای واردات غذا و دارو طراحی شده است، اگر آمریكا نسبت به ادعاهای خود صادق باشد، ما نیز باید در این دو کانال از ذخایر خود استفاده كنیم.
 
س: چقدر پول ایران به دلیل تحریم ها در حساب های خارج از کشور منجمد شده است؟

پاسخ: ما ارقام مربوط به ذخایر خود را در حساب های تراز پرداخت خود منتشر می کنیم، این تعداد مطابق با آنچه در چند سال گذشته داشته‌ایم، است.
 
سؤال: تفاوت و تفکیک تقاضای شما از صندوق بین المللی پول چیست؟ مبلغ پولی که ایران به صندوق پرداخت کرده است و وام چقدر است؟

پاسخ: چنین تفاوت و تفکیکی وجود ندارد. صندوق بین المللی پول مانند اتحادیه اعتباری است، کشورهای عضو با این امید که صندوق بین المللی پول در صورت لزوم برای ارائه وام به آنها و سایر کشورهای اقدام کند در این سالها در آن مشارکت می‌کند. در راستای مقررات و محدودیت های صندوق بین المللی پول، ما حدود 3.6 میلیارد SDR را در قالب RFI تقاضا کرده ایم. این برابر با 100٪ از سهمیه ما در صندوق بین المللی پول است و باید از تجمیع منابعی باشد كه صندوق بین المللی پول برای مبارزه با بحران اخیر ویروس جمع كرده است.
  


تعداد بازديدها:   7,279