قائم مقام بانک مرکزی عنوان کرد؛

جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکي به مستأجران (کمک ودیعه مسکن)

جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکي به مستأجران (کمک ودیعه مسکن)
قائم مقام بانک مرکزی در گفت‌وگو با روابط عمومی این بانک، جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (کمک ودیعه مسکن)، را ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک‌مرکزی، اکبر کمیجانی ضمن اشاره به چرایی اخذ این تصمیم گفت: با توجه به گرانی‌های اخیر در قيمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم‌درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم‌های ظالمانه، موضوع «اعطای تسهیلات مرابحه خريد کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد مطرح شد.

وی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده عنوان کرد: براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف‌های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت يکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهيلات را پرداخت کند و اصل تسهيلات در سررسيد تسويه شود) يا با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهيلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.

قائم مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت‌نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ويروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک‌هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت‌نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه‌وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه 4 مرداد ماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 از طریق تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند. 

وی در ادامه افزود: پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام شده از سوی وزارت راه‌و‌شهرسازی، متقاضيان واجد شرايط دريافت تسهيلات بانکي از سوي اين وزارت می‌باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند. آن‌گاه مشخصات متقاضيان واجد شرايط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک‌مرکزی و بانک‌ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرايي به بانکهای عامل ابلاغ می‌شود. 

کمیجانی درخصوص سقف‌های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: تسهیلات یاد شده در سقف‌های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد،اصفهان،کرج،شیراز،تبریز،قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا می‌شود.

1

مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسيد يکساله پرداخت مي‌شود. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهيلات توسط مستاجر پرداخت و اصل تسهيلات در سررسيد (پايان سال) تسويه می‌شود. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهيلات یاد شده به صورت 36 ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهيلات را پرداخت کند نيز امکان‌پذير است. (نرخ سود اين تسهيلات 12 درصد است). 

کمیجانی در پاسخ به این سوال که اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان‌پذیر است، گفت: از آنجا که تسهيلات یاد شده غالباً به مستأجراني که از اقشار نيازمند و دهک‌های پایين اقتصادی بوده و در نتيجه شيوع ويروس کرونا و افزايش سطح عمومی قيمت‌ها به دليل تحريم‌های ظالمانه اخير آسيب ديده‌اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با اين ديدگاه که اين اقشار برای تامين هزينه مسکن خود ناگزير به حذف برخی از نيازهای زندگی خود شده‌اند، به دنبال راهکاری در خصوص پرداخت اين تسهيلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزينه‌های پرداختی از سوی اين اقشار بابت تامين مسکن خود فراهم شود.

وی در پایان افزود: در جلسه مورخ 8 مرداد 1399 شورای فقهی بانک مرکزي تشکیل شد و باتوجه به اعلام شبهه فقهي از سوي تعدادي از مراجع بزرگوار و پس از مشورت با ساير صاحبنظران، موضوع اين تسهيلات از عنوان «وديعه مسکن» خارج و مصوب شد که بانکها و موسسات اعتباری غيربانکی بتوانند به مستأجرانی که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازي در شرايط کنونی دچار مشکلات اقتصادی برای تامين مخارج خود از جمله هزينه مسکن شده‌اند، تسهيلات «مرابحه خريد کالا و خدمات» اعطا کنند. لذا تسهيلات یاد شده، پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از سوی بانکهای عامل و در قالب عقد مرابحه خريد کالا و خدمات و براساس دستورالعمل اجرايی که متعاقباً اعلام می‌شود، پرداخت خواهد شد.‏


تعداد بازديدها:   61,012