نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (18 شهریور 1399) / فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید، متعاقباً اطلاع‌رسانی می‌شود 

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (18 شهریور 1399) / فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید، متعاقباً اطلاع‌رسانی می‌شود 
بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۱۸ شهریور ماه 1399، به آگاهی می‌رساند که فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید (مورخ ۲۵ شهریور ماه سال جاری) طی اطلاعیه‌ای جداگانه اطلاع‌رسانی می‌شود.

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (18 شهریورماه 1399)
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز چهارشنبه 12 شهریورماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری پانزدهمین مرحله از این حراج، تعداد 5 بانک سفارش‌های خود را در مجموع به ارزش 44.5 هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بين‌بانکي ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 6.7 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 7.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد47 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد و 11 هزار میلیارد اوراق اراد48 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد (در مجموع به ارزش 25.6 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتي بورس ثبت شد. 

به علاوه، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 3.2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 و 5.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 8.5 میلیارد ریال) را خریداری کردند. 

همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی روز یکشنبه 16 شهریورماه 1399 با فروش 20 هزار میلیارد ریال اوراق اراد50 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد در فرآیند پذیره نویسی به نهادهای مالی موافقت کرد. در مجموع، 54.2 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریورماه 1399)
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله شانزدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه 25 شهریورماه 1399 اجرا می‌کند. فهرست اوراق عرضه شده در این حراج، در اطلاعیه‌ای جداگانه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 23 شهریورماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 23 شهریورماه 1399 از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه 25 شهریورماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند. 

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارايی ارسال می‌کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهايت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


تعداد بازديدها:   4,241