رییس کل بانک مرکزی:

بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود

بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی توضیحاتی را درباره بودجه سال 1400 کشور ارائه و بر پشتیبانی مجلس و دولت از بانک مرکزی در مسیر کنترل نقدینگی و تورم تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، یادداشت اینستاگرامی دکتر عبدالناصر همتی به شرح زیر است:

از این که بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعيين تكليف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.

فارغ از محاسن و ایراداتی که می‌توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولتها و مجالس، علی‌رغم انتقاد از رشد نقدینگی وتورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتاً به بودجه‌ای با توان رشد بالاى نقدینگی رضایت می‌دهند.

درحالی‌که مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است كه نتيجه آن می‌تواند انتشار پول پر‌ قدرت و رشد نقدینگی باشد.

کنترل نقدینگی و تورم مهمترین هدف بانک مرکزی است. باتوجه به امکان تشديد رشد نقدينگى ازناحيه بودجه کشور، یکی از راه های كنترل رشد نقدينگى نیز تشديد کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنين برنامه خروج از ركود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در مسیر کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.


تعداد بازديدها:   2,459