معاون فناوری های نوین بانک مرکزی عنوان کرد؛

نیازی به کارت جدید و افتتاح حساب برای خرید یارانه‌ای نان نیست

نیازی به کارت جدید و افتتاح حساب برای خرید یارانه‌ای نان نیست
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: با توجه به زیر ساخت های ایجاد شده در شبکه پرداخت کشور، نیازی به کارت جدید و یا افتتاح حساب مجدد برای خرید یارانه‌ای نان نیست.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر مهران محرمیان در گفت وگو با رسانه ملی، با اشاره به آخرین اقدامات برای پرداخت یارانه نان به مردم،‌ گفت: با توجه به نیازمندی اعلام شده از سوی دولت برای اختصاص یارانه در نقطه خرید به مردم، در بانک مرکزی و با همکاری وزارتخانه های مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه و هدفمندی یارانه ها زیرساختی طراحی شده که افراد مشمول دریافت یارانه، در خرید کالا‌های اساسی مانند نان با انجام تراکنش خرید از طریق دستگاههای کارتخوان، از یارانه دریافتی بهره مند شوند.

وی افزود: فرایند تخصیص یارانه در زیرساخت مذکور بر این اساس طراحی شده که در هنگام خرید کالاهای اساسی مشمول یارانه، هنگام پرداخت وجه از طریق کارتخوان کنترل هایی بر روی تراکنش مذکور صورت می گیرد و چنانچه خرید مشمول یارانه و دارنده کارت جز مشمولین دریافت یارانه تشخیص داده شود، بخشی از هزینه از حساب فعلی شخص و بخش دیگر از حساب یارانه ای که برای این کار اختصاص داده شده است؛ کسر می شود. به عبارت دیگر در فرآیند خرید توسط دارنده کارت تغییری ایجاد نشده و نیازی به دریافت کارت و یا افتتاح حساب بانکی جدیدی نیست.

به گفته محرمیان در حال حاضر یک هزار و 500 دستگاه پذیرنده (POS) در نانوایی‌های استان زنجان برای اجرای این طرح پیش بینی و فراهم شده است، گفت: البته این مسیر برای کل نانوایی های کشور که تعداد آنها در حدود ۸۰ هزار واحد هستند، اجرایی می شود. 

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، در این خصوص نیازی به صدور کارت جدید و افتتاح حساب بانکی جدید نیست و خرید با کارت‌ بانکی فعلی افراد صورت می‌گیرد و هر شخص با هر کارت بانکی که دارد می تواند نسبت به این امر اقدام کند

محرمیان با بیان اینکه در حال حاضر این طرح به صورت به صورت آزمایشی در یک شهرستان اجرایی شده است، تصریح کرد: پیش از عید در یکی از شهرستان های کشور این مهم به صورت آزمایشی اجرایی شده و در حال حاضر نیز عملیاتی است. البته تنها تست‌های زیرساختی و فناوری در این زمینه با موفقیت انجام شده است و لذا نیازی به اعلان عمومی در این خصوص نبوده است، لذا آمادگی شبکه پرداخت در این زمینه مورد تست و ارزیابی قرار گرفته و در حال حاضر نیز این فرآیند، بدون مشکل در حال انجام است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه زیرساخت شبکه بانکی از آمادگی کافی برای اجرای طرح یاد شده برخوردار است، گفت: زیرساخت موجود کافی است اما باتوجه به اینکه سیاست های مربوط به کالاهای مختلف و یارانه ای که تخصیص داده می‌شود، ممکن است براساس اجرای آزمایشی دستخوش تغییراتی شود، طبیعتاً این تغییرات باید بر روی شبکه اعمال شود، اما از نظر زیرساخت اجرایی، بانک مرکزی این مهم را فراهم کرده است.

وی درخصوص نحوه تسویه با نانوا نیز توضیح داد: به لحاظ تسویه ای که با فرد نانوا انجام می شود، تغییری نخواهیم داشت، به عبارت دیگر تسویه با فرد نانوا و کل مبلغی که مقرر است به حساب وی واریز شود در همان سیکل های پایا که در حال حاضر به صورت روزانه انجام می شود، کما فی السابق صورت می گیرد.

دکتر محرمیان افزود: هماهنگی‌های لازم با وزارت ارتباطات انجام خواهد شد تا مشکل نانوایی‌هایی که دسترسی ضعیف ارتباطی دارند، برطرف شود.


تعداد بازديدها:   1,604