معاون بین المل بانک مرکزی:

کاهش اتکا به دلار و گسترش مناسبات پولی در دستور کار بانک مرکزی است

معاون بین الملل بانک مرکزی از برگزاری رویداد مهمی در زمینه مناسبات پولی بین المللی و دلازدایی در تهران طی ماههای آتی خبر داد و گفت: بانک مرکزی در دوره جدید، کاهش اتکا به دلار و برقراری مناسبات و پیمان های پولی با سایر کشورها را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر محسن کریمی با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر به تشریح راهبردهای بانک مرکزی در خصوص گسترش مبادلات پولی دوجانبه و کاهش اتکا به دلار پرداخت.
                      
وی با بیان اینکه منافع هنگفتی که از بین المللی و جهان روا بودن دلار نصیب آمریکا شده و سواستفاده های سیاسی این کشور از این موضوع علیه سایر کشورها موجب شده است تا کشورهای مستقل از وابستگی به دلار فاصله بگیرند و درصدد دلارزدایی در مبادلات خود هستند، تاکید کرد: دلارزدایی و حرکت به سمت پیمان های پولی ریسک سوء استفاده های اقتصادی و سیاسی آمریکا را از بین می برد چراکه آمریکا با استفاده از این برتری خود براحتی سایر کشورها را تحریم می کند.
 
1

معاون بین الملل بانک مرکزی ادامه داد: وقتی نظام پولی و بانکی دنیا در ۷- ۸ دهه اخیر مبتنی بر دلار شکل گرفته و بازارهای مهم دنیا بویژه بازارها انرژی بر پایه دلار بنا شده است، استفاده از سایر پول ها و پول های محلی ریسک ها و مخاطراتی دارد که بانک های مرکزی باید انها را پیش بینی کرده و ریسک ها را پوشش دهند و به سمت دلارزدایی و کنارگذاشتن دلار حرکت کنند که خوشبختانه امروز تحولات خوبی در این خصوص رخ داده و به سمت کاهش غلبه آمریکا در نظام پولی دنیا در حرکت هستیم. 

کریمی با اشاره به اینکه پیمان های پولی شرایط ثابتی ندارد و با توجه به شرایط اقتصادی و پولی کشورها متفاوت بوده و حالات و شقوق مختلفی دارد تاکید کرد: ما هم به عنوان کشوری که سالهاست تحت تحریم های ظالمانه قرار داریم باید از گذشته وارد مناسبات پولی دوجانبه می شدیم تا از آسیب هایش درامان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: منافع اقتصادی هنگفتی که نصیب آمریکا شده و مالیات تورمی که از دنیا اخذ می کند کشورها را به سمت دلارزدایی در مناسبات پولی و بانکی سوق داده است و این موضوع اگر رخ بدهد به معنای سررسید شدن بدهی های آمریکا به عنوان بدهکارترین کشور دنیا و وقوع ابرتورم در این کشور است.این روند و تحولات نظام پولی بین المللی آغاز شده و البته انها تلاش می کنند که این اتفاق دفعتا و یکباره رخ ندهد و به تدریج انجام شود.

کریمی تاکید کرد: این موضوع نشان می دهد که غلبه آمریکا در این زمینه در حال کاهش است لذا دلازدایی و فاصله گرفتن از زیرساختهای کشورهای متخاصم قطعا آسیب های ما را کاهش خواهد داد.

معاون بین الملل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی در دوره جدید کاهش اتکا به دلار و برقراری مناسبات و پیمان های پولی با سایر کشورها را در دستور کار قرار داده است و توافقات و مذاکرات خوبی هم با تعداد زیادی از کشورهای انجام شده و در حال انجام است که بدلیل حساسیت جزییات آن را اعلام نمی کنم.

وی گفت: طی یکی دو ماه آینده رویداد مهمی در زمینه مناسبات پولی بین المللی و دلازدایی در تهران خواهیم داشت و امیدواریم در ۶ ماهه اول امسال اخبار خوبی در خصوص توفیقات بانک مرکزی در این زمینه منتشر شود.

کریمی به تشریح راهبردهای بانک مرکزی در این خصوص پرداخت و گفت: اتصال نظام پرداخت داخلی کشور به سیستم های پرداخت سایر کشورها و نیز به کارگیری و فعال سازی اتحادیه های پایاپا دو جهت گیری مهم بانک مرکزی در این زمینه است. همچنین ایجاد ساختار جدید در بانک مرکزی با هدف تحریم ناپذیری و مشخص شدن وظایف بخش های مختلف در این ساختار برای مقابله با تحریم ها از جمله دیگر اقدامات عملی بانک مرکزی در این زمینه است.


تعداد بازديدها:   3,843