معاون بین الملل بانک مرکزی خبر داد؛

دومین بانک بزرگ روسیه در ایران دفتر نمایندگی تأسیس می کند / افتتاح دفاتر نمایندگی دو بانک ایرانی در روسیه به زودی

دومین بانک بزرگ روسیه در ایران دفتر نمایندگی تأسیس می کند / افتتاح دفاتر نمایندگی دو بانک ایرانی در روسیه به زودی
بانک VTB به عنوان دومین بانک بزرگ روسیه در حال افتتاح دفتر نمایندگی در تهران است و دو بانک ایرانی نیز در روسیه به زودی دفاتر نمایندگی خود را افتتاح می کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر محسن کریمی در خصوص آخرین تحولات همکاری‌های بانکی با کشور روسیه  گفت: در این زمینه اقدامات متعددی در حال انجام است و در آخرین اقدامی که صورت پذیرفت و عملیاتی شده است بانک VTB کشور روسیه که دومین بانک بزرگ این کشور نیز هست و دارای بیشترین شعب و فعالیت‌های خارجی در میان بانک‌های روسی در خارج از این کشور است، نسبت به تأسیس دفتر نمایندگی در تهران اقدام کرد. 

وی ادامه داد: البته این اقدام در چارچوب برنامه ریزی‌های گذشته انجام شد و در ماه‌های گذشته به این بانک پیشنهاد کردیم برای بهره برداری حداکثری از فرصت‌های اقتصادی در ایران و سرمایه گذاری و شناسایی فرصت‌ها و همکاری‌های بانکی و اقتصادی این بانک حضور دائم در اقتصاد و کشور ایران داشته باشد که با دریافت درخواست بانک مذکور و انجام بررسی‌های لازم و مطابق قوانین و مقررات به این بانک اجازه فعالیت در سطح دفتر نمایندگی داده شد و کار در حال پیشرفت است تا در آینده این بانک بتواند نسبت به تأسیس شعبه در کشورمان و در تهران اقدام کند. 

کریمی خاطرنشان کرد: متقابلاً کشور روسیه نیز چنین رفتاری در قبال ما دارد و دو بانک تجاری کشورمان که دارای وضعیت عملکردی و ترازنامه‌ای مناسبی هستند و وضعیت آنها منطبق با استانداردهای پذیرفته شده بین‌المللی است، به بانک مرکزی روسیه معرفی شدند و خوشبختانه این دو بانک نیز موفق به گذراندن مراحل و پیش نیازهای لازم در این باره شده‌اند و به زودی در ماه‌های آینده دفتر نمایندگی شان در مسکو تأسیس خواهد شد. 

به گفته این مقام مسئول بانک مرکزی تمام همکاری‌های ایران و روسیه، متقابل و دو جانبه است و دو طرف تمام توان خودشان را برای همکاری متوازن به کار بستند.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به راهبرد این بانک در عرصه بانکداری جهانی تصریح کرد: عمده برنامه‌هایی که با کشورها به صورت راهبردی در عرصه بین‌الملل به کار می گیریم همگی در جهت کاهش وابستگی به زیرساخت‌های در کنترل نظام سلطه است. چراکه متأسفانه زیرساخت‌های نظام بانکداری بین‌الملل طی دهه‌های گذشته کاملاً در کنترل و سلطه اروپا و غرب است. 

وی یادآور شد: ایران و روسیه به عنوان دو کشوری که محدویت‌هایی غربی را برنمی‌تابند، تصمیم گرفتند اقدامات خود را هم راستا با کاهش وابستگی قرار دهند. یکی از زیرساخت‌هایی که نظام بین‌الملل را وابسته به غرب و آمریکا می کند، نظام روابط کارگزاری است که به طور غیرمستقیم بین بانکهای دنیا برقرار می شود. بدین معناکه تمام بانکهای دنیا برای آنکه با یکدیگر در ارتباط باشند به صورت غیرمستقیم روابطشان را به طور عمده از طریق بانک‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی شکل می دهند. البته طی دهه‌های گذشته خوشبختانه بانکهای شرقی نیز به عنوان بانکهای بزرگ و کارگزار در این عرصه مطرح شده اند. در هر صورت زمانی که این ارتباط بانکی به صورت مستقیم انجام شود، نیاز به همکاری یک بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی از میان برداشته می شود. 

وی عالی ترین سطح برقراری روابط دوجانبه بانکی را، تأسیس شعبه یا دفتر نمایندگی در کشور مقابل عنوان کرد و گفت: سطحی از همکاری‌های دوجانبه می تواند افتتاح حساب کارگزاری میان دو کشور باشد که البته این اتفاقی است که چند ماه پیش میان بانک‌های منتخب ایران و روسیه انجام شد و در این زمینه افتتاح حساب‌های کارگزاری به ارزهای ملی بین هفت بانک منتخب ایرانی و پنج بانک منتخب روسی صورت گرفته است. علاوه براین در عالی ترین سطح برقراری روابط دوجانبه و مستقل از وابستگی به همکاری بانک‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی، برقراری شعب و دفاتر نمایندگی است که این امر نیز میان دو کشور در حال تحقق است.

وی در توضیح سوالی درباره بهره مندی از خدمات بانکی براساس پول‌های ملی دو کشور گفت: در حال حاضر به دلیل برقراری روابط کارگزاری به پولهای ملی دو کشور طی ماه‌های گذشته، تجار و مشتریان بانکها می توانند از خدمات پول‌های ملی دو کشور بهره‌مند شوند. در کنار این امر وجود شعبه و دفتر نمایندگی در کشورهای یکدیگر موجب می شود مشتری خود مستقیماً نیازها و خواسته‌های خودش را در همین تهران با بانک روسی در میان بگذارد و تجار و بازرگانان روسی نیز می توانند مستقیماً نیازهای خود را با بانک ایرانی مستقر در روسیه در میان گذارند. 

معاون بین الملل بانک مرکزی حضور شعب و دفاتر نمایندگی بانکهای خارجی در کشورا را موجب بهبود خدمت رسانی به تجار و بازرگانان و به طور کلی مشتریان خواند و گفت: وجود دفاتر نمایندگی و شعب در کشورها موجب می شود، تعامل بانک با مشتریان آینده پیش از شکل گیری تعامل و ارائه خدمت شکل بگیرد. 

کریمی در خصوص ارائه خدمات متقابل پرداخت کارتی گفت: تحقق این مهم برای اتباع یکدیگر جزء برنامه‌های بانک‌های مرکزی هر دو کشور است و هر زمانی که این مهم عملیاتی شد درخصوص آن اطلاع رسانی‌های لازم انجام خواهد شد. البته این چنین خدمات کارتی کاملاً مستقل از ویزا و مستر که تحت کنترل نظام سلطه قرار دارند، است.
  
 


تعداد بازديدها:   6,397