رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه علنی مجلس:

تخصیص بیش از ۵ میلیارد دلار ارز به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال تاکنون

تخصیص بیش از ۵ میلیارد دلار ارز به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال تاکنون
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال جاری تاکنون 5 میلیارد و 416 میلیون دلار ارز اختصاص داده ایم گفت: از ابتدای سال تاکنون و طبق اولویت‌های اعلام شده وزارت صمت بیش از  ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز به این وزارت‌خانه تخصیص یافته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی دکتر فرزین در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی سوال نمایندگان از وزیر صنعت در خصوص تاخیر در واردات خودرو با تاکید بر ایفای تکالیف بانک مرکزی در تخصیص ارز واردات تصریح کرد: در مورد ارز خودرو با تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی به تکالیف خود عمل کرده است.

وی گفت:  از ابتدای سال تا پنجم دی‌ماه بالغ بر ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز به وزارت صمت داده شده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش یافته است. به حوزه خودرو و قطعات پنج میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار تاکنون ارز تخصیص داده شده که نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

دکتر فرزین افزود: همانگونه که وزیر صمت توضیح دادند واردات خودروها براساس ارز تخصیص یافته نیز انجام شده است و اکنون نیز مذاکراتی بابت واردات خودروهای برقی، خودروهای معمولی و واردات خودرو از مناطق آزاد صورت گرفته و توافق لازم انجام شده است. بانک مرکزی نیز براساس منابع و دستورالعمل ها، ارز را برای واردات تخصیص خواهد داد.

وی ادامه داد: نمایندگان به من می گویند که باید بر اساس منابع ارزی کشور ارز تخصیص دهید که اعلام کردم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حوزه تولید از منابع ارزی آزاد شده نیز ارز اختصاص می دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در ابتدای سال قرار بود ۲۹.۵ میلیارد دلار به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود اما برای اینکه که کشور با مشکل مواجه نشود تا این لحظه که سال تمام نشده است ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار به وزارت صمت ارز تخصیص داده شده است و بر اساس توافق با وزارت صمت تا سقف 42 میلیارد دلار به این وزارتخانه ارز تخصیص می یابد تا بخش تولید کشور با مشکل مواجه نشود. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی در حوزه تخصیص ارز تلاش بر این است که تمام ارز براساس نیاز هر بخش تخصیص پیدا کند. بانک مرکزی ارز مورد نیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت را تخصیص داده است و این وزارت صمت است که باید برای آن برنامه ‌ریزی کند.


تعداد بازديدها:   2,871