دکتر بهمنی :« تزریق نقدینگی در بخش تولید به هیچ عنوان تورم ایجاد نمی کند»

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،رئیس کل بانک مرکزی در ششمین جشنواره تولید ملی که تحت عنوان « تولید ملی ، افتخار ملی »‌  وبا هدف ارتقاء جایگاه صنـایع و معادن، روز دوشنـبه  مـورخ 12/12/ 87 در محـل مجـموعه فرهـنگی وزارت کـار و امور اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت:‌ از مهرماه 1387 که من مسئولیت ریاست بانک مرکزی را به عهده گرفتم برخی نظرشان این بود که یکی از راه های مبارزه با تورم سرکوب تقاضا است اما ما نظرمان این بود که این راه مؤثر نیست و ما باید به سراغ تحریک عرضه برویم.
    دکتر بهمنی افزود : تزریق نقدینگی در بخش تولید به هیچ عنوان تورم ایجاد نمی کند ، هرچند ممکن است در کوتاه مدت بحث نقدینگی را افزایش بدهد اما در طولانی مدت نمودار رشد قیمت ها ، کاهش را نشان می دهد. 
    وی گفت: اگر قرار باشد بین تورم و رکود یکی را انتخاب کنیم قطعا" باید تورم را انتخاب کرد چون رکود ، بیکاری و تعطیلی تولید و کارخانجات را به دنبال دارد. در حال حاضر ما می بایست حفظ اشتغال و سپس ایجاد اشتغال را مدنظر داشته باشیم و این بدان معنا است که ما باید سعی کنیم کارخانجاتی را که در حال کار هستند حتی با ظرفیت های پایین حفظ و حمایت کنیم.
     دکتربهمنی درباره اختصاص 000/60 میلیارد ریال خط اعتباری بانک ها اظهار داشت : تخصیص این مقدار اعتبار برای صنایع کشور اصلا" کافی نیست و ما از مجلس درخواست کرده ایم که 15 میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای افزایش سرمایه بانک ها برداشت داشته باشیم این درحالی است که تزریق این مبلغ ، خود به عنوان یک ذخیره ارزی محسوب می شود ، چون وقتی این مبلغ صرف تهیه ماشین آلات و سرمایه کارخانجات تولیدی بشود  خودبخود مولد سرمایه خواهد شد.
   رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد : درحال حاضر برای اینکه صنـعت کشـور رونق پیدا کند تنها بکارگیری اهرم های پولی کافی نیست بلکه باید اهرم های مالی و ارزی نیز به کارگرفته شوند تا بتوان صنعت کشور را از وضعیت فعلی رهایی بخشید .
   دکتر بهمنی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که اگر صنعت کشور بتواند 5 تا 6 ماه آینده با وجود مشکلات دوام بیاورد ، رونق حاصل از افزایش قیمت ها، نصیبش خواهد شد.
تعداد بازديدها:   6,674