سری جدید اسکـناس پنج هزارریالی با طرح ماهواره امید چاپ شد

سری جدید اسکـناس  پنج هزارریالی با طرح ماهواره امید چاپ شد

 روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ، بانک مرکزی اقدام به چاپ  سری جدید اسکـناس  پنج هزارریالی با طرح ماهواره امید  نموده است. مشخصات اسکناس مذکور به شرح زیر است:
 ویژگیهای كاغذ اسکناس
  واترمارك: پرتره حضرت امام (ره) در سمت راست و در خمیر كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
 نخ امنیتی: از نوع متالایز با عرض 2/1 میلیمتر به صورت پنجره‌ای كه عبارت 5،000 ريال به صورت فارسی و لاتین روی آن نمایان است.
  جنس: %100 پنبه
  فیبرهای نامرئی فلورسنت: استفاده از فیبرهای نامرئی فلورسنت در خمیره كاغذ به رنگهای سبز، آبی، زرد و قرمز در رو و پشت اسكناس كه در مقابل تابش اشعه ماوراء ‌بنفش قابل رؤیت است.
ویژگیهای چاپ
  نوع چاپ: به صورت افست خشك
  نمره: از نوع لترپرس یك رنگ فلورسنت كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
ریزچاپ (میكروپرینت): عبارت "بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران" در وسط اسكناس بالای عبارت پنج هزار ریال در روی اسکناس عبارت "بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران" بر روی تصویر کره زمین و عبارت "FIVE THOUSAND RIALS" بین تصویر کره زمین و کادر پایین اسکناس به صورت خطی در پشت اسکناس و به صورت ریزچاپ (میكروپرینت) درج گردیده است كه با ذره‌بین قابل رویت است.
  سیترو (See Through): در بالا و پایین اسكناس به صورت گل مورب كه با چاپ مكمل آن در پشت اسكناس در مقابل نور قابل رؤیت می باشد.
  چاپ برجسته: بخشهائی از این اسكناس دارای چاپ برجسته می‌باشد كه برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپهای دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
  نشانه برجسته برای تشخیص روشن دلان: سمت چپ و پایین یك خط و دو نقطه در زیر آن به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسكناس توسط عزیزان روشن دل در نظر گرفته شده است.
  تصویر مخفی :طرح لوگوی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در قسمت چپ عبارت پنج هزار ریالی روی كتیبه زیتونی رنگ به صورت مخفی چاپ شده است كه با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
  رنگ: قهوه‌ای ـ سبز زیتونی ـ نارنجی
  ابعاد : 154× 75  میلیمتر
  طرح رو: تصویر امام خمینی (ره)
  طرح پشت: ماهواره امید و کره زمین

تعداد بازديدها:   6,197