نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی با اصحاب رسانه برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،جناب آقای دکتر بهمنی ، رییس کل بانک مرکزی روز سه شنبه مورخ 16/1/90 طی نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک سال جدید به ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد بانک مرکزی در سال 89 و برنامه ها و تصمیمات این بانک در سال جاری پرداخت و افزود :  در هیچ دوره ای از تاریخ بانک مرکزی خدماتی که هم اکنون در زمینه های پولی ، بانکی و اقتصادی ارائه می شود ،صورت نگرفته است که در این میان می بایست به انجام اقدامات مهمی چون: اجرا نمودن طرح هدفمند سازی یارانه ها ،  کنترل و کاهش تورم از نرخ 29.5 درصد  به 12.4 درصد در سال 89 و تثبیت آن پس از اجرای هدفمند سازی یارانه ها ، کنترل بازار طلای داخلی و اضافه نمودن چندین میلیارد دلار به ذخائر ارزی کشور، ساماندهی صرافی ها و همچنین مؤسسات اعتبارغیر بانکی که قریب به 30 سال بدون مجوز قانونی فعالیت می کردند ، حذف چهار صفر از پول ملی ، اجرای بسته سیاستی – نظارتی بانک مرکزی در سال 90 ، پرداخت بدهی های خارجی و....اشاره نمود .
  ایشان در ادامه با تأكيد بر مطلوب بودن نرخ تورم در تاريخ یاد شده افزود : در پایان بهمن سال 89  این نرخ 11.6 درصد و درپایان سال 89 ، 12.4 درصد اعلام  شد. وي با تأكيد بر اينكه کنترل و تثبیت تورم نتيجه كاهش آثار رواني افزايش قيمت‌ها بعد از اجراي قانون هدفمند‌سازي یارانه ها بود، تصريح كرد: با وجود تزريق نقدينگي به جامعه ، نرخ نقدينگي در پايان بهمن سال 88 ،  21.6 درصد برآورد شد در حالي كه اين رقم در پايان سال 87، 23.9 درصد برآورد شده بود.
   وی  سپس به وضعيت بازار ارز و خنثی نمودن دو بار یورش ارزی در سال 89  از طریق ورود ذخایر ارزی به صورت نقدی در بازار اشاره نمود. یورش هایی که می توانست موجب افزایش قیمت دلار و سایر ارزها و به تبع افزایش قیمت کالاها گردد .
   ایشان با اشاره به وضعيت طلا در كشور گفت: هم اکنون با کنترل بازار داخلی طلا چندین میلیارد دلار به ذخایر ارزی کشور اضافه شده است.   ایشان در ادامه با توضیحاتی پیرامون مديريت سبد ارزي در كشور افزود : بانك مركزي هر زمان كه خطري متوجه بازار طلا و ارز شده ، بلافاصله وارد عمل گردیده که عرضه شمش طلا براي اولين بار در سال گذشته مؤيد این نكته است.
   رییس کل بانک مرکزی در خصوص ساماندهی صرافی ها و مؤسسات اعتباری در سال 89 اظهار داشت : طی ساماندهی صورت گرفته، هم اکنون از تعداد 1700 تعاونی اعتباری بدون مجوز، فقط 14 تعاونی توانستند مجوز دریافت کنند و مابقی تعطیل شدند . وی درادامه از اتمام ساماندهي صرافي‌ها تا پايان فروردين ماه جاري خبرداد و گفت: علاوه بر صرافي‌ها این بانک در نظر دارد براي هميشه پرونده صندوق‌هاي قرض‌الحسنه غير مجاز را نیز ببندد.
   ایشان با اشاره به ایجاد یک میلیون و ششصد هزار شغل در سال گذشته ضمن استفاده ازمنابع شبكه بانكي وبا تاکید به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص جهاد اقتصادی در سال 90 گفت:  فرد فرد ما و آحاد مردم عزیزمان باید با همدلی ، محبت ، دوستی و وحدت در جهت تحقق این مهم بکوشیم و در واقع جهاد اقتصادی آن روی سکه همت مضاعف، کار مضاعف است و حال که در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از سوی کشورهای اروپایی و امریکایی هستیم می بایست با سلاح جهاد اقتصادی با جنگ اقتصادی مبارزه کنیم.
برنامه بانك مركزي براي حذف صفرها از پول ملي از دیگر خبرهای این نشست بود .در این رابطه جناب آقای دکتربهمني گفت:بعداز هدفمندي يارانه‌ها و مشخص شدن آثارآن، بانك مركزي حذف صفرها را در دستور كار قرار خواهد داد و ظرف كمتراز6 ماه آينده برنامه نهايي به دولت فرستاده خواهد شد. وی تاکید نمود که این اقدام هیچگونه تاثیری بر تورم و افزایش نرخ آن نخواهد داشت .
 وي درخصوص بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی نیز اظهار داشت:مهمترين ويژگي بسته سال جاری ، كاهش نرخ سود عقود مبادله‌اي به 11 الي 14درصد و تعيين سقف 14 الي 17 درصدي براي عقود مشاركتي است واین بانک با تعيين سقف سود براي عقود مشاركتي،دریافت سود واقعی را مانعی در اجرای پروِژه ها نمی بیند .تعداد بازديدها:   7,316