برگزاری نشست گروه 24 با حضور مقامات بانک‌مرکزی در محل اجلاس صندوق بین‌المللی پول

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،نشست گروه 24 درمحل اجلاس صندوق بین‌المللی پول باحضور رئیس‌کل و قائم‌مقام بانک‌مرکزی برگزار گردید.
گروه 24 متشکل از 24 کشور درحال توسعه می‌باشد و به‌عنوان زیر مجموعه گروه77 همه ساله مواضع خود را در امور پولی و مالی بین‌المللی هماهنگ می‌نمایند. این نشست همزمان با تشکیل اجلاس صندوق بین‌المللی پول و بانک‌جهانی برگزار می‌گردد و بیانیه ای را به‌عنوان اجماع کلی کشورهای درحال توسعه در امور پولی ومالی بین‌المللی صادر می‌نماید.
متن این بیانیه باحضور کارشناسان و قائم‌مقام بانک‌مرکزی در روز قبل برای طرح در اجلاس سران تدوین گردید و بر نکات زیر نیز تأکید نموده است.
- لزوم توجه جدی به پیامدهای نامطلوب روند اقتصادی جهانی برای کشورهای در حال توسعه.
- نگرانی درخصوص افزایش دیون دولتی کشورهای بزرگ و تحمیل آثار آن به کشورهای درحال توسعه. براساس این بیانیه گروه 24 نگرانی خود را در مورد اجرای سیاست‌های انبساطی پولی توسط کشورهای بزرگ اعلام داشته و بیان نمودند که این کشورها با انبساط پولی جریان سرمایه رابه ضرر کشورهای درحال توسعه رقم خواهند زد.
- کشورهای گروه 24 نگرانی خود را از افزایش قیمت کالاهای پایه و روی آوردن اقتصاد کشورهای بزرگ به شیوه سفته بازی اعلام نمودند و بیان داشتند که استفاده‌ از روش‌های سوداگرانه منجر به ضرر کشورهای درحال توسعه خواهد شد.
کشورهای گروه 24 شامل ایران- پاکستان- فیلیپین- سریلانکا- سوریه- لبنان ازمنطقه آسیا و کشورهای برزیل- آرژانتین- مکزیک- ونزوئلا- کلمبیا- پرو- گواتمالا –ترینادا و توباکو از آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی، مصر- الجزایر- نیجریه- کنگو – ساحل عاج  و غنا از  منطقه آفریقا می‌باشند ، ضمنا کشورهای چین- عربستان و مراکش به‌عنوان ناظر در این  اجلاس شرکت می‌نمایند
هیئت اعزامی کشورمان به سرپرستی دکتر بهمنی رئیس کل بانک‌مرکزی در این اجلاس حضور یافته و نظرات و دیدگاه‌های کشورمان را در بیانیه منعکس نمودند.تعداد بازديدها:   7,143