تشریح اقدامات بانک مرکزی و نظام بانکی از سوی رئیس کل بانک مرکزی

 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،دکترمحمود بهمني، رییس کل بانک مرکزی  در بيست و يكمين همايش سياست‌هاي پولي وارزی با اشاره به حذف صفرها ،بازار سکه و طلا ،اصلاح ساختار نظام بانکی ومطالبات معوق ، به تشریح اقدامات بانک مرکزی و نظام بانکی پرداخت.
رییس کل بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهيلات بانكي اظهار داشت: سيستم بانكي در سال گذشته حدود 110 درصد از منابع را تسهيلات پرداخت كرده به طوري كه در بانك‌هاي خصوصي اين ميزان 84 درصد و در بانك‌هاي دولتي 118 درصد بوده و نشان دهنده اين است كه بانك‌ها در خدمت توليد بودند.
ایشان در خصوص مطالبات معوق عنوان کرد: نسبت مطالبات معوق سيستم بانكي از 18.6 درصد به 13.2درصد کاهش یافته است .
دکتر بهمنی با اشاره به طرح تحول نظام بانكي اظهار داشت: اجزاي اين طرح شامل اجراي صحيح بانكداري اسلامي است كه تفكيك منابع قرض‌الحسنه از سرمايه‌گذاري در اين زمينه صورت گرفته و هم‌اكنون 67 هزار ميليارد تومان منابع قرض‌الحسنه مازاد وجود دارد كه اين منابع مي‌تواند در بخش مشاغل خانگي و مشاغل خرد سرمايه‌گذاري شود.
 ایشان دلیل یکسان کردن شرایط برای تمام بانکها و موسسات اعتباری را دورنمای اصلاح ساختار سیستم بانکی عنوان نمود.
وي سياستگذاري سيستم بانكي براي حمايت از توليد و بهبود فضاي كسب و كار را اینچنین بیان کرد: در بسته سياستي _ نظارتي سال جاري در مجموع بیش از  80 درصد از كل تسهيلات براي بخش توليد در نظر گرفته شده است.
بهمني با اشاره به برخي از اظهارات در خصوص خروج سپرده‌ها از سيستم بانكي به دليل رشد قيمت طلا و ارز اظهار داشت: طبق بررسي‌ها ،منابع سيستم بانكي  در فروردین ماه 1390 با رشد6/66 هزار ميليارد ریالی مواجه بوده است .تعداد بازديدها:   6,684