بیست ویکمین همایش سالانه سیاست های پولی وارزی با اهتمام پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار شد

بیست ویکمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی  با اهتمام پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران   با هدف تبیین مسائل و مشکلات اقتصادی کشور و یافتن راه کارهایی برای حل آنها در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 27و28 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.
 در این همایش دو روزه چالش های اصلی نظام بانکی با محورهای تحولات کلان اقتصادی کشور ، رفرم پولی ،ساماندهی موسسات پولی غیر بانکی ، تحول نظام بانکی و نوسازی ساختار بانکی، طی نشست های متعدد با حضور کارشناسان اقتصادی و بانکی از ایران و جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
 در دومین روز همایش دکتر حسین قضاوی ، معاون اقتصادی بانک مرکزی در نشستی  تحت عنوان " عملیات بازار باز در چارچوب بانکداری بدون ربا به معرفی " اسناد خزانه اسلامی "  و کاربردهای آن در نظام بانکداری اسلامی پرداخت.
  دکتر پور محمدی قائم مقام بانک مرکزی از دیگر سخنرانان  این همایش با اشاره به اینکه در سال جهاد اقتصادی، و همچنین سال تولید و اشتغال باید نقش موثری را برای نظام بانکی رقم بزنیم عنوان کرد: این کار را در قالب طرح تحول نظام بانکی دنبال خواهیم کرد.
 وی 8 محور اساسی برای طرح تحول نظام بانکی کشور را اینگونه برشمرد : اجرای صحیح بانکداری اسلامی، عدالت و رضایت اجتماعی، حمایت از تولید و اشتغال ، سیاست گذاری پولی کارا برای کنترل تورم ، بهبود فضای کسب و کار، تقویت نظارت بر شبکه بانکی، تنوع بخشی به نهادها و بانکداری الکترونیک واثر بخشی، کارایی و بهره وری در نظام بانکی ، محورهای اساسی این طرح هستند.
  ایشان با تاکید بر اینکه در اجرای صحیح بانکداری اسلامی باید نسبت به انطباق عملیات بانکی با شرع مقدس اطمینان حاصل کنیم، اظهار داشت: با توجه به اینکه ایران کشوری است که تمام قوانین بانکی خود را منطبق با شرع مقدس دنبال می کند، بنابراین باید ایرادات را رفع کرد تا جایگاه نظام بانکداری ایران ارتقا یابد.
 دکترپورمحمدی در پایان ضمن تشکر از پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی  و بانک سپه  علی الخصوص از زحمات بی شائبه دکتر نیلی و دکتر پاشایی فام از اینکه این فرصت را فراهم آوردند تا کارشناسان داخلی و خارجی به بیان دیدگاه های خود در خصوص مسایل نظام بانکی  بپردازند ، سپاسگزاری نمود و ابراز امیدواری کرد  با تجربیات امسال ، سال آینده همایش در سطح عالی تری برگزار شود.

علاقمندان برای دسترسی به چکیده ی مقالات ارایه شده به همایش می توانند به سایت  پژوهشکده پولی وبانکی  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به این نشانی مراجعه نمایند.

 

 

 تعداد بازديدها:   7,908