ضرب سکه يادبود به مناسبت سالروزآزادسازی خرمشهر

سال 1389 مصادف بود با پنجاهمين سال تأسيس بانک مرکزي که سکه‌هاي يادبود متنوعي توسط سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک به مناسبت اين سال از جنس طلا، نقره، نيکل سيلور و همچنين به مناسبت‌هاي گوناگون ديگر ازجمله اعياد سعيد قربان و غدير، هفته وحدت، روز جهاني آمار و نيز سکه طلاي گرمي با تصوير حضرت امام (ره) در بسته‌بندي امنيتي ضرب و منتشر شد.
اکنون پرسش ما از آقاي مهندس صنيعي مديرکل سازمان توليد اسکناس و مسکوک اين است که پس از سپري کردن سالي پرکار براي اين سازمان در زمينه توليد انواع سکه‌هاي يادبود، چه طرح‌ها و برنامه‌هايي براي سال 1390 تدارک ديده‌اند؟
ج: ضمن عرض سلام و گراميداشت ياد شهداي گرانقدر انقلاب به ويژه شهداي فتح خرمشهر، بدون شک توليد هشت نوع سکه و مدال يابود منتشره توسط بانک مرکزي در سال گذشته نشان از همت مضاعف، همکاري و همدلي کارکنان، کارشناسان و متخصصان ساعي واحدهاي توليدي و ديگر دست‌اندرکاران امر دارد که در کوتاهترين زمان ممکن نسبت به طراحي، ضرب و انتشار مدال يا سکه يادبود مناسبت‌هاي خاص اقدام کرده‌اند و بدين نحو علاوه بر گراميداشت مناسبت‌هاي مذهبي و ملي مختلف، نياز جامعه به مسکوک رايج و طلا را پوشش داده‌اند.
در ادامه اين روند، از ابتداي سال جاري نيز توليد سکه يادبودي به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر (روز سوم خرداد) در دستورکار طراحي سازمان قرار گرفت که پس از دريافت ايده‌هاي مختلف و ارائه طرح‌هاي متنوع، زيباترين و مناسب‌ترين طرح ، انتخاب و به تأييد رئيس‌کل محترم بانک و تصويب وزير محترم امور اقتصادي و دارايي رسيد و هم‌اکنون مراحل ضرب و بسته‌بندي اين سکه را طي مي کنيم تا انشاءا... در روز حماسه فتح خرمشهر منتشر شود.
س: آيا در گذشته سکه يادبودي توسط سازمان توليد به اين مناسبت ضرب شده است؟
ج: خير، تا اين زمان براي اين مناسبت سکه يادبودي نداشته‌ايم و اکنون که در آستانه بيست و نهمين سال آزادسازي خرمشهر هستيم به استقبال اين پيروزي بزرگ که شهداي گرانقدري را براي بوسه زدن به دروازه‌هاي شهر مقاومت و ايثار تقديم نموده، رفته‌ايم.
س: لطفاً درخصوص مشخصات فيزيکي اين سکه توضيح دهيد
ج: ابتدا بايد عرض کنم، که سکه يادبود مورد بحث  500 ريالي است که آلياژ آن آلومينيوم برنز، وزن آن 5/3 گرم و قطرآن 3/20 ميلي‌متر مي‌باشد و عيار و رنگ اين سکه دقيقاً همانند سکه‌هاي رايج 250، 500 و 1000 ريالي است.
س: پس طرح روي سکه مشخص شد که ارزش قانوني آن مي‌باشد، لطفاً توضيحي پيرامون طرحي که به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر بر طرف ديگر سکه نقش بسته است بدهيد.
ج: طرف ديگر سکه يادبود 500 ريالي شامل طرح گل لاله است که نشان از روح باعظمت جوانان رشيد با نام و گمنامي دارد که جان برکف جنگيدند و خون پاک خود را عاشقانه نثار خونين شهر کردند و نقش کبوتر که بر يکي از گل برگ‌هاي لاله، تصوير شده، نمادي است از آزادي و رهايي شهيد از تمامي قيد و بندهاي زميني، براي آزاد نمودن زمين مقدسي از وطن.
سه طرف اين لاله را لاله‌هاي ديگر پوشانده‌اند و جمله معروف " خرمشهر را خدا آزاد کرد" از حضرت امام خميني (ره) در بالاي گل لاله نقش بسته است.
س: چه تعداد از اين سکه يادبود در سال جاري توليد مي‌شود؟
ج: حدود 50 ميليون قطعه از اين سکه ضرب و منتشر خواهد شد.
س: آيا براي ساير ايام خاص در سال 1390 برنامه مشابهي داريد؟
ج: در صدد هستيم که براي حفظ هويت‌هاي تاريخي و جلوگيري از دست‌برد بيگانگان برآثار و مفاخر اين مرز و بوم طرح‌هايي را با هماهنگي و همکاري مراکز فرهنگي و فرهنگ‌شناسي به اجرا درآوريم.
در پايان ضمن تشکر از اوقاتي که براي توضيحات بيشتر در مورد اين سکه يادبود مصروف داشتيد انشاءا... شاهد توليدات بيشتر سازمان توليد اسکناس و مسکوک به عنوان مهم‌ترين توليدکننده اسناد ملي، تاريخي و فرهنگي باشيم.تعداد بازديدها:   7,778