اطلاعیه شماره 1بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرامون طرح« اصلاح پول ملی»

   با استعانت  از درگاه  حضرت دوست و در آستانه نیمه شعبان ، میلاد فرخنده منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج) وب سایت « طرح اصلاح پول ملی» به نشانی: Reform.cbi.ir  راس ساعت  12 روز شنبه مورخ 25/4/1390  از طریق پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی فعالیت خود را  آغاز خواهد کرد.
  این سایت در راستای اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و علمی به صاحبنظران اقتصادی، رسانه های گروهی  و عامه مردم شکل گرفته است. از دیگر  اهداف شگل گیری این سایت می توان به فراهم آوردن بستر مطالعاتی و تحقیقاتی مناسب برای صاحبنظران و پژوهشگران عرصه های مختلف اقتصادی، طرح سئوالات و دیدگاه ها و نیز انجام نظرسنجی های مختلف  اشاره کرد.
بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در خصوص اصلاح پول ملي به عنوان يکي از محورهاي طرح تحول اقتصادي ، در 24 ماه گذشته موضوع را از جوانب مختلف تحت بررسي هاي کارشناسانه قرار داد. دراين راستا، در جلسه روز يکشنبه مورخ 19/4/1390 هيئت محترم دولت، رييس کل بانک مرکزي به همراه معاون اقتصادي بانک ،گزارشي از نتايج بررسي هاي  بانک مرکزي ارايه کرده و پس از آن سوالات و ملاحظات مطرح شده از سوي اعضاي محترم هيئت دولت توسط رييس کل محترم  بانک مرکزي توضيح داده شد.در اين جلسه اشاره گرديد طرح در افق زماني منطقي قابليت اجرايي دارد و البته از الزامات توفيق آن ، اطلاع رساني کافي، آشنا ساختن افکار عمومي با ابعاد مختلف طرح  و ارايه آموزش هاي مکفي مي باشد.در ضمن اشاره شد که بانک مرکزي آمادگي لازم در ابعاد فني و عملياتي را کسب کرده و قادر است درزمان مقتضي ، اقدامات اجرايي مورد نياز رابه عمل درآورد.
 لازم به ذکر است در بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ، ستاد اجرايي ناظر بر طرح اصلاح پول ملي تحت نظر معاون اقتصادي که با حکم رياست محترم کل بانک، مسئوليت اجراي طرح را برعهده گرفته‌اند، تشکيل شده است. اين ستاد از ماه ها قبل به طور مستمر و منظم جلسات هفتگي برگزار کرده و جنبه‌هاي گوناگون طرح از قبيل حوزه‌هاي اقتصادي، حقوقي، حسابداري ، فن آوري اطلاعات، روابط عمومي و غيره مورد بررسي و تحليل موشکافانه دقيق واقع شده است . در اين راستا وبا هدف اطلاع رساني و آگاه ساختن افکار عمومي ، پايگاه اطلاع رساني "طرح اصلاح پول ملي"طراحي گرديده که داراي قابليت هاي ارايه مقالات تخصصي، انجام نظر سنجي هاي عمومي و تخصصي، پرسش و پاسخ ، تالار گفتگو و نظائر آن مي باشد.
متعاقب ارايه گزارش مبسوط بانک مرکزي در زمينه اقدامات انجام شده درخصوص اصلاح پول ملي در جلسه هيئت محترم دولت ، دولت ضمن تقدير از گزارش مذکور و تاييد مفاد کلي آن با حذف چهار صفر از پول ملي و درنظر گرفتن واحدپول فرعي در کنار واحد پول اصلي موافقت کرد و مقرر نمود پايگاه مزبور هرچه سريع تر رونمايي گردد تا هموطنان بتوانند ضمن استفاده از مطالب آن ، سوالات و نظرات خود را با مسئولين درميان بگذارند. همچنين تاکيد شد به موازات اخذ نظرات آحاد جامعه طي نظر‌سنجي‌هاي مختلفي که در اين پايگاه انجام مي‌شود، گزارش‌هاي تحليلي براساس نتايج همه پرسي ها تهيه و در حوزه سياستگذاري هاي مربوطه مورد استفاده قرار گيرد. علاوه برآن،مقرر شد پيش نويس لايحه اصلاح پول ملي درکارگروه تحولات اقتصادي مطرح و پس از نهايي شدن به مجلس شوراي اسلامي ارسال گردد.تعداد بازديدها:   8,187