دکتر بهمنی در نشست هم اندیشی با اساتید اقتصاد دانشگاه ها:آماده ایم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گیریم

 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، نخستین جلسه هم اندیشی رییس کل بانک مرکزی با اساتید اقتصاد دانشگاه ها با حضور جناب آقای دکتر قضاوی معاون اقتصادی ، مدیر کل اقتصادی ، مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی این بانک روز چهارشنبه مورخ 5/5/1390 در سالن جلسات ساختمان میرداماد بانک برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، جناب آقای دکتر محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی ضمن خوشامدگویی به حاضران، فعالان حوزه های مختلف اقتصادی ، بانک مرکزی را مدیون اساتید بزرگ دانشگاه خواند و نهادهای مالی و پولی کشور را سپاسگزار زحمات و تلاش های آنان دانست.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: بانک مرکزی هیچگاه خود را از دانشگاه جدا ندانسته و همواره سعی وافر داشته است تا در مناسبت های مختلف، با اساتید به نام حوزه اقتصادی جلسات هم اندیشی برگزار نماید. اکنون نیز که در آستانه تحول ساختاری و بزرگی در حوزه پولی قرار داریم ، فرصت را غنیمت شمرده ایم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گیریم.
دکتر بهمنی با اشاره به لایحه حذف 4 صفر از سوی دولت و مسئولیت اجرایی بانک مرکزی در این رابطه افزود: فعالیت های بانک مرکزی در این راستا که از سال 1386 آغاز شده است ، اکنون شدت یافته است و د راین مسیر، نیازمند پیشنهادات و راهکارهای شما هستیم تا در تهیه آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی، غنای بیشتری به مطالعاتمان ببخشیم.
 رییس کل بانک مرکزی با بیان این که بالاترین سرانه اسکناس جهان به ایران تعلق دارد و  در حال حاضر 7 میلیارد برگ اسکناس در گردش داریم، خاطرنشان ساخت: اگر بانک مرکزی ایران چک را بکار نمی گرفت، کارخانه تولید کاغذ امنیتی و چاپخانه تولید اسکناس بانک مرکزی فاقد توان لازم برای تهیه نیازهای داخلی بودند.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان این که واحدهای پولی ریال و دینار  نقش و جایگاهی در ذهنیت و معاملات مردم ندارد و با یک واحد پول ملی هیچ چیزی را نمی توان خریداری کرد، گفت: چندین هزار واحد پول ملی ما معادل یک واحد پول پرقدرت و جهان روا است . ارزش ذاتی  پول های ریز ما بیشتر از ارزش مبادلاتی آنها است و برای چاپ یک برگ اسکناس200 ریالی باید بیش از آن اندازه هزینه شود.
دکتر بهمنی تصریح کرد: بزرگترین واحد پولی ما (100،000ریال) معادل 9 دلار است و بزرگترین واحد پول یورو (500 یورو) حدود 750 تا 800 هزار تومان ارزش دارد. اگر پول درشت تورم ایجادمی کرد ، پس این امر باید در حوزه یورو هم اتفاق می افتاد.
رییس کل بانک مرکزی در خاتمه بار دیگر تاکید کرد: آماده ایم تا از رهنمودهای شما در اصلاح امور بهره گیریم تا به نتایج مطلوبتری دست یابیم و ضمن پرهیز از شتاب زدگی سعی داریم با اطلاع رسانی صحیح، درست و به موقع نگرانی ها و دغدغه های مردم را  نیز رفع کنیم.
در ادامه جلسه، آقای دکتر قربانی مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی گزارش کاملی در زمینه روند تحولات پولی کشور، مقایسه وضعیت سرانه اسکناس ایران و کشورهای پیشرفته، روند تولید و امحای اسکناس ، وضعیت بانکداری الکترونیک در ایران ، ضرورت و اهداف اصلاح پول ملی و.... ارائه کرد سپس اساتید حاضر در جلسه به بحث و بررسی مسئله پرداختند و نظرات و دیدگاه های خود را مطرح کردند.
رییس کل بانک مرکزی نیز ضمن یادداشت برداشتن از نکات مهم و کلیدی بحث ، قول داد تا این  نشست های همفکری تداوم داشته باشد.

 تعداد بازديدها:   6,628