دستورالعمل اجرايی کارت اعتباری بر پايه عقد مرابحه به بانکها ابلاغ شد

     به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، این بانک طی  بخشنامه ای به کليه بانک‌هاي دولتي، غيردولتي، شرکت دولتي پست بانک و مؤسسه اعتباري  توسعه ، دستورالعمل اجرايي کارت اعتباري بر پايه عقد مرابحه، مصوب سي و يکمين و چهل و يکمين جلسات مورخ 9/5/1390و 16/6/1390کميسيون اعتباري بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران را ابلاغ کرد.
    دراین بخشنامه آمده است ؛  به موجب مصوبه شماره 98297/ت46738 ﻫـ مورخ 12/5/1390هيأت محترم وزيران، عقد مرابحه به "آيين‌نامه فصل سوم قانون عمليات بانکي بدون ربا (بهره)" اضافه گرديده است. دستورالعمل اجرايي اين عقد نيز در جلسه يکهزار و يکصد و بيست و هشتمين جلسه مورخ 25/5/1390 به تصويب شوراي محترم پول و اعتبار رسيد.
   بر همين اساس و در جهت اجرايي کردن هرچه بيشتر عقد مرابحه متناسب با نيازهاي جامعه و همگام با توسعه فناوري‌هاي نوين بانکداري الکترونيک، "دستورالعمل اجرايي کارت اعتباري بر پايه عقد مرابحه" تهيه و به تصويب کميسيون اعتباري بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران رسيده است.
   کارت اعتباري مرابحه که مبتني بر عقد مرابحه مي‌باشد، از توانمندي‌هاي منحصر به فردي برخوردار است که دستورالعمل اجرايي صدور و راهبري "کارت خريد اعتباري" مبتني بر عقد قرض‌الحسنه فاقد آن مي‌باشد. يکي از ضعف‌هاي کارت خريد اعتباري مبتني بر عقد قرض‌الحسنه را مي‌توان محدود بودن منابع قرض‌الحسنه شبکه بانکي کشور برشمرد، که تاکنون آن گونه که شايسته است توسط بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي مورد استفاده قرار نگرفته است. اما از آنجايي که منابع مورد نياز براي اين نوع کارت اعتباري از محل سپرده‌هاي مدت‌دار بانک يا موسسه اعتباري تامين مي‌گردد، لذا مشکل کمبود منابع تخصيص يافته به اين نوع کارت‌ها مرتفع خواهد شد. يکي ديگر از امتيارات کارت اعتباري مرابحه آن است که دامنه کاربرد آن گسترش يافته و شامل خريد انواع کالاها و خدمات نيز مي‌شود.
   حيطه وسيع استفاده از خدمات در کارت اعتباري مرابحه، کمک شاياني به رونق بخش خدمات در کشور خواهد کرد و نياز بسياري از متقاضيان را در حوزه‌هاي مختلف از جمله خدمات رفاهي، درماني و غيره، پوشش خواهد داد.
   در اين دستورالعمل تلاش شده است تا اجراي عقد مرابحه در قالب ابزارهاي الکترونيکي جلوه بيشتري پيدا کند و تبادل فيزيکي پول را در جامعه کاهش داده و هزينه ها و خطرات جابجايي پول نقد جهت خريد کالا و خدمات را براي متقاضيان تنزل دهد. نگرش قالب در اين دستورالعمل استفاده هر چه بيشتر افراد جامعه از منابع شبکه بانکي کشور جهت رفع نيازهاي گوناگون خويش مي‌باشد به گونه اي که بانک يا موسسه اعتباري با ارائه جدول تخفيفات به دارندگان کارت، آنها را ترغيب به بازپرداخت زودهنگام تسهيلات اعطايي مرابحه نموده و زمينه استفاده مجدد از منابع بانک  را براي ساير اشخاص جامعه فراهم سازد.
   ترديدي نيست که مهياکردن بسترهاي استفاده از اين قبيل کارت‌ها در جامعه و شناخت عموم مردم از آن، زمينه رونق فروش محصولات توليدکنندگان داخلي را ايجاد کرده  و بهبود فعاليت هاي بخش خدمات را درکشور به همراه خواهد داشت و در نهايت زمينه شکوفايي اقتصادي را همراه با افزايش رفاه خانوارها  به وجود خواهد آورد.
   شایان ذکر است ، متن کامل این بخشنامه درپایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی  http://www.cbi.ir/page/8424.aspx  قابل دسترس  می باشدتعداد بازديدها:   11,179