ملاقات رئیس کل بانک مرکزی با رئیس اداره خاور میانه صندوق بین المللی پول

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،جناب آقای بهمنی ریاست کل محترم بانک مرکزی در حاشیه اجلاس مشترک سالانه صندوق بین المللی پول(I. M. F ) و بانک جهانی (W. B) با آقای مسعود احمد رییس اداره خاورمیانه صندوق بین المللی پول ملاقات داشتند. در این دیدار جناب آقای بهمنی رهنمودهای لازم رابه اعضای هیئت مشاوره ماده 4 در خصوص گزارش اقتصادی ایران و ارائه توضیحات لازم در جلسه هیئت مدیره صندوق در تاریخ 20 ژوئیه (29 تیر ماه1390) که مورد تائید اکثر کرسی های صندوق قرار گرفت دادند،ریاست کل محترم بانک مرکزی با توضیحات خود لزوم همکاری بیشتر جهت بهبود وضعیت  صندوق را مورد تاکید قرار دادند.   
جناب آقای بهمنی با اشاره به واقعیت های اقتصادی ایران اعلام نمودند که نرخ رشد مثبت ایران  بسیار کمتر از پتانسیل اقتصاد ایران و پایین تر از رشد 8 درصدی هدف گذاری شده در برنامه اقتصادی پنج ساله کشور درسال گذشته می باشد. همچنین ایشان نرخ تورم سالانه کشور را که از رقم 5/29 درصد در دو سال پیش به رقم 4/12 درصد در پایان سال گذشته شمسی و در تیرماه  امسال به رقم 3/16 درصد رسیده است را با توجه به افزایش قیمت ها ناشی ازاجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه ها دور از انتظار ندانسته و ابراز امیدواری نمودند که با اقدامات در دست، کشور در میان مدت به رشد هدف گذاری شده 8 درصدی و تورم تک رقمی و به هدف چشم انداز 20ساله ایران دست یابد.
رئیس کل محترم بانک پیاده سازی طرح هدفمندی یارانه ها را یکی از مهمترین رفرم های اقتصادی ایران بعد از انقلاب تلقی نموده و آن را حاصل تلاش و نظارت مستقیم ریاست محترم جمهوری دانستند. ایشان ضمن اشاره به سایر رفرم های اقتصادی در دست اقدام منجمله نظارت بانکی، حذف صفرها  از واحد پول، مدیریت نقدینگی، قانون بانک مرکزی، و قانون مبازره با تامین مالی تروریسم، از اداره خاورمیانه صندوق درخواست نمودند ضمن توجه به پیشنهادات ایران منابع مالی بیشتربه درخواستهای آتی ایران درارتباط با کمکهای فنی از صندوق پاسخ مثبت دهد.
همچنین جناب آقای محمود بهمنی ریاست کل بانک درپاسخ به عدم ارائه آمارهای اقتصادی توسط ایران اعلام نمودند علت تاخیر در این امر را بحث های داخل کشور درارتباط با مرجع رسمی هر یک ازآمار اقتصادی اعلام داشتند و ابراز امیدواری نمودند که با نهایی شدن موضوع، آمار مورد درخواست در کوتاهترین زمان پس از قطعی شدن انتشار یابد. علاوه بر این، موضوع پیوستن ایران به نظام عمومی انتشارداده های صندوق موسوم به GDDS را نیز در دست اقدام اعلام نمودند.
آقای مسعود احمد نیز ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مقامات کشورایران علی الخصوص ریاست محترم جمهوری در خصوص اجرای طرح های مختلف اقتصادی، ایران را یکی از کشورهای فعال قلمداد نموده که در نشریات مختلف صندوق بین المللی پول نیز به عنوان نمونه ای از موارد موفق اصلاحات اقتصادی معرفی می شود. ایشان اجرای این طرح ها را در بالا بردن توان اقتصادی کشور مهم دانسته و ابراز امیدواری نمودند تا با اجرای موفق سیاست های دیگر، در نشریات بیشتری از کشور ایران به عنوان نمونه موفق اجرای اصلاحات اقتصادی یاد شود. آقای مسعود احمد اجرای طرح هدفمندی یارانه ها را بسیار مطلوب عنوان کرده وخواستند ایران تجربیات خودرا دراختیار سایر کشورها قراردهد. رئیس اداره خاور میانه همچنین بانک مرکزی ایران را یکی از موفق ترین نهادها در سالهای اخیر در ساماندهی وپیشبرد نظام بانکی ایران نام بردند.تعداد بازديدها:   6,990