نرخ سود اوراق مشارکت 17 درصد شد

شورای پول و اعتبار به ریاست جناب آقای محمود بهمنی ریاست کل محترم بانک مرکزی و با حضور کلیه اعضاء روز سه شنبه مورخ 26/07/1390 با اتخاذ تصمیماتی در خصوص افزایش سقف تسهیلات ازدواج ، کفایت یک ضامن برای دریافت تسهیلات کمتر از 100 میلیون ریال ،اعطای وام قرض الحسنه به زندانیان معسر،‌ افزایش وام مسکن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها‌،‌ تغییر دستورالعمل LC داخلی ، چگونگی هزینه کردن منابع قرض الحسنه و  افزایش نرخ سود اوراق مشارکت در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
 جناب آقای بهمنی در خصوص افزایش تسهیلات ازدواج اظهار کرد: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از 25 میلیون ریال برای هر یک از زوج و زوجه به 30 میلیون ریال افزایش یافته و بر این اساس زوجین به میزان 60 میلیون ریال وام ازدواج دریافت خواهند نمود.
رییس شورای پول و اعتبار با اعلام این خبر که بانک ها موظف شدند برای تسهیلات کمتر از 100 میلیون ریال صرفاً یک ضامن  از مشتری تقاضا کنند، اضافه کرد: این ضامن الزاماً نباید کارمند باشد و معتبر بودن آن کافی است و اگر بانک ها غیر از این عمل نمایند به شدت با آنها برخورد خواهد شد.
 جناب  آقای بهمنی اعطای تسهیلات  تا مبلغ 60 میلیون ریال به زندانیان معسر در جرائم غیر عمد برای آزادی آنها را از دیگر مصوبات شورای پول و اعتبار بر شمرد و اضافه کرد: تسهیلات به آزادگان ، جانبازان و خانواده های معظم شهدا نیز با نرخ سود 7 % اعطا خواهد شد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش وام مسکن اعضای هیئت علمی دانشگاه ها اظهار داشت: شورا مقرر نمود وام مسکن اعضای هیئت علمی برای خرید مسکن 350 میلیون ریال و برای احداث آن تا 450 میلیون ریال افزایش یابد.
 جناب آقای بهمنی با بیان این مطلب که دستورالعملLC  داخلی تغییر یافته است، بیان داشت : در دستورالعمل جدید شرایطی حاکم شده است که امکان هرگونه سوء استفاده را سلب می کند.
ایشان در خصوص نحوه ی هزینه کردن منابع قرض الحسنه بیان کرد:  بانک ها ، موسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه استان ها که این سپرده ها را جمع آوری می کنند، می بایست این منابع را در همان استان هزینه نمایند.
 همچنین بر اساس مصوبه شورای و پول و اعتبار نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت شرکت های دولتی ، غیر دولتی و شهرداری ها در مقاطع 3 ماهه پرداخت می گردد و نرخ سود علی الحساب این اوراق17 ٪ نعیین می گردد که اصل و سود اوراق مشارکت فوق صرفاً در سررسید ، تضمین و توسط بانک عامل پرداخت می گردد .
همچنین بازخرید اوراق مذکور قبل از سررسید توسط بانک های عامل و متناظر با نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه گذاری مدت‌دار( متناسب با دوره ماندگاری) خواهد بود و این اوراق می‌تواند قبل از سررسید در بورس یا فرابورس معامله شوند .تعداد بازديدها:   13,816