رییس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست شورای پول و اعتبار:

نرخ ارز یکسان می شود

  روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: یک هزار و یکصد‌و‌ سی و یکمین جلسه شورای پول‌ و‌ اعتبار از ساعت 16 لغایت 20:30 روز سه‌شنبه مورخ 01/09/1390 به ریاست آقای محمود بهمنی و با حضور کلیه اعضاء در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه، گزارش جامعی از مسائل ارزی و اقدامات انجام شده و در شرف انجام به استحضار شورای محترم پول و اعتبار رسید و تصمیماتی در جهت مدیریت شناور و تک نرخی شدن ارز ، حمایت از صادرات و کنترل واردات از طریق بخش بازرگانی اتخاذ شد.
 آقای محمود بهمنی با اشاره به این که گزارشات ارزی بانک مرکزی به صورت کامل به شورا ارایه گردید، افزود: شورا سرانجام همان خط مشی بانک مرکزی مبنی بر حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز و تعدیل نرخ ارز را تصویب کرد .
رییس کل بانک مرکزی با بیان این که در این جلسه تصمیم گرفته شد حمایت از صادرات ملاک عمل قرار گیرد، اضافه کرد: در بخش واردات نیز کنترل های لازم از طریق بخش بازرگانی صورت خواهد گرفت.
رییس شورای پول و اعتبار در خصوص چگونگی تعیین نرخ ارزهای مسافرتی ، واردکنندگان ، صادر کنندگان و سایر ارزها بیان داشت: تعیین نرخ ارزهای مختلف در یک پروسه زمانی قابل قبولی صورت خواهد گرفت اما در عین‌حال تفاوت بین نرخ ارزهای مسافرتی و نرخ ارز برای واردات کالاهای ضروری ، فعلاً وجود خواهد داشت به این صورت که نرخ ارز مسافرتی بالاتر از نرخ ارز واردات کالاهای ضروری می باشد، اما به مرور نرخ ها به سمت یکسان شدن پیش خواهد رفت و این نیازمند زمان است.
وی با بیان اینکه تفاوت بین نرخ گشایش اعتبار اسنادی برای کالاهای ضروری با ارزهای غیرضروری کماکان وجود خواهد داشت، افزود: در آینده این تفاوت از بین خواهد رفت و نرخ ها یکسان می شوند.
 بهمنی در خصوص نرخ شناور و یا ثابت ارز عنوان کرد: قطعاً نرخ شناور مدیریت شده مدنظر می باشد و نرخ را بازار و تقاضا تعیین می نماید.
ایشان با اشاره به این که مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را مکلف کرده است که میانگین مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی ملاک نرخ رشد ارز باشد، افزود: البته با توجه به شرایط روز و کشور نرخ ارز ، شناور مدیریت می شود.
رییس کل بانک مرکزی در واکنش به موضوع تحریم بانک مرکزی از سوی انگلستان بیان کرد: مدت‌هاست ایران با انگلیس رابطه بانکی به ویژه در سطح بانک مرکزی ندارد و طرح چنین موضوعاتی کاملاً غیرکارشناسی، غیر‌حرفه‌ای و غیربانکی است و اینکه یک کشور چنین تصمیمی را اتخاذ نماید ، نمی تواند مبنای جهانی داشته باشد.تعداد بازديدها:   12,536