با وحدت، دوستی و تفاهم از سد مشکلات می‌گذریم

صبحگاه روز یکشنبه مورخ 20/9/1390 تنی چند از فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع و مشاغل تولیدی و صادراتی در اتاق بازرگانی بی‌صبرانه منتظر ورود رئیس کل بانک مرکزی بودند تا ضمن بیان مشکلات و موانع موجود‌ بر سر راه تولید، صادرات و نوسانات بازار ارز‌ درد دل‌های خود را نیز عنوان کنند و از آخرین تمهیدات بانک مرکزی در زمینه حل مشکلات و حمایت جدی از بخش تولید و صادرات بشنوند.
در این نشست که حدود سه ساعت به طول انجامید ، جناب آقای محمود بهمنی با صبر و حوصله فراوان به مشکلات قریب به 40 فعال اقتصادی گوش فرا داد و ضمن تشکر از صراحت لهجه حضار به یک‌یک این پرسش‌ها پاسخ دادند.
حضور اصحاب رسانه نیز گواهی می‌داد دامنه بحث این همایش بسیار گسترده‌تر از موضوع ارز خواهد بود و اعلام نرخ تورم آبان ماه از سوی بانک مرکزی، نوسانات بازار سکه ، مسئله تحریم و... از جمله مسائلی بود که در این نشست مورد توجه عمیق رسانه‌های جمعی قرار گرفت.

تاکید بر همکاری بیشتر در شرایط حساس کنونی
اینک کشور با جنگ اقتصادی دست به گریبان است و شرایط بسیار دشوار‌تر از جنگ فیزیکی است ولی با همکاری، هماهنگی، وحدت، دوستی یا تفاهم می‌توان آن را با موفقیت سپری نمود.در این شرایط ، دولت باید زمام امور را به بخش خصوصی واگذار کند.ولی متاسفانه هنوز برای بسیاری از افراد جا نیفتاده است که در شرایط تحریم به سر می‌بریم. در این شرایط، به مقررات خاص نیاز داریم و نمی‌توان همچنان از مقررات عادی بهره برد.
 مسائل ارزی کشور اکنون به صورت مستقیم به مسئله تحریم‌ ارتباط دارد. هر چند اعتقادی به این تحریم‌ها نداریم و آنها را غیراصولی می‌دانیم ولی این مسئله باهوش‌تر عمل نماییم. من به نظرات شما احترام می‌گذارم.‌ من هم حرف شما را می زنم. مشکل شما، به نوعی مشکل ما نیز هست که باید با تفاهم و اتفاق حل کنیم.

 لزوم سازگاری با شرایط
با درنظر گرفتن ذخایر عظیم گازی که در شمال کشور کشف شده است، ایران جزء غنی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید و در ردیف هفدهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان قرار دارد. همین مسئله، اصلی‌ترین انگیزه اصلی خصومت‌های غربی‌ها با ما است.
بانک مرکزی برای مهار نوسانات ارز بیش از 20میلیارد دلار ارز ، ارز را وارد بازار کرده است. در شرایط کنونی،لازم است از واردات کالاهای لوکس و تجملی کاسته و واردات کالاهای قاچاق به شدت کنترل شود. بنابراین برای کنترل مرزها و جلوی واردات کالاهای قاچاق به یک عزم جدی نیاز داریم.

 خدمت ارزنده بانک مرکزی
سامان‌دهی بازار غیرمتشکل پولی یکی از خدمات ارزنده بانک مرکزی طی سال‌های اخیر بوده است و  توانستیم تعداد زیادی از صندوق‌های فاقد مجوز را - که حجم بسیار بالایی از سرمایه‌های مردمی را در اختیار داشتند و بیش از سه دهه سابقه فعالیت داشتند- تحت قاعده و نظم درآوریم به گونه‌ای که مردم از ورشکستگی این صندوق‌ها دچار ضرر و زیان نشوند.

آرمان بزرگ
بانک‌مرکزی یکبار تجربه موفق تک‌نرخی‌کردن ارز را در کارنامه‌اش دارد و در این زمینه، همکارانمان زحمت زیادی کشیدند. البته چندی پیش نیز تصمیم به اجرای این سیاست گرفتیم و آن را اجرایی خواهیم کرد.
 
سیر کاهنده تورمی
نرخ تورم که طی سه سال گذشته 3/29 درصد بود، در پایان سال 89 به 4/12درصد نیز رسید ولی همزمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها، این نرخ اندکی افزایش یافت. عملکرد درخشان کشور در این مرحله، تحسین بانک جهانی را به دنبال داشت و برای آنها بسیار جالب بود که با اجرای این سیاست ، نرخ تورم آنچنان افزایش نیافته است.

مطالبات معوق
  کل مطالبات معوق شبکه بانکی نزدیک500 هزار میلیارد ریال است.البته این مطالبات، بدهی‌های‌ سال‌های گذشته‌ را نیز شامل می شود.

تقسیط بدهی‌ها
در شرایطی که عده‌ای از افراد توان پرداخت بدهی‌های خود را نداشتند، بانک مرکزی براساس ماده 28 قانون بودجه، موضوع بخشش جرایم دیرکرد و تقسیط بدهی‌ها را پیگیری نمود و با توجه به بخشنامه مذکور،‌تا تاریخ 15‌آبان ماه جاری ‌35 هزار و 860 میلیارد ریال از مطالبات شبکه بانکی تعیین تکلیف شده است.

بخشش جرایم دیرکرد بدهی‌های حساب ذخیره
  هفته‌گذشته،دولت مصوبه‌ جدیدی درباره بدهی حساب‌های ذخیره ارزی ابلاغ کرد‌ و مقرر شد از این پس جرایم دیرکرد کسانی که به این حساب بدهکار هستند‌، ‌نیز مشمول بخشودگی شده و بدهی آنها تقسیط شود.گفتنی است بانک مرکزی به زودی بخشنامه مربوطه را به شبکه بانکی ابلاغ خواهد کرد.

پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی
  بانک مرکزی بارها اعلام کرده است بیش از مصرف 15سال ذخیره طلا دارد. بنابراین، بار دیگر تاکید می‌کنم هیچ مشکلی برای تامین سکه وجود ندارد. حتی اگر لازم باشد ، شمش و سکه را با اندازه کافی و با کارمزد اندک وارد بازار خواهیم کرد.تعداد بازديدها:   10,611