هدفمند‌سازی يارانه‌ها بزرگترين و جسورانه‌ترين طرح اقتصادي كشور است

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در همایش سالروز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به ارایه عملکرد نظام بانکی و اهم دستاوردهای اقتصادی قانون مذکور پرداخت.
دکتربهمنی ضمن اشاره به آماده باش نظام بانکی از مدتها پیش از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها و همچنین در روز اجرا قانون مذکور اظهار داشت: بانک مرکزی برآورد های لازم از جمله برآورد نياز‌هر بانك و مردم به نقدينگي، ترافيك محتمل براي هر بانك با توجه به تعداد حساب يارانه‌ها و برآورد ترافيك محتمل در شبکه و زيرساخت‌هاي بانكي را به خوبی محاسبه کرد.
ایشان با اشاره به چالش‌های شبکه بانکی در روند اجرایی قانون هدفمندسازی یارانه ها بیان داشت: همزمانی برداشت یارانه‌ها با اوج ترافیک‌های عادی از جمله پرداخت حقوق و مراجعه روزانه مردم در سیستم بانکی ، افزایش 2 تا 3 برابری نقدینه خواهی مردم و تغییر الگوی مراجعه مردم به بانک ها از جمله مشکلاتی‌ بود که بانک مرکزی و بانکها به خوبی آنها را مدیریت کردند.
رییس کل بانک مرکزی تشکیل جلسات متعدد با دولت و مسئولان بانکی ، پایش وضعیت و افزایش ساعت کاری بانک ها ، کنترل تراکنش های موفق و ناموفق خودپردازها و تشکیل ستادهدفمندی یارانه ها در داخل بانک ها را از جمله اقدامات بانک مرکزی و بانکها در روز اجرای هدفمندسازی یارانه ها برشمرد.
دکتربهمني با اشاره به اهم دستاوردهاي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اظهار كرد:‌ اجراي هدفمندسازی يارانه‌ها در سال گذشته را بايد يكي از مهمترين طرح‌هاي اقتصادي ايران بدانیم كه باعث تغيير روش پرداخت يارانه از يارانه پنهان و غير‌هدفمند به يارانه شفاف و هدفمند شد.
وی با بیان این مطلب که هدفمند سازی يارانه‌ها بزرگترين و جسورانه‌ترين طرح اقتصادي كشور است،افزود : صندوق بين المللي پول از سایركشورها خواست كه اين قانون را الگو و ملاك عمل خود قرار دهند.
دکتربهمنی اطلاع رساني كامل به كليه آحاد جامعه به منظور تامين همكاري عمومي  را از نكات كليدي اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها دانست.
رییس کل بانک مرکزی اصلاح نسبی قیمتها در اقتصاد، اصلاح الگوی مصرف داخلی کشور، کاهش نیاز به واردات ،کنترل قاچاق سوخت ، اصلاح الگوی توزیع درآمد و ضریب جینی ، بهبود و تعادل بین توزیع درآمدها و استفاده از ابزارهای نوین بانکی را از دستاوردهای اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها دانست و ابراز امیدواری کرد : با همکاری و هماهنگی مردم و مسئولان به نتایج مطلوبتری در آینده برسیم.تعداد بازديدها:   7,436