مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی:

تا پایان سال175هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و گواهی سپرده منتشر می‌شود

پس از تصویب بسته سیاستی-نظارتی بانک مرکزی تغییرات عمده‌ای در بازار پول روی داد و اوراق مشارکت و گواهی سپرده از جذابیت خاصی برخوردار شدند. شورای پول و اعتبار هم در جلسات اخیر خود مجوز افزایش نرخ سود ابزارهای یادشده را به بانک مرکزی داد تا در ماه‌های پایانی سال برای جمع‌آوری نقدینگی اقدام کند.
آقای سید‌علی‌اصغر میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در این رابطه گفت: امیدواریم‌ با جمع‌آوری نقدینگی سرگردان و هدایت آن به سمت بخش تولید و اشتغال، بتوانیم عملکرد مثمرثمری داشته باشیم.
وی ضمن توصیه سرمایه‌گذاران و مردم برای حضور در این بازار مطمئن و بدون ریسک که دارای سود منطقی‌و مناسبی است، اظهار داشت: این کار؛ کاهش نرخ تورم ، افزایش فرصت‌های شغلی، رونق اقتصاد و حمایت بخش مولد را در پی خواهد داشت.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی عملکرد سال جاری انتشار اوراق مشارکت را به دلیل نرخ سود پایین آن ضعیف خواند و گفت: در سال جاری ، قانون بودجه اجازه انتشار‌360 هزار‌میلیارد ریال اوراق مشارکت را داده بود ولی‌‌13‌هزار میلیاردریال آن منتشر گردید و تنها 3 هزار‌میلیارد‌ریال آن به فروش رفت و پایین‌ترین عملکرد را در زمینه انتشار اوراق مشارکت داشتیم.
آقای میرمحمدصادقی افزود: در طول سال جاری هم چند مورد انتشار اوراق مشارکت داشتیم که به دلیل نرخ‌ پایین اوراق، استقبال خوبی از آنها به عمل نیامد ولی به تازگی اولین گواهی سپرده با نرخ 20 درصد منتشر شده است که استقبال از آن عالی بود. 
 وی با بیان این که برای حمایت از بخش تولید، «انتشارگواهی سپرده خاص» هم مدنظر بانک مرکزی است، افزود: نرخ سود گواهی سپرده خاص 2 الی 3 درصد از نرخ گواهی سپرده عام افزونتر است و با توجه به سودآوری و بازده طرح‌ها، ممکن است نرخ آن از نرخ گواهی سپرده عام(20٪) هم  بیشتر  باشد.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ضمن اشاره به برنامه‌ریزیهای صورت گرفته برای انتشار 175 هزار میلیارد‌ریال اوراق مشارکت تا پایان سال جاری خاطرنشان ساخت: این اوراق در بخش‌های مسکن، نیرو، نفت و گاز، راه‌و‌ترابری و برق آبی منتشر خواهد شد و مشخصات اغلب طرح‌ها، سودآوری بالای آنهاست. این اوراق اشتغال‌زایی فراوانی در ‌پی ‌دارند و رونق را در بازار به همراه خواهند آورد.
آقای میرمحمدصادقی گفت: گرچه در ظاهر نرخ سود سالانه اوراق مشارکت 20درصد است ولی نرخ سود موثر آن (با درنظر‌گرفتن پرداخت سود به صورت هر ماه یا هر سه ماه یکبار) به 21 تا 5/21 درصد نیز می‌رسد.
 مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از آمادگی این بانک برای انتشار اوراق مشارکت ارزی خبر داد و گفت‌: در صورت نیاز دستگاه‌های‌دولتی و اخذ مجوزهای لازم، بانک مرکزی همکاری لازم را با آنها معمول خواهد داشت.
وی افزود: سال گذشته 300 میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی توسط سه بانک منتشر شد و تقریبا" همه آن هم به فروش‌رسید.اکنون با نرخ 8 درصد آمادگی انتشار اوراق مشارکت ارزی را داریم و اگر مراجع  ذی‌صلاح(ستاد تدابیر ویژه اقتصادی)‌ با انتشار آن موافقت کنند، بانک مرکزی پس از تعیین نرخ ، برای انتشار آن‌ اقدام خواهد کرد.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی همچنین اوراق مشارکت ریالی، گواهی سپرده (عام و خاص)،‌ صکوک و اوراق مشارکت ارزی را از مهمترین ابزارهای پولی بانک مرکزی در این برهه خواند و گفت: از هفته جاری انتشار اوراق مشارکت در سه بخش دولت ، شهرداریها و بانکها آغاز خواهد شد و پیش‌بینی شده است 111 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت، 63 هزار میلیارد ریال گواهی سپرده عام (بدون احتساب صکوک و اوراق مشارکت ارزی) در مجموع حدود 175 هزار میلیارد ریال اوراق منتشر شود.
آقای میرمحمدصادقی که نسبت به موفقیت‌آمیز‌بودن انتشار اوراق اطمینان کامل دارد، می‌گوید: خبرهای رسیده حاکی از استقبال بسیار خوب مردمی است. آزمون‌های ما از انتشار گواهی سپرده‌ دلیلی بر این ادعاست چون در روز اول صدور گواهی سپرده ، بیش از50درصد آن به فروش رفته است.
 وی گفت: درصورت موافقت دولت‌و دستگاه‌های ناشر، اوراق مشارکت سال‌های گذشته هم با نرخ سود 20 درصد محاسبه و قابل پرداخت خواهد بود.
ایشان ضمن بیان این که بازخرید اوراق همچنان در بانکها صورت خواهد گرفت ، در مورد انتشار صکوک گفت: دستورالعمل‌های لازم در این رابطه تهیه شده و پس از تصویب شورای پول و اعتبار، اوراق صکوک در بخش‌های دولتی و شهرداریها عرضه خواهد شد.
 
تعداد بازديدها:   6,578