تاکید بر اجرای دقیق مفاد مجموعه « سیاست های پولی ، اعتباری و نظارتی »

جلسه هم اندیشی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک های دولتی و خصوصی با محوریت مفاد مجموعه سیاستی و نظارتی نظام بانکی کشور از جمله مدیریت نقدینگی ، نرخ سود سپرده ها ، گشایش اعتبارات و مطالبات معوق در بانک مرکزی برگزار شد.
محمود بهمنی با تاکید بر شفاف نمودن سود سپرده ها در تبلیغات و عدم گمراهی  مردم در این زمینه اعلام کرد: متاسفانه برخی از بانک ها و موسسات به گونه ای تبلیغ می نمایند که گویا برخلاف مقررات و مفاد بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی عمل می شود و با این پدیده باید مقابله شود.
رییس کل بانک مرکزی با انتقاد از تمرکز تبلیغات بانک ها بر  سپرده های کوتاه مدت  افزود: اگر این رویه ادامه پیدا کند. عموم مردم در سپرده های کوتاه مدت سرمایه گذاری می نمایند و در نتیجه رسوب و ماندگاری پول در سیستم بانکی به پایین ترین حد خود خواهد رسید که موضوع خوشایندی نیست و امکان برنامه ریزی و مدیریت را در بانک ها دشوار خواهد کرد.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان این مطلب که تعداد واحدهای بانکی باید متناسب با سرمایه بانک ها باشد خاطر نشان کرد: اگر این‌گونه عمل نشود هزینه ها به مراتب چند برابر می شود و بانک مرکزی مجبور است مصوبه ای بر اساس این موضوع که به ازای هر 1000 میلیاردریال سرمایه یک شعبه تاسیس شود به بانک ها ابلاغ نماید لذا بهتر  است به افتتاح بی برنامه شعب جدید تاکید نشود.
بهمنی ضمن تاکید بر نظارت و حسابرسی داخلی بانک ها اظهار داشت: هر بانکی که دو سال متوالی زیان ده و مرتکب تخلفات محرز شود در سیستم مدیریتی آن قطعاً تجدید نظر خواهد شد.
ایشان با ابراز امیدواری برای حرکت سیستم بانکی  به سمت استانداردهای بین المللی خاطرنشان کرد: در این راستا مهمترین گام تربیت نیروهای متخصص و آموزش آنها خواهد بود و باید بر این موضوع تاکید و به آن توجه ویژه مبذول شود.
رییس کل بانک مرکزی خواستار تعدیل خطوط اعتباری و کنترل نقدینگی توسط بانک ها شد و اضافه کرد: اگرچه بدهی حساب های دولتی به میزان بالایی است لکن  با توجه به رشد منابع دو ماه آخر سال امکان تسویه این بدهی ها وجود دارد.
وی با ابراز خرسندی از راه اندازی سامانه پرتال ارزی بیان کرد: از طریق این سامانه فرآیند گشایش اعتبارات اسنادی توسط دستگاه های ذیربط قابل رصد است و عملاً ثبت صوری سفارشات‌ ناممکن و امکان برنامه ریزی در حوزه ارز تسهیل می شود.
آقای بهمنی با انتقاد از رشد  مطالبات معوق خواستار کنترل این موضوع شد و تاکید نمود: با روند رو به رشد مطالبات معوق  متاسفانه شاهد ضرر های جبران ناپذیری خواهیم بود و بانک ها بایستی برای کاهش آن کمیته ویژه تشکیل داده و کار را دنبال کنند.
وی ضمن تاکید بر فعال نمودن بازار بین بانکی خاطر نشان کرد:  با فعال شدن این بازار،هزینه بانک ها به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
رییس شورای پول و اعتبار در پاسخ به این سوال که چرا مجموعه سیاست های پولی ، اعتباری و نظارتی عنوان « بسته» به خود نگرفته است، بیان داشت: علت این بود که امکان تداوم سیاست های این مجموعه برای سال 1391 نیز میسر باشد .
در پایان نشست نیز مقرر شد این نشست ها تداوم یابد و جلسه آتی در پانزدهم اسفند ماه سال جاری برگزار شود.

 تعداد بازديدها:   6,456