دبیر اولین همایش بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت:

تحولات بانکداری الکترونیک در کشور طی چند سال اخیر قابل تحسین است

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، دکترفرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی و بانکی و دبیر اولین همایش بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در مراسم افتتاحیه همایش به تحولات بانکداری الکترونیکی کشور در چند سال اخیر پرداخت.
مشاور رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این مطلب که تحولات بانکداری الکترونیک در کشور طی چند سال اخیر قابل تحسین است، افزود: 50 درصد تراکنش های مشتریان از نظر تعداد به بیرون از شعبه منتقل شده است و از حیث مبلغ هم بیش از 95 درصد تراکنش های بانکی با استفاده از ابزارهای نوین پرداخت انجام می شود.
وی درخصوص سرانه کارتهای بانکی بیان داشت: سرانه کارتهای بانکی ظرف مدت هفت سال از کمتر از 2/0 به ازای هر نفر به حدود 2/2رسیده است .
دبیر همایش با اشاره به نرخ رشد سالانه عملکرد کارتهای شتاب بیان کرد: در 7 سال نرخ رشد سالانه عملکرد کارتهای بانکی دو رقمی و درسال 1386 سه رقمی بوده است.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد : پایانه های فروش نیز از 5 سال پیش که حدود 100 هزار دستگاه بوده به بیش از 8/1 میلیون دستگاه رسیده که بیانگر رشد 18 درصدی در این حوزه است.
وی درخصوص تراکنش های الکترونیکی در سامانه های شتاب ، ساتنا و پایا در شبکه بانکی گفت: سیستم شتاب روزانه بیش از 2 میلیون تراکنش ، پایا با حدود 5 میلیون تراکنش و ساتنا با رکورد 30 هزار دستور پرداخت در روز به رقم قابل توجهی دست یافته است .
دکتر نیلی با اشاره به سرعت بالای تحولات کمی و توسعه انفجاری ابزارها، چالشهای پیش روی بانکداری الکترونیک را مورد بررسی قرار داد و نداشتن توجیه مالی برای بسیاری از خدمات نوین بانکی به دلیل کارمزد پایین و تحت الشعاع قرارگرفتن خدمات بانکی از جهت توسعه کمی و بهبود کیفی و عدم توازن بین کارت های بدهی با کارتهای اعتباری در شبکه بانکی را از چالشهای پیش روی بانکداری الکترونیک عنوان کرد.
مشاور رییس کل بانک مرکزی عرضه توانمندیهای موجود در کشور ازطریق سخنرانی‌های مدیران عامل بانکها ، مدیران شرکتهای تراز اول IT ارائه دهنده خدمات بانکی و گزارشهای مدیریتی را از برنامه های همایش معرفی کرد.
وی همچنین ترسیم چشم‌انداز پیش رو را وظیفه‌سیاستگذاران و مدیران ارشد بانک مرکزی دانست و گفت:آشناسازی کارشناسان بانکی با تحولات و محصولات طراحی شده در داخل کشور دستمایه طراحی حدود 20 کارگاه آموزشی با حضور 22 مدرس قرار گرفته است.
وی درپایان درباره عملکرد کمیته علمی همایش گفت: تعداد چکیده مقالات دریافتی 357 مقاله بود که از میان آن 186 مقاله برای بررسی نهایی انتخاب که از ان میان 22 مقاله جهت ارائه شفاهی در همایش و 29 مقاله برای پوستر انتخاب شده اند.تعداد بازديدها:   5,466