با حضور بازرسان و سربازرسان بانک مرکزی

جلسه بررسی ابعاد و چگونگی اجرای پروژه شبکه فراگیر قرض‌الحسنه (شفق) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،جلسه بررسی ابعاد و چگونگی اجرای پروژه شبکه فراگیر قرض‌الحسنه (شفق) با حضور دبیر کل بانک مرکزی ، معاون نظارتی و مقامات پولی و بانکی روز چهارشنبه مورخ 10/12/1390 دراین بانک برگزار شد.
دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به این که عملکرد صندوقهای قرض‌الحسنه در سیستم بانکی بسیار موثر و بدعمل کردن آنان بسیار مخرب است خاطرنشان کرد: برای نظام دینی بسیار اهمیت دارد که این مجموعه چگونه عمل خواهد کرد و بر این اساس بانک مرکزی  در این حوزه نظارت جدی اعمال می نماید.
احمدی سال 1383 را سال ورود بانک مرکزی به ساماندهی صندوق‌های قرض‌الحسنه ( بازار غیرمتشکل پولی) عنوان کرد و افزود: در بحث کلان اقتصادی اقدام بانک مرکزی درخصوص ساماندهی بازار  غیرمتشکل پولی باموانع  بسیاری روبرو بود اما خوشبختانه این بانک اقدامات قابل تحسینی را در این زمینه انجام داد.
ایشان با اشاره به این که تلاش زیادی جهت استقرار نقش نظارتی بانک مرکزی صورت پذیرفته است تاکید کرد: تعداد صندوق های قرض الحسنه که مجوز فعالیت را از مجاری غیر از بانک مرکزی دریافت کرده اند بین 3 تا 8 هزار برآورد شده است و منابع سرمایه ای آنها 100 تا 150 هزار میلیارد تخمین زده می شود لذا توجه به این بخش مهم بازار غیرمتشکل پولی همواره از اولویت های بانک مرکزی بوده است.
وی با اشاره به طرح موضوع صندوق های قرض الحسنه و منابع کلان آنها در مراجع تصمیم گیری کشوراضافه کرد:با همراهی در خور تحسین معاون اول رییس جمهور  اطلاعات کاملی از صندوق های  قرض الحسنه توسط نیروی انتظامی به بانک مرکزی تحویل داده شد.
دبیر کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر تهیه نرم‌افزار ساماندهی صندوقهای قرض‌الحسنه توسط بانک مرکزی بیان کرد : به منظور ایجاد امکان نظارت بر خط و مداوم صندوق های قرض الحسنه،  سامانه شفق از یک سال پیش کلید خورد و امروز به فضل الهی این سامانه در برخی از صندوق ها نصب و به صورت آزمایشی شروع به فعالیت نموده است.
وی ضمن اشاره به راه اندازی  سامانه شفق در آینده نزدیک در صندوق های قرض الحسنه خراسان جنوبی ، شمالی و رضوی خاطرنشان کرد: اطلاعات تکمیلی مربوط، به زودی توسط معاون و مدیران حوزه نظارتی بانک به اطلاع عموم خواهد رسید.
شایان ذکر است به منظور ترویج سنت حسنه قرض‌الحسنه و اطمینان از صحت عملیات آن صندوقها، اشاعه فرهنگ گردش شفاف وسالم مالی و همچنین پیشگیری از عملیات پولشویی در موسسات و صندوقهای قرض‌الحسنه، بانک مرکزی به عنوان مهمترین نهاد نظارتی در اردیبهشت سال 1390 اقدام به تهیه سامانه شبکه فراگیر قرض‌الحسنه (شفق) نمود .

 تعداد بازديدها:   7,287