تصمیمات کمیسیون ارز در خصوص ارز مسافرتی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،  تصمیمات کمیسیون ارز درخصوص فروش ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور ، میزان ارز مسافرتی  به مقصد کشورهای  آذربايجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان ، امارات‌متحده‌عربي ، لبنان ،عراق، سوريه و عربستان،  فروش ارز مسافرتی صرفا" به زائرین عتبات عالیات که از طریق کاروانهای تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شوند و... به شرح زیر به اطلاع هموطنان گرامی می رسد  :

ميزان ارز مسافرتي با توجه به مقصد و نحوه سفر

سفرهاي هوايي
1 - به مقصد کشورهاي ترکيه، ترکمنستان، کويت، قطر، بحرين و عمان به ميزان 1000دلار يا معادل آن به ساير ارزها و يکبار در سال.
2 - به مقصد کشورهاي آذربايجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان ، امارات‌متحده‌عربي و لبنان به ميزان 400دلار يا معادل آن به ساير ارزها و يکبار در سال.
3 - به مقصد کشورهاي عراق، سوريه و عربستان ”عمره‌مفرده“بميزان 400 دلار يا معادل آن به ساير ارزها و دو نوبت در سال.
4 -  به مقصد ساير کشورها بميزان 1500 دلار يا معادل آن به ساير ارزها و يک بار در سال.

سفرهاي زميني، ريلي و دريايي
1 - به مقصد کشورهاي عراق، سوريه و عربستان ”عمره‌مفرده“به ميزان 400 دلار يا معادل آن به ساير ارزها و دو نوبت درسال.
2 - به مقصد ساير کشورها به ميزان 400 دلار يا معادل آن به ساير ارزها و يک بار در سال.
خاطر نشان مي سازد مسافران مي‌توانند علاوه بر استفاده از ارز اختصاصي بابت سفرهاي ”هوايي“ و يا ”زميني، ريلي و دريايي“ به ساير کشورها بشرح فوق مجموعاً دو نوبت در سال از ارز مسافرتي‌مربوط به کشورهاي عراق، سوريه و عربستان نيز بهره‌مند شوند. کمااينکه مسافراني که از دونوبت ارز مسافرتي به مقصد کشورهاي عراق، سوريه و عربستان استفاده نموده اند نيز مي توانند از ارز مربوط به ساير کشورها به شرح فوق استفاده نمايند.
ضمنا" از تاریخ 1391/1/1 فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق(عتبات عالیات)صرفا" به زائرینی که از طریق کاروانهای تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شود ، امکان پذیر خواهد بود.

نحوه خريد ارز مسافرتي
در مورد سفرهاي هوايي کليه مسافران مي‌توانند با مراجعه به يکي از شعب بانک هاي ملي ايران ، ملت و سامان در سطح شهر با ارائه مدارک مربوط، ارز مسافرتي خود را درخواست و سند حسابداري يا رسيد آن را دريافت نمايند. تحويل ارز با ارائه رسيد مذکور پس از گيت خروجي فرودگاه امکان پذير مي‌باشد.ضمناً خريد ارز بابت سفرهاي زميني ، ريلي ودريايي در حال حاضر طبق روال گذشته صورت مي پذيرد.

ساير نکات
1 - فروش ارز مسافرتي به مسافرين با سن قانوني کمتر از 2 سال امکان پذير نبوده و براي سنين 2 تا 12 سال به ميزان 50 درصد مبالغ مورد اشاره فوق خواهد بود.
2 - فروش ارز مسافرتي به نرخ رسمي صورت مي‌گيرد.
3 -  در ترتيبات فروش ارز مسافرتي منظور از سال، سال شمسي تقويمي است . بر اين اساس مسافراني که در هر مقطع زماني از سال1390 از ارز مسافرتي خود استفاده نموده‌اند از ابتداي سال1391 مي‌توانند از ارز مسافرتي جديد خود بهره‌مند شوند.
4 - فروش ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نمی باشد.

تعداد بازديدها:   31,324